Wizyta z Kenii

W dniach 11 i 12 kwietnia 2019 r. odbyła się wizyta studyjna15-osobowej delegacji z Kenii. Nasi goście są adeptami państwowej uczelni wojskowej Kenya National Defence College w Nairobi. Obecnie sprawują kluczowe funkcje w administracji: w Ministerstwie Obrony, policji, służbach leśnych, a także w armii Indii i Ruandy. Delegacji towarzyszyła przedstawicielka Departamentu Afryki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Ze strony Urzędu Miasta Łodzi gości podejmował Pan Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Kenia jest rozwijającym się gospodarczo krajem położonym na wschodnim wybrzeżu Afryki nad Oceanem Indyjskim. Główne dochody pochodzą z usług (turystyka, finanse, telekomunikacja) oraz z rolnictwa (uprawa kawy, herbaty i kwiatów). Pozostałe dochody przynosi drobny przemysł i przetwórstwo spożywcze. Kenia posiada też niedawno odkryte złoża ropy naftowej. Po latach kolonializmu kraj czekają inwestycje infrastrukturalne, które są szansą na podniesienie stopy życiowej mieszkańców i na obniżenie wysokiego poziom ubóstwa.

 

Celem wizyty delegacji w Łodzi było zapoznanie się z funkcjonowaniem samorządu, zarządzaniem w administracji oraz inwestycjami. Goście postrzegali Łódź jako miasto, które nie tylko potrafiło podnieść się po upadku przemysłu włókienniczego, ale które stale rozwija się, prowadzi duże inwestycje, zmieniające całkowicie wizerunek miasta i życie jego mieszkańców.

 

Podczas spotkania przedstawiono dwie prezentacje: na temat wskaźników makroekonomicznych Łodzi (Pani Lidia Fazekas, UMŁ, Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej) oraz prezentacja firmy Airbus Helicopters Polska, której biuro projektowe mieści się  w naszym mieście. W ostatniej prezentacji położono akcent między innymi na kwestie bezpieczeństwa w lotnictwie, a także zademonstrowano projekt czteroosobowej taksówki powietrznej, będącej odpowiedzią na przykład na uliczne korki.

 

Pan Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski odpowiadał na pytania delegatów żywo zainteresowanych charakterem przemian gospodarczych, rewitalizacji, kosztami transportu i budowy dróg.

 

Po zakończeniu oficjalnego spotkania goście zwiedzili kompleks Scheiblera             na Księżym Młynie, Manufakturę, EC1 wraz Nowym Centrum Łodzi oraz Studium Języków Obcych, gdzie zapoznali się z ofertą uczelni i spotkali ze studentami z Kenii.

 

 

Polecane aktualności

I Forum dla edukacji kulturalnej w Łodzi

Monika Ptasińska / Wydział Kultury

Od marca tego roku mamy w Łodzi Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Hasło... więcej

Poduszki ze specjalnej membrany na dachu Orientarium

Aleksandra Hac / BRP

Membrana ETFE jest lekka, elastyczna i bardzo wytrzymała. W porównaniu ze szkłem - kilkadziesiąt... więcej

Jaki będzie budżet Łodzi na 2020 rok?

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz skarbnik Krzysztof Mączkowski przedstawili na konferencji... więcej

W Łodzi powstanie 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

200 stacji ładowania samochodów elektrycznych pojawi się do końca 2020 roku na łódzkich ulicach. Ich... więcej

Zawyją syreny. To nie alarm, tylko test systemu ostrzegania

W związku z rozbudową i modernizacją miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania na terenie miasta,... więcej

Kontakt