"Sztuki wizualne i profesjonalizm medyczny - wykład w MS2

autor:

ms2 | Muzeum Sztuki w Łodzi (ul. Ogrodowa 19)

05.06.2019

W ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów: "Początek i koniec życia - aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje". Audiowizualne egzemplifikacje dylematów, z którymi medycyna i bioetyka zmagają się na płaszczyźnie teoretycznej i praktycznej.

fot. mat. Muzeum Sztuki w Łodzi
Zdjęcie promujące wydarzenie: "Sztuki wizualne i profesjonalizm medyczny - wykład w MS2/ Rzeźba Aliny Szapocznikow, Portret wielokrotny, Muzeum Sztuki w Łodzi
2 zdjęcia
fot. mat. Muzeum Sztuki w Łodzi
fot. mat. Muzeum Sztuki w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Żyjemy w świecie, w którym medycyna wywiera coraz większy wpływ na styl życia, świadomość i kulturę społeczeństw krajów rozwiniętych (...) Truizmem byłoby stwierdzenie, że zwierciadłem współczesnego społeczeństwa jest film. Oczywiste zatem, że trudna etycznie problematyka medycyny reprodukcyjnej i terminalnej jest przedmiotem zainteresowania twórców filmowych. Ma to swoje dobre i złe strony. Dobre, bo film – podejmując tematykę, która żywo obchodzi współczesnego człowieka, czującego się niekiedy zakładnikiem technologii medycznej i pragnącego wyzwolić się spod dyktatu medycyny – nie tylko wpisuje się w toczącą się dyskusję społeczną, ale też staje się ważnym i niejednokrotnie opiniotwórczym głosem. Negatywną stroną filmowego zainteresowania problematyką medyczną początku i końca życia jest to, że niekiedy w obrazach filmowych powielane są popularne przekłamania i mity dotyczące procedur medycznych. Cykl wykładów bierze na warsztat te filmowe odzwierciedlenia i prezentuje je w perspektywie bioetycznej.
/Więcej o cyklu otwartych wykładów/seminariów: "Początek i koniec życia - aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje" oraz o programie wykładów na stronie Muzeum Sztuki/.

"Sztuki wizualne i profesjonalizm medyczny".
Sztuka i profesjonalizm posiadają co najmniej jedną wspólną cechę - bardzo trudne je zdefiniować. W obu przypadkach sprawdza się ta sama zasada: kiedy patrzymy na jakąś pracę, czujemy czy jest to dzieło sztuki; kiedy obserwujemy pracę lekarza, wiemy czy jest profesjonalistą. Co więcej, tak jak opinie na temat sztuki, szczególnie współczesnej, są skrajnie różne, tak samo różne mogą być oczekiwania wobec profesjonalnego lekarza. Zależy to od bardzo wielu wzajemnie powiązanych czynników, takich jak wiek, pochodzenie, przynależność do określonej kultury, wykształcenie czy też religia.

Dr Janusz Janczukowicz jest lekarzem medycyny i magistrem edukacji medycznej specjalizującym się w zagadnieniach profesjonalizmu medycznego, kompetencji społecznych i komunikacji międzykulturowej. 

Przez wiele lat medycyna dążyła do perfekcji technicznej, po drodze gubiąc wartości humanistyczne, co doprowadziło do poważnego kryzysu zaufania wobec profesji lekarskiej. W ciągu ostatnich lat staramy się odbudować utracone zaufanie, między innymi poprzez przywracanie do nauczania medycyny elementów humanistycznych takich jak sztuki wizualne, muzyka, film i literatura stosowane w celu rozwijania samorefleksji, empatii i wrażliwości przyszłych lekarzy (...).

Dr Leszek Karczewski jest adiunktem w Instytucie Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego i kierownikiem Działu Edukacji Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dodatkowe informacje:
Więcej informacji o wykładzie na stronie Muzeum.
Prowadzący: Janusz Janczukowicz i Leszek Karczewski
Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu otwartych wykładów/seminariów: "Początek i koniec życia - aspekty etyczne i ich audiowizualne reprezentacje.
Bilety w cenie 1 zł do nabycia w kasie Muzeum (zakup w kasie przed wydarzeniem).

Organizator: Muzeum Sztuki w Łodzi

Czas i miejsce:
5 czerwca (środa) 2019, godz. 18:00-19:00
Muzeum Sztuki w Łodzi/ MS2 - sala audiowizualna
91-065 Łódź, Ogrodowa 19
e-mail: muzeum@msl.org.pl
https://msl.org.pl/
----
Muzeum Sztuki w Łodzi
MS1, 90-734 Łódź, Więckowskiego 36
MS2, 91-065 Łódź, Ogrodowa 19
www.msl.org.pl

Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt