Vantage Development rozwija się w Łodzi

Vantage Development, wrocławska spółka, która w ostatnim czasie sfinalizowała zakup działki w Nowym Centrum Łodzi, rozpoczyna ekspansję w mieście. Zapraszamy do rozmowy z panem Henrykiem Wojciechowskim, Dyrektorem Działu Rozwoju Vantage Development.

W 2019 r. TAG Immobilien przejmuje firmę deweloperską Vantage Development. Wartość transakcji to 131 mln euro, przejmujący planuje zbudować w Polsce portfel obejmujący 10 tys. mieszkań na wynajem. Czy inwestycja w Nowym Centrum Łodzi to element realizacji tego ambitnego planu? Model działalności deweloperskiej połączonej z pozostawieniem w portfelu zbudowanych mieszkań to nowy trend na polskim rynku nieruchomości?

Zakupiona działka jest elementem większego planu ekspansji spółki na inne rynki lokalne. Bierzemy pod uwagę przede wszystkim miasta akademickie z rosnącą populacją mieszkańców i dobrze rozwiniętą infrastrukturą. W takich ośrodkach pozyskanie najemców dla naszych mieszkań z pewnością będzie prostsze. W ten model idealnie wpisuje się miasto Łódź czy Poznań, w których zakupiliśmy w ostatnim czasie nieruchomości.

W kontekście najmu instytucjonalnego to trudno w tej chwili mówić o trendzie. Ten sektor w Polsce powoli się rozwija, a wśród graczy z największą liczbą lokali wymienić można Fundusz Mieszkań na Wynajem (projekt BGK) oraz Resi4Rent (joint-venture R4RSarl oraz dewelopera Echo Investment). Pozostali deweloperzy z pewnością przyglądają się tej rosnącej grupie inwestorów, jednak nie każdy jest zainteresowany tworzeniem całkowicie nowego sektora branży nieruchomości od podstaw.

My zdecydowaliśmy się podjąć to wyzwanie i w ciągu najbliższych kilku lat planujemy budowę 10 tys. mieszkań na wynajem. Jednak realizacja tego celu nie będzie opierała się po prostu na pozostawieniu w portfelu wybranych lokali. Przy projektowaniu tego typu nieruchomości musimy wziąć pod uwagę potrzeby najemców, odpowiednio wykończyć mieszkania (czego dotychczas nie robiliśmy) oraz zaplanować cały proces zarządzania nieruchomością. Od miesięcy tworzymy całkowicie nowy produkt, który mamy nadzieję będzie w największych stopniu odpowiadał na potrzeby mieszkańców polskich miast i będzie realną alternatywą dla najmu od prywatnych właścicieli, a nawet zakupu mieszkania.

Działalność w Łodzi zaczęliście od nabycia działki o wyjątkowej charakterystyce. Wasze mieszkania będą posiadały jednocześnie atut statusu inwestycji położonej na zrewitalizowanej ulicy Tuwima oraz zaletę sąsiedztwa najnowocześniejszego dworca w Polsce, otaczającej go nowej dzielnicy biznesowej i centrum EC1. Czy te czynniki miały dla Was znaczenie przy wyborze tej konkretnej nieruchomości?

Wspomniana lokalizacja była kluczowa dla nas w kontekście podjęcia decyzji o zakupie działki. Nowe Centrum Łodzi to bez wątpienia dynamicznie rozwijająca się część miasta, która w najbliższych latach zyska jeszcze bardziej na znaczeniu. Chcemy jako spółka deweloperska odegrać ważną rolę w tym procesie, tworząc nowoczesne i przyjazne przestrzenie do życia dla łodzian.

Z myślą o jakim kliencie planujecie swoją inwestycję?

Ze względu na swoje położenie, mieszkania będziemy oferować osobom, które chcą żyć blisko serca miasta i być zawsze w centrum wydarzeń. Mieszkaniami na wynajem mogą być zainteresowani również studenci, ze względu na bliskość uczelni, pracownicy funkcjonujących w Łodzi w korporacji lub ci, którzy będą pracować w planowanym biurowcu, zlokalizowanym w sąsiedztwie zakupionej przez nas nieruchomości. Rynek nowoczesnych powierzchni dla biznesu liczy w Łodzi już ponad pół miliona metrów kwadratowych i cały czas się rozwija, a więc potencjalnych najemców naszych mieszkań na pewno nie zabraknie.

Wreszcie, ze względu na bliskość Dworca Łódź Fabryczna zamieszkanie w naszej inwestycji może być atrakcyjne także dla osób pracujących w Warszawie. Podstawowym walorem takiego rozwiązania jest z pewnością skrócenie czasu dojazdu do pracy oraz dostępność miejskich rozrywek już po powrocie do domu.

W 2019 r. Vantage Development sprzedał ponad 900 mieszkań. Jesteście jednym z największych polskich deweloperów mieszkaniowych. Pomijając skalę działalności, Waszą firmę wyróżnia stawianie akcentu na jakość inwestycji i aspekt „miastotwórczy”. Port Popowice, projekt który realizujecie aktualnie we Wrocławiu, to aż 2,5 tysiąca mieszkań, ale co jest jeszcze bardziej imponujące, to sposób w jaki planujecie wykorzystać sąsiedztwo Odry. W Łodzi co prawda Wasza działka nie sąsiaduje z rzeką, ale jej otoczenie i charakter również mogą stanowić ciekawy kontekst lokalizacyjny do zagospodarowania.

Miastotwórczy charakter naszych inwestycji ma dla nas niebagatelne znaczenie. Realizując projekty mieszkaniowe, tworzymy kompleksowe przestrzenie do życia dla osób z różnych grup wiekowych. Infrastruktura towarzysząca, drogi, ścieżki rowerowe, miejsca do rekreacji, place zabaw, zieleń to wszystko służyć ma mieszkańcom inwestycji i okolic.

Chętnie też stawiamy na inwestycje mixed-use, w ramach których w jednym projekcie łączymy wiele różnych funkcji. Czasami są to inwestycje na dużą skalę, tak jak w przypadku Promenad Wrocławskich, gdzie stworzyliśmy nową, samowystarczalną dzielnicę miasta. W wypadku mniejszych projektów, jeśli w najbliższym otoczeniu ich brakuje, projektujemy także lokale usługowe.

W Łodzi, zabytkowe magazyny zlokalizowane na działce będą idealnym miejscem dla przestrzeni biurowo-usługowych. Od strony inwestycji służyć będą przede wszystkim przyszłym mieszkańcom, ale od strony planowanego placu miejskiego również pracownikom biurowca oraz okolic. Ogromnie nas cieszy, że również w tym kontekście będziemy mogli wzbogacić Nowe Centrum Łodzi.

Na zakupionej przez Was działce znajduje się obiekt, który musi zostać zachowany. Jest to zabytkowy magazyn. Patrzycie na niego jak na przeszkodę, czy może jest odwrotnie – to atut tej nieruchomości?

Zdecydowanie jako atut, choć zdajemy sobie sprawę, że większość deweloperów ma pewne obawy przed kupowaniem nieruchomości, których elementem są zabytkowe budynki. Uważamy, że ponowne zagospodarowanie zabytkowego magazynu będzie z pewnością ciekawym projektem. A przykłady innych rewitalizacji, takich jak łódzka Manufaktura czy centrum EC1 pokazują, że inspiracji do ciekawych aranżacji przestrzeni nie brakuje.

Nasze inwestycje tworzymy z poszanowaniem historii miejsc, w których realizujemy projekty. Tu przykładem będzie wrocławski Port Popowice, w którym akcentujemy „portowość” w projektach budynków, małej architekturze czy samej nazwie inwestycji. Nie inaczej planujemy działać w Łodzi.

Czy można powiedzieć, że decyzja o rozpoczęciu przez Was działalności w Łodzi jest związana z przemianami, jakich w ostatnich latach doświadczyło nasze miasto? Jak Łódź wypada z perspektywy Wrocławia?

Nim przystąpiliśmy do poszukiwań działek na potrzeby naszej nowej działalności, dokonaliśmy dogłębnych analiz potencjału największych polskich miast. Łódź spełniała wszystkie kryteria jeśli chodzi o możliwości inwestycyjne, potencjał ludności i warunki dla dalszego rozwoju biznesu. Miasto przeobraża się z ośrodka poprzemysłowego i z „warszawskiej sypialni” w dynamicznie rozwijające się centrum regionu. Bardzo dobry wizerunek Łodzi ma swoje przełożenie również na praktykę: władze miasta chętnie współpracują z inwestorami takimi jak Vantage Development, a przyjazne podejście do biznesu jest widoczne na każdym kroku.

 

Z Henrykiem Wojciechowskim, Dyrektorem Działu Rozwoju Vantage Development rozmawiała Marta Sakowska, przedstawiciel Oddziału ds. Nieruchomości Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej UMŁ.

Polecane aktualności

Pierwszy zaszczepiony - Pan Kazimierz, rocznik 1935

Ruszyły szczepienia seniorów na covid. Miasto uruchamia przewozy dla seniorów

Jolanta Baranowska / UMŁ

Pan Kazimierz, rocznik 1935 - jako pierwszy został zaszczepiony na korona wirusa w miejskiej... więcej

Znaleziska podczas prac budowlanych

Podczas budowy nowego pasażu odnaleziono niezwykłe przedmioty

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Co się stanie z zabytkowymi eksponatami odkrytymi na budowie pasażu między ulicami Ogrodową i... więcej

Rewitalizacja łódzkich ulic

Łódź rewitalizuje. Ulica Próchnika i Rewolucji 1905 z zielenią i nową nawierzchnią. Wracają prace na ulicę Zachodnią

Tomasz Walczak / UMŁ

Zakończyła się rewitalizacja ulicy Próchnika, na odcinku od ulicy Zachodniej do ulicy Piotrkowskiej... więcej

Remonty placówek edukacyjnych

Łódź buduje. W których łódzkich szkołach zakończą się w tym roku generalne remonty?

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Nowoczesne pracownie, odnowione sale warsztatowe i udogodnienia dla uczniów z niepełnosprawnościami.... więcej

 -  fot. arch. UMŁ

Transport na szczepienia przeciw COVID-19 - informacja dla pacjenta

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Infolinia Urzędu Miasta Łodzi ws. szczepień przeciw COVID-19 oraz transportu mieszkańców Łodzi... więcej

Kontakt