W hołdzie kobietom – patriotkom

Z okazji Dnia Kobiet przedstawiciele Urzędu Miasta Łodzi upamiętnili miejsca poświęcone łódzkim kobietom związanym z odzyskiwaniem przez Polskę niepodległości.

3 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Bukietem tulipanów ozdobione zostało miejsce pamięci Zofii Hertz, pierwszej w Polsce kobiecie – notariusz. Tablica, pod którą złożono kwiaty znajduje się na pl. Wolności 2, w miejscu, w którym Zofia Hertz w latach 1929-1939 pracowała jako notariuszka w kancelarii rejenta Apolinarego Karnawalskiego. Egzamin na stanowisko notariusza zdała w roku 1933, jednak jej losy powojenne są równie ciekawe. Współpracowała z Jerzym Giedroyciem m.in. przy współtworzeniu Instytutu Literackiego w Paryżu.

Kwiaty zostały złożone również pod tablicą, upamiętniającą bohaterkę łódzkich wydarzeń z 11 listopada 1918 roku. To właśnie na ówczesnym Nowym Rynku doszło do największych starć z Niemcami. W wyniku strzelaniny zginęło kilka osób w tym Eugenia Wasiak, 20-letnia ochotniczka. Na cześć tamtych wydarzeń Nowy Rynek otrzymał nową nazwę, czyli dzisiejszy plac Wolności.

Pamiętano również o Janinie Żyźniewskiej, łódzkiej patriotce. W latach I wojny światowej,  wraz z siostrami Wandą, Leonią i Zofią zaangażowana była w działalność niepodległościową w ramach Ligi Kobiet Polskich Pogotowia Wojennego. Współpracowała także z Polską Organizacją Wojskową i Legionami Józefa Piłsudskiego, za co w odrodzonej II Rzeczypospolitej odznaczona została Krzyżem Legionowym oraz Medalem Niepodległości. Po wybuchu  II wojny światowej stała się jedną z pierwszych w Łodzi organizatorek pracy konspiracyjnej. W kamienicy swoich rodziców przy ul. Legionów 24, wraz z matką i siostrami, stworzyła i prowadziła jeden z najważniejszych punktów kontaktowych AK. Była dwukrotnie aresztowana przez gestapo wraz z całą rodziną i przetrzymywana w więzieniu przy ul. Gdańskiej 13. W dniu 13 października 1942 roku wywieziona została do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie  zmarła 4 stycznia 1943 roku. Odznaczona została pośmiertnie Orderem Wojennym Krzyża Virtuti Militari V kl.

Ponadto upamiętniono miejsce, gdzie kobiety, zrzeszone w Lidze Kobiet Pogotowia Wojennego w latach 1914-1918 organizowały pomoc legionistom. Liga Kobiet Pogotowia Wojennego, w Łodzi powstała w październiku 1914 r. Głównym jej celem było niesienie pomocy moralnej i materialnej w walce zbrojnej o niepodległość Polski. Jednym z pierwszych zadań jakie postawiły sobie członkinie łódzkiego oddziału było przygotowanie paczek świątecznych dla legionistów. Pomoc dla legionistów i ich rodzin uważano za jedną z najważniejszych kwestii. W szeregach łódzkich LKPW zaangażowanych było kilkadziesiąt kobiet, m.in. wspomniana już Janina Żyźniewska wraz z siostrami, Maria Jodkowa (żona Witolda Jodko-Narkiewicza), Jadwiga Rowińska, Dionizja Lipieńska, Wanda Smolikówna czy Maria Wocalewska.

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Kontakt