Taki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio

Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach samotnej matki - oto jaki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio pod dyrekcją Rafała Sabary.

mat. arch. UMŁ
Spektakle familijne, nowy program edukacyjny i artystyczny, premiery w domach dziecka i domach samotnej matki - oto jaki będzie nadchodzący rok w Teatrze Pinokio

Rafał Sabara oficjalnie objął stanowisko 1 października i został powołany przez prezydent miasta Łodzi na stanowisko dyrektora Teatru Pinokio na trzy sezony artystyczne, czyli do 31 sierpnia 2022 roku.

Rafał Sabara jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi i Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Ma na koncie kilkadziesiąt realizacji teatralnych w tym na łódzkich scenach - w Teatrze Powszechnym (m.in. "W małym dworku", "Sztuka"), Teatrze im. Stefana Jaracza ("Mroczne perwersje codzienności", "Lekcje miłości"). Tworzył również dla Teatru Telewizji.

- Spektakle familijne, projekty rewitalizacji społecznej, edukacja teatralna, czyli to co budowało dotychczas markę teatru będzie przez obecnego dyrektora kontynuowane. Teatr Pinokio pod dyrekcją Rafała Sabary stanie się teatrem różnorodnym, otwartym na nowe trendy w edukacji teatralnej, teatrem w którym zarówno dorosły, jak i dziecko znajdą coś dla siebie – mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Teatru Pinokio.

- Do objęcia stanowiska dyrektora Teatru Pinokio w Łodzi zmotywowały mnie głównie energia i zaufanie Zespołu. Wiem jednak, że wsiadam do rozpędzonego pociągu. Jest to ryzykowny manewr. Mam nadzieję, że moja intuicja i wyobrażenie o tym, czym może być ten Teatr zrymują się z jego dotychczasowym profilem. Będę się starał zaproponować Zespołowi pomysły i zmiany, które wzbogacą wizerunek i linię repertuarową Teatru i postawią przed nami nowe wyzwania – mówi Rafał Sabara, dyrektor Teatru Pinokio w Łodzi

Nowy dyrektor Teatru Pinokio zapowiada, że w repertuarze pojawią się tytuły dobrze znane najmłodszym, m.in. ,,Miś Uszatek”, czy ,,Pippi”. Do współpracy zaproszeni zostaną wybitni twórcy teatru dla dzieci i młodzieży m.in.: czeski reżyser Jiří Havelka; wybitny dramaturg, współtwórca ,,Pożaru w burdelu” Michał Walczak; reżyser Paweł Aigner czy scenograf Marek Zákostelecký .

Obecnie Teatr Pinokio realizuje projekt rewitalizacji społecznej Domy Kultury czyli premiery, warsztaty i spotkania w Domach Dziecka, Domach Samotnej Matki czy Domach Pomocy Społecznej. Projekt jest zaproszeniem do wspólnej refleksji i otwartej dyskusji o żywym języku sztuki. Bazując na wymianie doświadczeń, twórcy i uczestnicy projektu zadziałają na rzecz lokalnych wspólnot – łącząc pokolenia, integrując się, wzmacniając więzi społeczne. Literacką inspiracją projektu stał się Miron Białoszewski – polski poeta, prozaik, dramatopisarz i aktor teatralny, w swoich utworach nieustannie postulujący o bliską, intymną rozmowę z czytelnikami i słuchaczami. Twórca Teatru na Tarczyńskiej oraz Teatru Osobnego; obu funkcjonujących w prywatnych mieszkaniach. Pierwsze pokazy spektakli zrealizowanych w ramach projektu już w listopadzie br.

Teatr Pinokio w sezonie 2019/2020 będzie kontynuował cykl spotkań z nauczycielami i pedagogami, warsztaty edukacyjne dla rodzin z dziećmi.

Teatr "Pinokio" działalność artystyczną rozpoczął w maju 1945 roku. 1 stycznia 1950 r. otrzymał status Teatru Państwowego. Zasięg oddziaływania teatru wykracza znacznie poza województwo łódzkie. W repertuarze utrzymywane są stale przedstawienia dla widzów w każdym wieku: dzieci, młodzieży i dorosłych. Kreatywność teatru wyraża się poprzez różnorodne formy teatralne i rozmaite konwencje, od teatru plastycznego, widowisk poetyckich po przedstawienia o charakterze zdecydowanie rozrywkowym. Podejmowane są szeroko rozumiane działania edukacyjne. Szczególną rolę w procesie edukacji estetycznej dzieci i młodzieży teatr wyznacza swoim wydawnictwom. "Pinokio" uczestniczy w festiwalach krajowych i zagranicznych. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia. Wielokrotnie z dużym powodzeniem występował za granicą, m. in. w Anglii, Austrii, Niemczech, Szwajcarii i Turcji. Teatr mieści się w budynku wykorzystywanym po II wojnie światowej przez Naczelną Dyrekcję Widowisk Rozrywkowych (tzw. Teatr Colosseum), w 1950 r. adoptowanym dla potrzeb teatru. Teatr posiada 1 dużą scenę ze 155 miejscami, oraz małą scenę z 60 miejscami. Teatr jest przygotowany do przyjęcia osób niepełnosprawnych ruchowo.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt