W 100-lecie Bitwy Warszawskiej odnowimy nagrobek łódzkiego bohatera

Benedykt Grzymała-Pęczkowski miał zaledwie 17 lat, gdy zaciągnął się do wojska, 23 lata - gdy zginął. Był jednym z najmłodszych łódzkich legionistów, który brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jego nagrobek znajduje się na Starym Cmentarzu i teraz zostanie odnowiony.

fot. Sebastian Glapiński
Stary Cmentarz w Łodzi. Nagrobek Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego, dowódcy 6. Kompani 28. Pułku Strzelców Kaniowskich zwanej „Dziećmi Łodzi”.

- Nie miałam żadnych wątpliwości, że w stulecie Bitwy Warszawskiej wybierzemy grób bohatera z tamtych trudnych czasów – mówi  prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. - Benedykt Grzymała-Pęczkowski zginął dowodząc 6. Kompanią 28. Pułku Strzelców Kaniowskich zwanym „Dziećmi Łodzi”.

- Trzecia kwatera na Starym Cmentarzu to miejsce żołnierzy, którzy walczyli w Bitwie Warszawskiej. Wystarczy się rozejrzeć wokół a znajdziemy więcej śladów z 1920 roku - spośród nich wyróżnia się pomnik nagrobny Stefana Pogonowskiego, którego renowację również wsparło miasto – dodał Cezary Pawlak z Towarzystwa Opieki nad Starym Cmentarzem. – Nagrobek Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego wykonał znany łódzki artysta Wacław Konopka. W tym roku odnowimy cokół pomnika oraz wymienimy tablicę nagrobną.

Każdego roku miasto przeznacza ok. 10 tys. zł na renowację jednego nagrobka wybranego przez Towarzystwo Opieki nad Starym Cmentarzem. Jest to dodatkowa kwota, dołączona do tej, zebranej podczas corocznej kwesty. Pierwszy raz taka decyzja zapadła w 2013 roku. Do tej pory z miejskiej puli odnowione zostały: nagrobek małżeństwa Piotrowiczów, nagrobek dr. Artura Starzyńskiego, wyremontowano skrzydła na nagrobku Stefana Pogonowskiego, nagrobki Józefa Wolczyńskiego, księdza Franciszka Pruskiego oraz legionistów: Stanisława Machnika i Mieczysława Wolskiego. Środki pochodzą z Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Stary Cmentarz jest jednym z miejsc, na którym co krok spotykamy się z dziejami naszego miasta i historią naszego kraju. Grób Benedykta Grzymały-Pęczkowskiego (1897-1920) jest jednym z symboli łódzkiej nekropolii, a jego postać jest także symbolem tragicznych losów pokolenia wyzwolicieli Rzeczypospolitej. Młody łodzianin walczył w legionach Piłsudskiego i dosłużył się stopnia porucznika. Dowodził 6. Kompanią 28. Pułku Strzelców Kaniowskich zwanym „Dziećmi Łodzi”. Zginął 15 sierpnia pod Wólką Radzymińską, w czasie prowadzonego przez niego ataku na bolszewików. Pośmiertnie został awansowany do stopnia kapitana i odznaczony Orderem Virtuti Militari.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt