Tramwaj linii 43 powróci na tory. Na nowo połączy Łódź z Konstantynowem

Łódź i Konstantynów Łódzki zawarły porozumienie w sprawie generalnego remontu linii tramwajowej łączącej oba miasta. Realizacja tej inwestycji dałaby w przyszłości zielone światło na całkowite odtworzenie linii tramwaju nr 43, która z Łodzi przez Konstantynów docierała aż do Lutomierska.

ŁÓDŹ.PL
3 zdjęcia
ŁÓDŹ.PL
ŁÓDŹ.PL
ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Dokument podpisany przez prezydent Łodzi Hannę Zdanowską i burmistrza Konstantynowa Roberta Jakubowskiego przewiduje, że oba samorządy proporcjonalnie sfinansują przywrócenie jej funkcjonowania na odcinku od ul. Krakowskiej w Łodzi do pl. Wolności w Konstantynowie. Odtworzenie torowiska między tymi miastami nie jest zadaniem łatwym. Z linii, której funkcjonowanie zawieszono definitywnie w marcu 2019 r. (przez zły stan torowiska), niewiele już ocalało. Konieczne jest odbudowanie całego szlaku wraz z budową stacji energetycznych, zasilających sieć trakcyjną czy mostu nad rzeką Łódką i przystanków oraz całej infrastruktury towarzyszącej, a tu konieczne będzie przebudowanie fragmentów sieci wodociągowej i kanalizacyjnej.

Zielone światło dla tramwaju nr 43

Przejście dla pieszych przy nowym przystanku linii 43 do Konstantynowa [WIZUALIZACJA]

Wartość przebudowy łódzkiego odcinka to ok. 57,7 mln zł, a całej trasy do Konstantynowa – 80 mln zł. Blisko połowę tej kwoty ma stanowić dofinansowanie ze środków UE i budżetu państwa. Pieniądze są zabezpieczone, ale na sprawnej realizacji projektu zaważyć może rozstrzygnięcie przetargu na jego wykonawcę. Zostanie ogłoszony jeszcze w sierpniu br. w formule zaprojektuj i wybuduj – jako jedna inwestycja złożona z dwóch zadań: przebudowa torowiska ul. Konstantynowskiej od ul. Krakowskiej do ul. Przygranicznej w Łodzi oraz przebudowa trasy między ul. Przygraniczną a pl. Wolności w Konstantynowie Łódzkim. O ile oferty przetargowe nie będą zbyt wygórowane, a w dobie rosnących cen materiałów budowlanych oraz kosztów pracy trudno to przewidzieć, wyłonienie realizatora projektu pozwoli mieć nadzieję na rozpoczęcie prac budowlanych na przełomie bieżącego i przyszłego roku. Ich zakończenie planowane jest wstępnie na koniec 2023 r.

Linię tramwajową nr 43 do Konstantynowa trzeba było zawiesić ze względu na zły stan torów

— Realizacja tej inwestycji to odpowiedź na potrzeby mieszkańców zarówno Łodzi, jak i Konstantynowa. Łatwiejsza, szybsza komunikacja między miastami jest niezbędna dla właściwego funkcjonowania obu tych ośrodków oraz codziennego życia wielu łodzian i konstantynowian — mówi Katarzyna Kowalska, zastępca dyrektora Wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi.

Planowany termin rozpoczęcia realizacji inwestycji to IV kwartał 2021 roku,  a termin zakończenia całości to koniec 2023 roku.

 

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt