Wielokulturowa Łódź. Przedstawiciele łódzkich kościołów składają łodzianom życzenia wielkanocne

Łódź to miasto szczycące się wielokulturową tożsamością i jednocześnie wielowyznaniowością. Święta Wielkiej Nocy to dobry moment, by przypomnieć o chrześcijańskich kościołach, znajdujących się w naszym mieście.

Najstarszym istniejącym i jednocześnie posiadającym największą liczbę wyznawców jest Kościół rzymsko-katolicki. Historycznie zakorzeniony w rozwoju Łodzi przemysłowej jest Kościół ewangelicko-augsburski, a wraz z przybyciem do naszego miasta w XIX wieku Braci Czeskich pojawił się Kościół ewangelicko-reformowany. Pod koniec tego samego stulecia powstała parafia autokefalicznego Kościoła prawosławnego. Ponad 100 lat później, bo w 2003 roku odprawiono pierwszą mszę w obrządku greckokatolickim, którego kościół sukcesywnie się rozrasta. W Łodzi wiernych ma też Kościół polskokatolicki, którego, co ciekawe, geneza zaczęła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej w XIX wieku. Swoje wspólnoty posiadają również: baptyści, metodyści i mariawici.

W tym roku miasto poprosiło przedstawicieli łódzkich kościołów chrześcijańskich o specjalne życzenia dla łodzian. Oto wycinki kilku z nich:

- Niezależnie od tego, czego dotknęła klęska w naszym życiu, to możliwy jest nowy początek. Możliwe jest odrodzenie i dobro. Życzę byśmy wierzyli, że w tej pandemicznej sytuacji, do której powoli zaczynamy się przyzwyczajać i wobec niej obojętnieć, nie jest ona dana nam na zawsze. Nadchodzi bowiem szczęście i życie, którego pełnią będziemy mogli znowu się cieszyć – powiedział arcybiskup metropolita łódzki Grzegorz Ryś.

- W tradycji prawosławnej, gdy składamy życzenia na Wielkanoc zawsze mówimy, abyśmy następnej Wielkiej Nocy mogli w zdrowiu i radości doczekać – dodał ksiądz Eugeniusz Fiedorczuk, dziekan prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej.

- Wielkanoc to życie. Jeżeli z jakichś powodów czujesz, że nie żyjesz, bo przytłacza Cię pandemia, sytuacja w pracy albo rodzinie, to wiedz, że właśnie po to Jezus zmartwychwstał, by pokazać, że to co niemożliwe nie istnieje - rzekł ksiądz Michał Makula, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Łodzi.

 - Życzę wszystkim, by Bóg dał nam siłę pokonać lęk i zwątpienie – zwięźle dodał ksiądz Wasyl Berkuta z kościoła greckokatolickiego w Łodzi.

- To nie przypadek, że czas Świąt Zmartwychwstania Pańskiego łączy się z czasem wiosennym. Kiedy wszystko się zieleni, kiedy drzewa zaczynają kwitnąć i jest coraz więcej pięknych zapachów, życzę nam wszystkim tego, byśmy w naszym życiu na nowo widzieli piękno codzienności – wspomniał ksiądz Jacek Zdrojewski z kościoła polskokatolickiego w Łodzi.

 - Niechaj wspomnienie zwycięstwa Jezusa Chrystusa nad śmiercią było dla nas wszystkich w tym trudnym czasie pociechą i źródłem nadziei – mówi pastor Leszek Wakuła, przełożony baptystów w naszym mieście.

- Życzę świąt, które nie będą tylko czerwonymi kartkami w kalendarzu, ale prawdziwym duchowym przeżyciem, głębokiej refleksji, zadumy, miłości i radości z bycia razem i przede wszystkim życzę zdrowia – powiedział pastor Semko Koroza z parafii kościoła ewangelicko-reformowanego w Łodzi.

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy przez kilkanaście lat, w Wielki Piątek odbywała się w Łodzi wyjątkowa na skalę kraju Ekumeniczna Droga Krzyżowa, w której udział brali wierni i duchowni różnych kościołów chrześcijańskich. Uczestnicy wyruszali sprzed ewangelicko-augsburskiego kościoła św. Mateusza. Później procesja przechodziła w centrum miasta ulicami Piotrkowską i Roosevelta do kościoła oo. jezuitów przy ulicy Sienkiewicza. Przy kolejnych stacjach przedstawiających ostatnią drogę i mękę Chrystusa duchowni wygłaszali swoje rozważania.

W 2018 roku powróciła idea wspólnego, ekumenicznego przeżywania Zmartwychwstania i od tego czasu, corocznie odbywa się mająca 14 stacji Ekumeniczna Droga Światła.

Polecane aktualności

Centrum logistyczne TME

Ludzie będą pracować ramię w ramię z robotami w nowym centrum logistycznym firmy TME

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W podłódzkim Rzgowie powstała najnowsza i jednocześnie największa w historii firmy TME inwestycja.... więcej

Nawet 20 tysięcy na zazielenienie Twojego podwórka!

ZazieleniaMY. Do wzięcia 800 tys. zł. na drzewa, krzewy i klomby tuż pod oknami łodzian

Aleksandra Hac / UMŁ

Na drzewa, krzewy, rabaty i trawniki. Miasto dołoży nawet 20 tysięcy złotych, jeśli chcesz zamienić... więcej

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

34 Liceum Ogólnokształcące - zawieszenie w obowiązkach dyrektora placówki

Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta Łodzi skierowała do Komisji Dyscyplinarnej... więcej

Konferencja prasowa

Będzie zakaz używania dmuchaw do liści w całej Łodzi?

Jacek Słodziński / BPiNM

Rada Miejska w Łodzi skieruje apel do sejmiku Województwa Łódzkiego, by w regionalnym programie... więcej

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Trwają prace nad Miejską Strefą Kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Projekt utworzenia Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi został zapoczątkowany w 2020 r. Jego celem jest... więcej

Kontakt