Wzięli w nich udział przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, kombatanci, harcerze ZHP i ZHR oraz łodzianie.
W uroczystościach wziął udział wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek, a wojewoda łódzki Karol Młynarczyk wygłosił przemówienie okolicznościowe. Wskazał w nim na jednoczące znaczenie Konstytucji 3 maja w dziejach naszego narodu.
Odbyła się również defilada pododdziałów honorowych wystawionych przez 9 Łódzką Brygadę Obrony Terytorialnej, Państwową Straż Pożarną i Policję Państwową. Towarzyszył im poczet konny Straży Miejskiej w Łodzi.
Konstytucja została uchwalona w 1791 roku po trzech latach obrad sejmu nazywanego Wielkim. Była zwieńczeniem działań światłych Polaków dążących do naprawy wadliwie funkcjonującego państwa. Zniesiono niesławnej pamięci liberum veto, nadano prawa polityczne mieszczanom, a chłopów wzięto w pod ochronę państwa. Stworzono podstawy prawne dla dobrze funkcjonującej monarchii konstytucyjnej. Takie reformy w ówczesnej Europie miały charakter niezwykle nowatorski i potencjalnie tworzył silne państwo. Brak zgody mocarstw ościennych na uzdrowienie ustroju Polski doprowadził do wojny i upadku konstytucji, która obowiązywała tylko nieco ponad rok. Przez lata niewoli jej rocznica budziła pozytywne emocje w społeczeństwie polskim i przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej. W 1916 roku w Łodzi okupacyjne władze niemieckie zezwoliły na manifestację z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. Wzięło w niej udział 50 tysięcy ludzi. Przemaszerowali z palcu Targowego (obecnie pl. Dąbrowskiego) do katedry przy ul. Piotrkowskiej.