Teatr Powszechny z dotychczasowym dyrektorem

Nie będzie konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Powszechnego, Ewa Pilawska otrzyma przedłużenie kontraktu na kolejną kadencję, o ile decyzję władz Łodzi zaakceptuje Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

fot. Monika Pawlak
Na zdjęciu od lewej: Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę, Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego

- Konkursy na stanowiska dyrektorów instytucji kultury, którym kończą się kadencje są dobrym rozwiązaniem z jednym „ale” - jeśli mamy pewność, że urzędujący dyrektor realizuje swoje zadania dobrze, poszerza ofertę placówki, dba o jej nieustanny rozwój uznajemy konkurs za zbędny - powiedziała Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Teatr Powszechny funkcjonuje bardzo dobrze, dlatego przedłużamy umowę pani Ewie Pilawskiej. Gratuluję pani dyrektor i zespołowi, bo stworzyli rodzinę, która walczy o to miejsce.

Ewa Pilawska nieco wzruszona podziękowała prezydent Łodzi za „męską odwagę oraz przecięcie toksyny”.

- Dziękuję za zaufanie i propozycję kontraktu. Uważam, że w drodze dialogu, rozmowy możemy zrobić wiele dobrego dla tej sceny - dodała Ewa Pilawska.

Zgodnie z obowiązującymi procedurami decyzję władz Łodzi o przedłużeniu kontraktu musi zaakceptować jeszcze Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który na decyzję ma 30 dni. Zgoda ministra jest warunkiem przedłużenia kontraktu, jej brak oznacza konkurs na stanowisko dyrektora. Zdaniem prezydent Łodzi problemów nie będzie, Ewa Pilawska nie ma powodu do niepokoju.

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialna za kulturę wyjaśniła, że zgodnie z prawem samorząd może wyłaniać dyrektorów instytucji kultury w drodze konkursu, ale nie musi. Podkreśliła, że w przypadku Teatru Powszechnego konieczne było zachowanie procedur przewidzianych prawem, a więc poinformowanie urzędującego dyrektora o konkursie z odpowiednim wyprzedzeniem oraz opublikowanie takiej informacji w Biuletynie Informacji Publicznej UMŁ.

- Zachowanie tej procedury o niczym nie przesądzało - podkreśliła wiceprezydent Moskwa-Wodnicka. - Przeprowadziłam wiele rozmów i konsultacji w tej sprawie i zdecydowałam, że w przypadku tej sceny konkurs jest zbędny, ponieważ pani dyrektor dba, aby teatr się rozwijał, a co ważne - scena nieustannie cieszy się niesłabnącym uznaniem widzów.

W 2020 roku dobiegają końca kadencje dyrektorów jeszcze w 5 instytucjach kultury, ale nie wszędzie będą konkursy.

- Zdecydowałam, że w Teatrze Nowym, Muzeum Miasta Łodzi oraz Miejskiej Galerii Sztuki będą konkursy, co oczywiście nie oznacza negatywnej oceny pracy dotychczasowych dyrektorów - zaznaczyła Małgorzata Moskwa-Wodnicka. - W trybie pozakonkursowym przedłużymy umowy dyrektorom Biblioteki Miejskiej i Poleskiego Ośrodka Sztuki.

Ewa Pilawska jest dyrektorem Teatru Powszechnego od 1995 roku, nowy kontrakt może być podpisany maksymalnie na 5 kolejnych sezonów.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt