Sezon rowerowy rozkręca się w Łodzi na dobre. Jak przygotować po zimie swój jednoślad i zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy?

Na łódzkich drogach oraz w parkach i na obszarach leśnych przybywa rowerzystów. W najbliższych dniach pogoda jeszcze bardziej będzie zachęcać do wiosennych aktywności na świeżym powietrzu, a brak możliwości wyjazdów i spotkań rodzinnych z pewnością zwiększy ten ruch. Straż Miejska przypomina zasady poruszania się na drogach oraz po leśnych czy polnych trasach. Serwisanci polecają, jak zadbać o sprawność roweru po zimie i jak powinien być wyposażony.

Aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami jeździć po drogach publicznych, rower musi być wyposażony w dzwonek, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz światła - mówi Marek Marusik, z-ca Naczelnika Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi

- Wiosna to czas, kiedy wielu z nas przesiada się z samochodów czy komunikacji miejskiej na rowery. Warto sprawdzić jego stan techniczny i czy pojazd w ogóle nadaje się do użytkowania. Aby bezpiecznie i zgodnie z przepisami jeździć po drogach publicznych, rower musi być wyposażony w dzwonek, co najmniej jeden sprawny hamulec oraz światła: z tyłu czerwone, z przodu żółte, a także odblask barwy czerwonej na tyle roweru - powiedział Marek Marusik, z-ca Naczelnika Wydziału Dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi, który przypomniał także podstawowe zasady jazdy rowerem: - Pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów prawa o ruchu drogowym. Najczęstszym grzechem rowerzystów jest jazda po chodniku czy przejeżdżanie po przejściach dla pieszych. Dlatego apelujemy, by poruszać się tak, jak nakazują przepisy.

Rowerzysta ma prawo korzystać z chodnika tylko w trzech przypadkach. Kiedy na jezdni jest dopuszczona możliwość prędkości pojazdów powyżej 50 km/h, a biegnący wzdłuż niej chodnik ma więcej niż 2 metry szerokości. Druga możliwość zachodzi wówczas, gdy warunki pogodowe uniemożliwiają poruszanie się po jezdni w sposób bezpieczny. Trzecią jest poruszanie się rowerami z dzieckiem poniżej 10 roku życia.

- Wyciągając rower z piwnicy nie możemy być pewni, że jest on dostatecznie przygotowany do jazdy. Należy sprawdzić, czy nie ma luzów na kołach lub pedałach. Musimy zobaczyć, czy choć jeden z hamulców jest sprawny, a klocki hamulcowe posiadają bieżniki. Jeśli tak nie jest, należy je bezzwłocznie wymienić. Kiedy chcemy przewieźć rower na bagażniku samochodu, konieczne jest sprawdzenie, czy jest on właściwie przymocowany, czyli czy zacisk trzymający jest dociśnięty - dodał Rafał Brzęczek z Mobilnego Serwisu Rowerowego.

Polecane aktualności

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Kontakt