Świat nigdy nie zapomni. Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

27 stycznia obchodzimy, ustanowiony przez ONZ, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Tego dnia w Łodzi rozpoczynają się XIII Dni Pamięci.

7 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

27 stycznia 1945 armia sowiecka wkroczyła do obozu koncentracyjnego Auschwitz – Birkenau, wyzwalając pozostających w tym miejscu 7000 więźniów. Dla nich oznaczało to koniec morderczej gehenny, dla świata natomiast początek odkrywania przerażającej prawdy o zbrodni Holocaustu. 

Obchody dnia 27 stycznia koncentrują się wokół pojęcia pamięci. W ostatnich tygodniach wojny Niemcy niszczyli bowiem dowody zbrodni  m.in. likwidując w obozach miejsca kaźni i masowej eksterminacji. Nie udało się jednak wymazać ze zbiorowej pamięci prawdy o zagładzie 6 milionów Żydów, o zbrodni na niebywałą skalę.

Pierwszym wydarzeniem tegorocznych Dni Pamięci było złożenie kwiatów na stacji Radegast, dawnej bocznicy kolejowej, skąd odjeżdżały transporty do obozów zagłady. Dziś w tym miejscu odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary Holocaustu. Plac na którym gromadzono wywożonych więźniów getta, wraz z fragmentem toru i zrekonstruowanym  budynkiem kolejowym są  elementem Pomnika Zagłady Litzmannstadt Getto. Wrażenie robią jego symboliczne elementy - Tunel Deportowanych oraz tablice - macewy, gdzie umieszczono nazwy największych obozów zagłady.  

-W miejscach pamięci łatwiej można wyobrazić sobie dramat tamtych dni. Tu wydaje się, jakby wydarzyły się one niedawno,  ale nie! Nie będzie tak nigdy więcej. - powiedziała Shani Tayar, wiceambasador Izraela.   

- Ochrona pamięci nie jest łatwym procesem. W Łodzi zrozumieliśmy to, ożywiając pamięć i  prawdę o Litzmannstadt Getto - poprzez utworzenie memoriału na Stacji Radegast i Parku Ocalałych. Powołaliśmy osobną instytucję kultury – Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, którego program opiera się na upowszechnianiu pamięci historycznej, idei dialogu, prawdy i tolerancji.  – powiedziała wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa – Wodnicka. 

- Wielokrotnie pytano i ja sam zadawałem sobie to pytanie: jak będzie wyglądał świat po Holocauście, czy jest w nim miejsce na poezję, na twórczość? - pytał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi. Przewodniczący zacytował fragment wiersza Lucyny Angermann "Ostatni spacer", który z pozoru prostą liryka w szczególny sposób przywołuje ogrom potworności Holocaustu. 

Pod tablicami pamięci kwiaty złożyli przedstawiciele władz miasta i województwa, stowarzyszeń, organizacji oraz instytucji kultury, a takze wiceambasador Izraela oraz dyrektor Teatru im Stefana Jaracza, będącego współorganizatorem obchodów. 

Dni Pamięci od wielu lat organizowane są przez Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Żydów w Polsce. Jak wspomniał  Jacek Młynarski z TSKŻ organizacja ta celowo wybrała Łódź jako miejsce organizacji Dni Pamięci z uwagi na wielokulturową historię miasta, współtworzoną przez społeczność Żydów i Polaków. W dniach od od 27 do 30 stycznia  odbywać się będą wykłady, dyskusje o książkach,  wystawy, monodramy, koncerty i przedstawienia teatralne.  Program otworzy zainspirowany twórczością Mariana Hemara spektakl w Teatrze im. S. Jaracza. Wśród pozostałych propozycji jest również „Wiera”, widowisko muzyczne oparte na losach słynnej pieśniarki, więźniarki getta warszawskiego Wiery Gran. Dniom Pamięci towarzyszy program edukacyjny dla młodzieży. 

Program XIII Dni Pamięci >>>

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. Na białym tle czarne kształty odwzorowujące atrybuty dziedzin sztuki - stalówka, kamera, gitara, aparat fotograficzny, pędzel. Czarne kształty dopełniają oczy i uśmiechy w kolorach Miasta.

ŁÓDŹ PEŁNA KULTURY – konkurs dla NGO na działania kulturotwórcze!

Wydział Kultury

"Łódź Pełna Kultury 2025" - wystartowała kolejna edycja konkursu organizowanego przez Wydział… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Samorodki - cykl ceramicznych rzeźb sensorycznych w łódzkiej Palmiarni

Aleksandra Nowacka / Palmiarnia

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach 3-29 grudnia 2024 r. na wystawę rzeźb sensorycznych… więcej

Kontakt