Startuje pilotaż ogólnopolskiego programu Przestrzenie Sztuki

Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, startują z pilotażowym programem powołania ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki. Mają być to interdyscyplinarne centra kultury prowadzone we współpracy Ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierających się na istniejących instytucjach kultury.

fot. Patrycja Planik
Inicjatorami projektu, odpowiedzialnymi za produkcję i program Przestrzeni Sztuki w Łodzi są dr hab. Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska–Owczarek
2 zdjęcia
fot. Patrycja Planik
fot. Franek Owczarek
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Idea programu opiera się na czterech filarach: artystycznym, edukacyjnym, społecznym i prozdrowotnym. Edycja pilotażowa planowana na rok 2020 obejmuje powołanie ośmiu Przestrzeni Sztuki – czterech ogniskujących wokół tańca i czterech, w których wiodący będzie teatr.

Program będzie mieć charakter interdyscyplinarny i włączający różne dziedziny działalności artystycznej. Zapewni przestrzeń z odpowiednią infrastrukturą do tworzenia prezentacji dla lokalnych środowisk artystycznych, a zarazem w jego ramach będzie prowadzona działalność edukacyjna i animacyjna, angażująca społeczności lokalne. Przestrzenie Sztuki to nowa jakość w zarządzaniu kulturą, nowoczesny model budowania współpracy i infrastruktury dla działalności artystycznej i edukacyjnej w dziedzinie tańca, teatru i muzyki promieniujących na cały region. 

-  Takiego działania w łódzkiej kulturze jeszcze nie było. Materia, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki i Urząd Miasta Łodzi realizują po raz pierwszy wspólne artystyczne przedsięwzięcie w ramach pilotażowego projektu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mam nadzieję, że ta cenna artystyczna inicjatywa na stałe wpisze się w kulturalny pejzaż Łodzi. Kolejny raz pokazujemy, że kultura łączy środowisko i pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału, tak ludzi, jak i zasobów Miasta - mówi wiceprezydent Miasta Łodzi Małgorzata Moskwa - Wodnicka,

 - Chcę podkreślić, że większość tancerzy niebędących pracownikami etatowymi nie ma miejsca, w którym mogliby tworzyć, edukować, popularyzować sztukę tańca. Podobny problem – wyjaśnia Aleksandra Dziurosz, wicedyrektor Instytutu Muzyki i Tańca  - dotyczy wszystkich artystów, którzy nie mają schronienia instytucjonalnego, a pracują na rzecz sztuki w Polsce. Dlatego największą wartością tego projektu jest fakt, że połączyliśmy siły, że synergia i energia tego projektu została skierowana na wiele elementów, osób, instytucji i organizacji.  Przestrzenie Sztuki powstaną w Łodzi, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Olsztynie, Rzeszowie i Zielonej Górze. W długiej perspektywie, po zakończeniu
i ewaluacji pilotażu, Przestrzenie Sztuki mogłyby powstać na terenie całego kraju
– dodaje.

- Cieszymy się, że możemy wspierać tak ciekawy i potrzebny w Łodzi projekt – mówi wicedyrektor Wydziału Kultury Marcin Derengowski.

Program pilotażowy w Łodzi odbywać się będzie do grudnia 2020 roku w przestrzeniach partnerów programu: Poleskiego Ośrodka Sztuki – w filii przy ul. Piotrkowskiej 282a oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi – w sali koncertowej przy ulicy Żubardzkiej 2a.

Inicjatorami projektu, odpowiedzialnymi za produkcję i program Przestrzeni Sztuki w Łodzi są dr hab. Jacek Owczarek i Sonia Nieśpiałowska–Owczarek. Operatorem jest prowadzona przez nich fundacja pod nazwą Materia.

- Już od września Materia realizować będzie program spektakli, warsztatów, laboratoriów choreograficznych, regularne treningi dla tancerzy zawodowych oraz projekty społeczne i bajkę ruchową dla dzieci i opiekunów. Osią programu będą wydarzenia związane z tańcem współczesnym, choreografią i improwizacją tańca. W tym roku w programie znajdą się głównie spektakle, filmy i zajęcia prowadzone przez łódzkich twórców. Program umożliwi także koprodukcje spektakli oraz otwarte lekcje i wykłady dla publiczności spektakli prowadzone przez choreografów – mówi Jacek Owczarek – jeden z inicjatorów projektu.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt