Trzymajmy kciuki za budżetowe negocjacje

- Ile unijnych dotacji może stracić Łódź w wyniku nieudolnej polityki rządu PiS? – pytał na konferencji prasowej radny PO Bartosz Domaszewicz.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Ogłoszony przez Komisję Europejską projekt podziału budżetu na lata 2021-27 oznacza trudne negocjacje. Polska do tej pory finansowała z polityki spójności drogi, koleje czy oczyszczalnie ścieków. 
- Warto przypomnieć, że i nasze miasto bardzo skorzystało z funduszy unijnych. Łączna pula środków jaką pozyskaliśmy z tego finansowania zewnętrznego w latach 2007-2013 oraz 2014 – 2020 to blisko 6,6 mld zł. To ogromne pieniądze, które przeznaczono m. in,. na rewitalizację EC1, trasę W-Z, trasę Górna. Często mijamy tablice z informacją „inwestycję dofinansowano ze środków unijnych i nie zwracamy już na nie uwagi. A to przecież konkretne wyremontowane w Łodzi przedszkola, szkoły czy żłobki. W tej aktualnej perspektywie środki trafiły na rewitalizację miejskiej zabudowy – mówił Bartosz Domaszewicz.
Dodał, że Łódź późno zaczęła wykorzystywać środki unijne. Wrocław korzystał z nich już w 2006 roku, nasze miasto sięgnęło po nie w 2009 – 2010 roku.
- Teraz okazuje się, że być może będziemy korzystali z bardzo ograniczonej puli. Te pierwsze informacje dotyczące przyszłego budżetu mówią o obcięciu środków dla Polski o blisko jedną czwartą. Chodzi o politykę spójności. Polityków ocenia się przez pryzmat skuteczności, rząd PiS w tym względzie skuteczny nie jest. Awantury, które wywołał na scenie europejskiej powodują, że będziemy mieli mniej pieniędzy do wykorzystania – uważa Bartosz Domaszewicz.
Całkowity budżet na politykę spójności dla całej UE na lata 2021-2027 373 mld euro. 
- Negocjacje trwają. Przed Łodzią jeszcze bardzo dużo inwestycji w kolejnych latach. A ta awantura europejska rozpętana przez PiS przynosi bardzo negatywne konsekwencje. Wszyscy powinniśmy trzymać kciuki żeby w tej sprawie rządowi się udało- mówił Bartosz Domaszewicz
Temat skomentował rzecznik prasowy Klubu Radnych PiS Łukasz Magin:
-Na obecnym etapie prac na ramami finansowymi UE na lata 2021-2027 absolutną nieudolnością wykazała się Elżbieta Bieńkowska – nominowana przez rząd Donalda Tuska unijna komisarz. Zamiast należycie zadbać o nasz interes narodowy, podpisała się pod propozycjami budżetowymi Komisji Europejskiej, które są dla Polski o 20 miliardów euro skromniejsze w stosunku do obecnej perspektywy budżetowej. „Sorry, taki mamy klimat” - tak pewnie polska komisarz wytłumaczy swoją polityczną ciamajdowatość. Na szczęście propozycje KE to dopiero wstęp do żmudnych negocjacji, które zapewne potrwają do 2020 roku. Na ostateczny kształt wieloletniego budżetu UE muszą zgodzić się wszystkie kraje członkowskie na zasadzie jednomyślności.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt