- Łodzianie chcą głosować na kobiety. Świadczą o tym wyniki ostatnich wyborów. Procentowo dla pań będzie to najlepsza kadencja od 1990 roku – wynosi 37,5%. W dobiegającej końca kadencji w radzie kobiet jest 25%. Od 28 lat liczba kobiet w radzie zmieniała się, ale zmieniała się także liczba wszystkich radnych – przypomniała Małgorzata Niewiadomska – Cudak.
W pierwszej kadencji wśród 80 radnych było tylko 9 kobiet, w następnej 10, a w kolejnej 19. W 2002 roku liczba radnych zmalała do 43. Wybrano wtedy 16 kobiet.
- W nowej kadencji głos kobiet będzie lepiej słyszalny. W komitecie Hanny Zdanowskiej kobiet było ponad 44%, a w PiS ponad 42% - powiedziała Małgorzata Niewiadomska- Cudak.
W Polsce jednym z dokumentów wprowadzających zmiany jest Ustawa kwotowa – ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. Ustawa zmieniła ordynację wyborczą do Sejmu, Parlamentu Europejskiego oraz rad gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich. Na listach wyborczych do tych organów władzy, udział kandydatek (kobiet) i kandydatów (mężczyzn) nie może stanowić mniej niż 35%.