W ostatnich latach w Łodzi znacząco wzrosła liczba obcokrajowców, którzy przyjechali do naszego miasta w poszukiwaniu pracy. Przeważają wśród nich osoby ukraińsko- i rosyjskojęzyczne, ale i nie brak też przybyszów z Hiszpanii, gdzie wśród młodych panuje wysokie bezrobocie. Aby ułatwić cudzoziemcom pierwsze kroki w naszym mieście Urząd Miasta Łodzi przygotował szereg ułatwień. Przykładem jest np. Łódzkie Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, gdzie osoby słabo znające język polski mogą uzyskać pomoc od urzędników znających język rosyjski i ukraiński. Wkrótce taką pomoc będą mogli uzyskać cudzoziemcy posługujący się językiem hiszpańskim.
Michał Śmiechowicz, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej mówi: - Urząd Miasta Łodzi już od pewnego czasu realizuje strategię wsparcia dla cudzoziemców. Nabiera ona szczególnego znaczenia właśnie teraz, gdyż w Łodzi znacząco wzrosła liczba cudzoziemców. Cieszy nas to, bo dzięki temu powstrzymany został niekorzystny trend wyludniania się Łodzi. Intensywnie pracowaliśmy nad tym, aby zwiększyć świadomość Łodzi u cudzoziemców, bo jeszcze kilka lat temu gdy cudzoziemcy rozważali przyjazd do Polski do pracy, myśleli o Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie. Dzięki naszej polityce wsparcia udało się to zmienić. Teraz naszymi działaniami staramy się sprawić, by cudzoziemcy, którzy przyjechali do Łodzi szybko zaaklimatyzowali się w naszym mieście i poczuli się jak u siebie w domu.
Inną formą wsparcia cudzoziemców przyjeżdżających do Łodzi jest pomoc w zatrudnieniu. Dlatego dyrektor Michał Śmiechowicz zachęca łódzkich pracodawców, którzy skłonni są zatrudnić cudzoziemców, do nawiązywania współpracy z Urzędem Miasta Łodzi.
Jak podkreśla dyrektor Michał Śmiechowicz, największym problemem dla cudzoziemców jest nieznajomość języka polskiego. Dlatego w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, w miejscu gdzie obcokrajowcy zgłaszają się w sprawach meldunkowych, uzyskania numeru PESEL itd., zostało stworzone stanowisko dla osoby znającej język rosyjski i ukraiński. Wkrótce cudzoziemcy będą mogli porozumieć się również po hiszpańsku.
Dodatkowo Urząd Miasta Łodzi przygotował broszurę (już dostępną m.in. na Ukrainie i Białorusi) zachęcającą cudzoziemców do wyboru naszego miasta, jako najlepszego miejsca do osiedlenia i podjęcia pracy. Dobiegają końca prace przy informatorze dla cudzoziemców, którzy już są w Łodzi. Będzie on dostępny pod koniec wakacji m.in. w Łódzkim Centrum Kontaktów z Mieszkańcami, na dworcach, w miejscach chętnie odwiedzanych, takich jak np. Manufaktura. Będzie on zawierać informacje prawno-administracyjne, edukacyjne, dotyczące ochrony zdrowia. Jedną z jego części będzie również informator o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Cały czas trwają prace nad poszerzeniem zakresu stron w serwisie internetowym UMŁ, dostępnych w języku ukraińskim.
Kolejnym przykładem działań mających ułatwić obcokrajowcom życie w Łodzi, jest powstające we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim, centrum szkoleniowe, które będzie prowadziło m.in. szkolenia językowe.