„Samorządowe rekomendacje zmian na rzecz transformacji klimatycznej miast – dane i narzędzia” w ramach projektu NEEST

Za nami ostatnie spotkanie eksperckie z cyklu „Samorządowe rekomendacje zmian na rzecz transformacji klimatycznej miast”. Tematem przewodnim zamykającego cykl panelu były dane i narzędzia”

Fot. Forum Energii
7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Projekt NEEST obejmuje szereg rozwiązań w obszarze klimatu i energii, które mogą zostać wdrożone w  polskich miastach. Ostatnie z cyklu spotkań organizowanych w Warszawie poświęcone było roli danych i narzędzi cyfrowych w procesie transformacji energetycznej miast. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele projektu NEEST oraz przedstawiciele z Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Urzędu Nadzoru Budowalnego, Instytutowi Badań Strukturalnych i Unii Metropolii Polskich.

Rzetelne danę są niezbędne do kompleksowych analiz.

W trakcie spotkanie głos zabrali eksperci z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz ekspert z Narodowego Centrum Badań Jądrowych. W tracie prezentacji wielokrotnie podkreślano rolę rzetelnych danych oraz kompleksowych analiz w procesie planowania lokalnych transformacji energetycznych. Obecnie miasta korzystają z różnych baz danych, ale  główne źródło informacji stanowi dla nich Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Niestety jej przydatność jest mocno ograniczona i wymaga wielu zmian. Z zaproponowanych modyfikacji, które usprawniłyby i zoptymalizowały korzystanie, wymienić można wprowadzenie interaktywnych map i systemów powiadomień o konieczności aktualizacji danych, wprowadzenie uregulowań prawnych w zakresie  możliwości wykorzystania danych zawartych w CEEB  przez samorządy do celów naukowych i analitycznych. Niezbędna jest też regularna weryfikacja i kontrolowanie jakości danych, współpraca między samorządami i administracją centralną oraz spójny język.

Cyfrowe bliźniaki to podstawa efektywnego zarządzania transformacją.

Podczas panelu eksperci podkreślili kluczową rolę cyfrowych bliźniaków budynków jako narzędzia integrującego i agregującego dane z różnych źródeł. Cyfrowe bliźniaki to zaawansowane modele 3D, które łączą informacje geometryczne, planistyczne, energetyczne i finansowe, tworząc kompleksową bazę wiedzy o budynkach i przestrzeni miejskiej. Umożliwiają one przeprowadzanie zaawansowanych analiz architektonicznych i urbanistycznych, a także symulowanie różnych scenariuszy transformacji, co wspiera efektywne planowanie inwestycji i podejmowanie decyzji opartych na rzetelnych danych.

Ważnym elementem cyfrowych bliźniaków jest możliwość ich wzbogacania o dane pozyskiwane z czujników IoT montowanych na budynkach. Sensory te mogą dostarczać informacji o zużyciu energii, jakości powietrza, temperaturze czy wydajności systemów grzewczych, co pozwala na bieżące monitorowanie efektywności wdrażanych rozwiązań. Eksperci rekomendują stworzenie systemu wsparcia finansowego dla miast, który umożliwiłby im rozwój tej technologii i wykorzystanie jej w procesach planowania transformacji energetycznej.

Łączenie danych technicznych i społecznych jako klucz do skutecznej transformacji.

Podczas dyskusji eksperci zwrócili również uwagę na konieczność łączenia danych technicznych z informacjami społecznymi, aby projekty transformacyjne były rzeczywiście dostosowane do potrzeb mieszkańców. Miasta i instytucje badawcze napotykają obecnie liczne bariery w dostępie do danych, co wymaga pilnego dialogu i współpracy wszystkich interesariuszy. Konieczne są innowacyjne narzędzia dla miast jako wparcie dla mieszkańców narażonych na ubóstwo energetyczne. Niezbędna jest transformacja systemów ciepłowniczych i modernizacja budynków publicznych i prywatnycha, a przede wszystkim odchodzenie od technologii opartych na węglu i przechodzenie na technologie oparte na działaniu pomp ciepła i magazynach energii oraz wykorzystanie potencjału ciepła odpadowego.

Eksperci wskazali, że rozwój narzędzi powinien stać się priorytetem na poziomie krajowym. Tylko spójne i aktualne narzędzia i dane zapewnią miastom szeroki dostęp do nowoczesnych rozwiązań wspierających przyszłe inwestycje i optymalizujących transformacje.

Materiał powstał w ramach projektu pn. NEEST – NetZero Emission and Environmentally Sustainable Territories. Projekt finansowany za pośrednictwem NetZeroCities z programu ramowego Unii Europejskiej na rzecz badań i innowacji Horyzont 2020, na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101036519.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Festiwal Szyfrów

Szyfry, Enigma i Jan Kowalewski. Zapraszamy na Festiwal Szyfrów!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

To wyjątkowa propozycja dla wielbicieli historii i łamigłówek. 25 października W Mediatece MeMo… więcej

Kontakt