Teatr Wielki w Łodzi do remontu. Podgrzewany podjazd, nowe schody i co jeszcze?

Rozpoczął się właśnie planowany już od dawna konserwatorski remont elewacji budynku Teatru Wielkiego w Łodzi.

Paweł Łacheta
Teatr Wielki w Łodzi otoczył płot, przy ścianach stanęły rusztowania.
2 zdjęcia
Paweł Łacheta
Paweł Łacheta
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

W ramach realizowanej inwestycji rozebrane i odtworzone zostaną także schody wiodące do wejścia głównego z pl. Dąbrowskiego. W tym roku od strony południowej i zachodniej, w przyszłym roku – od strony wschodniej (od strony Sądu Okręgowego w Łodzi), gdzie w celu ułatwienia dostępu do opery osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich wybudowana zostanie też pochylnia, która umożliwi niepełnosprawnym samodzielny dostęp do budynku. Wjazd dla wózków będzie podgrzewany, co również w zimie zapewni bezpieczeństwo osobom zeń korzystającym.

– Jeśli chodzi o elewację, to chcieliśmy wymienić płyty piaskowca, którymi jest pokryta. Niestety, koszt takiej wymiany byłby przeolbrzymi. Musimy się zatem ograniczyć do niezbędnych napraw, uzupełnienia ubytków oraz na zakotwieniu płyt grożących odspojeniem. Wymienione zostaną też wymagające tego płyty na przyziemiu, czyli tam gdzie budynek wchodzi w grunt – informuje Maciej Bargiełowski, zastępca dyrektora Teatru Wielkiego ds. administracyjnych. 

Bieżący remont ma potrwać do końca października przyszłego roku. Będzie odbywał się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim. Za 3 lata dyrekcja łódzkiej opery ma zamiar podjąć kolejne remontowe wyzwanie – napraw wymaga bowiem tzw. komin sceniczny, najwyższy architektonicznie element gmachu, który nawiasem mówiąc jest drugim co do wielkości teatrem w Polsce.

Usytuowany w północnej części placu im. Henryka Dąbrowskiego gmach Teatru Wielkiego w Łodzi wraz z łącznikiem na wysokości piętra oraz budynkiem zaplecza technicznego został zbudowany w latach 1949–1964 wg projektu architektonicznego Witolda Korskiego, Józefa Korskiego (ojca) i Romana Szymborskiego. Jest przykładem klasycyzującego socrealizmu – architektury lat 50. ub.w. We wrześniu 1976 r. został wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt