Walka ze smogiem. Ruszył nabór wniosków o pieniądze na wymianę pieców

Rozpoczął się nabór wniosków o dotację na wymianę starych pieców na ekologiczne źródła ogrzewania. Już dziś rano wpłynęły do urzędu pierwsze formularze. Dokumenty mogą składać osoby fizyczne do 15 marca oraz wspólnoty mieszkaniowe do 30 marca.

Ruszył nabór wniosków o pieniądze na wymianę starych pieców na ekologiczne -  fot. CC0 license
Ruszył nabór wniosków o pieniądze na wymianę starych pieców na ekologiczne , fot. CC0 license

To już trzecia edycja programu, który pomaga likwidować szkodliwy dla nas smog. Dzięki miejskiej dotacji, stary piec węglowy można teraz zamienić na piec gazowy lub elektryczny. Program ten dotyczy mieszkańców budynków wielorodzinnych.

Niezbędne dokumenty można składać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ oraz oddziałach ds. informacyjno-kancelaryjnej obsługi mieszkańców w różnych częściach naszego miasta. Są też do pobrania na stronie www.lodz.pl/smog w module "Podstawowe informacje - edycja 2019", zakładka "Dokumenty do pobrania".

- W tym roku uprościliśmy nasz program i jednocześnie zwiększyliśmy dofinansowanie - podkreślał wiceprezydent Adam Wieczorek.

Chętni mogą otrzymać do 80 proc. bezzwrotnej dotacji. Do 7 tys. zł brutto na zamianę ogrzewania w lokalach w nieruchomościach wielorodzinnych. A do 50 tys. zł brutto na podłączenie do sieci cieplnej lub gazowej nieruchomości wielorodzinnych, zarówno wspólnotowych, jak i prywatnych.

Dla wszystkich zainteresowanych Urząd Miasta Łodzi przygotował ulotki informacyjne, regulamin, instrukcję, jak zrealizować procedurę, a nawet poradnik, dotyczący wymiany pieców.

- W tym roku rozszerzyliśmy katalog kosztów kwalifikowanych. Można otrzymać zwrot nie tylko za podłączenie do sieci gazowej, czy też za zakup urządzenia, ale również za wkładkę antykwasową, czy też utylizację i zezłomowanie starego paleniska - podkreślił Krzysztof Honkisz z Wydziału Ochrony Środowiska UMŁ. 

Realizując wymianę pieca trzeba uzyskać określenie warunków przyłącza do sieci gazowej, zgodę właściciela nieruchomości, projekt podłączenia do sieci, a także pozwolenie na budowę, opinię kominiarską, trzeba podłączyć urządzenia oraz uzyskać odbiór techniczno-technologiczny. W przypadku ogrzewania elektrycznego potrzebna jest opinia w sprawie mocy przyłączeniowej.

Na realizację programu zaplanowano w tym roku 3 mln zł, ale kwota ta może się zwiększyć, jeśli będzie duże zainteresowanie mieszkańców.

- Pod względem zanieczyszczenia powietrza Polska jest jednym z liderów na świecie. A trzeba mieć świadomość, że zanieczyszczenie powietrza jest jedną z przyczyn nowotworów płuc i oskrzeli. Inwestując w wymianę pieców, inwestujemy w nasze zdrowie. Zmieniajmy razem Łódź, żeby powietrze w naszym mieście było jak najlepsze - zaapelował wiceprezydent Adam Wieczorek.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

Trwają nasadzenia na osiedlu Montwiłła-Mireckiego

Rewitalizacja na osiedlu Montwiłła-Mireckiego

Monika Pawlak / BRP

7 podwórek na zabytkowym osiedlu im. J.Montwiłła-Mireckiego wkrótce odzyska swój dawny blask.... więcej

Sadzenie drzew przy al. Kościuszki -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Razem zazieleniamy Łódź!

BRP

Jednym z założeń nowej strategii Łodzi jest budowa miasta współtworzonego z jego mieszkańcami. W ten... więcej

Rozpoczęcie obchodów 200-lecia Łodzi Przemysłowej

Edyta Glińska

Na Rynku Włókniarek Łódzkich w Manufakturze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, wraz włókniarkami i... więcej

Pawilon handlowo-usługowy, tzw. Kapelusz pana Anatola przed modernizacją -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Nowa miejska przychodnia w Kapeluszu Anatola

Jolanta Baranowska / BRP

W Kapeluszu Anatola otworzymy nową miejską przychodnię dla 5 tys. pacjentów. Prace modernizacyjne... więcej

Marta Libiszowska z Fundacji „Dom w Łodzi”; Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi; Beata Konieczniak, dyrektor artystyczna Light.Move.Festival  -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival znów rozświetli Łódź

materiał: Biuro prasowe ŁMF

Odmieniona formuła Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła z pewnością zaskoczy widzów. LMF wkroczył w... więcej

Kontakt