"Słówka" zapraszają. Pierwsza biblioteka wyremontowana za unijne fundusze otwarta

Sala konferencyjna i projekcyjna, przestrzeń warsztatowa, kącik dla rodzin z dziećmi oraz czytelnia. Otworzyliśmy pierwszą bibliotekę wyremontowaną za unijne fundusze

Foto. mat. organizatora
Odnowiona filia nr 15 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Boya-Żeleńskiego 15 zyskała nowy przydomek „Słówka”.
17 zdjęć
Foto. mat. organizatora
Foto. mat. organizatora
Foto. mat. organizatora
Foto. mat. organizatora
Foto. mat. organizatora
ZOBACZ
ZDJĘCIA (17)

Odnowiona filia nr 15 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Boya-Żeleńskiego 15 zyskała nowy przydomek „Słówka”, będący nawiązaniem do tomu Tadeusza Boya-Żeleńskiego o tym tytule. Prace remontowe objęły rozbudowę biblioteki o salę konferencyjną, kącik dla rodzin z dziećmi oraz czytelnię. Zmodernizowany obiekt wyposażono w regały na książki, ławki, poduchy dla dzieci, stoliki oraz fotele. W ramach nowej oferty biblioteki proponowane będą zajęcia dla dzieci, osób dorosłych oraz seniorów. Uzyskaną dodatkową przestrzeń wykorzystano do wydzielenia pomieszczenia pozwalającego na projekcję filmów. Filia została wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy, drukarkę 3D, na której czytelnicy wydrukują swoje projekty. Przed filią zainstalowano wrzutnię pozwalającą na oddawanie książek w czasie, kiedy biblioteka jest nieczynna. Obiekt przystosowano do wymogów osób niepełnosprawnych.

- Rok 2019 jest szczęśliwy dla Biblioteki Miejskiej w Łodzi.  Już widać efekty zmian, które rozpoczęliśmy w 2018 roku w Łodzi. Biblioteki się zmieniają, przestają być miejscem, w którym tylko wypożycza się książki. Biblioteka to miejsce spotkań sąsiedzkich, miejsce w którym można porozmawiać, odpocząć a nawet napić się kawy - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.

Czytelnicy znajdą w bibliotece kilka tysięcy nowości książkowych, kolekcję audiooków oraz e-booki polsko- i obcojęzyczne. 

Przypomnijmy: od 1 stycznia 2018 roku w Łodzi działa Biblioteka Miejska. Nowa instytucja powstała z połączenia bibliotek dzielnicowych i tworzy największą sieć biblioteczną w Polsce. Na terenach filii prowadzone są różnego rodzaju zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, warsztaty twórcze i spotkania autorskie.


Projekt jest realizowany w ramach Osi Priorytetowej VI Rewitalizacja i potencjał endogeniczny regionu, Działanie VI.1. Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury, Poddziałanie VI.1.1. Dziedzictwo kulturowe i infrastruktura kultury – ZIT.

Całkowita wartość projektu: 8 083 502,25 zł

Wartość dofinansowania unijnego: 5 456 167,42 zł

1 547 537, 39 zł – koszt modernizacji biblioteki przy ul. Boya Żeleńskiego

1 899 120 zł – koszt modernizacji biblioteki przy ul. Powstańców Wielkopolskich

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt