Wizyta z Kenii

W dniach 11 i 12 kwietnia 2019 r. odbyła się wizyta studyjna15-osobowej delegacji z Kenii. Nasi goście są adeptami państwowej uczelni wojskowej Kenya National Defence College w Nairobi. Obecnie sprawują kluczowe funkcje w administracji: w Ministerstwie Obrony, policji, służbach leśnych, a także w armii Indii i Ruandy. Delegacji towarzyszyła przedstawicielka Departamentu Afryki z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Ze strony Urzędu Miasta Łodzi gości podejmował Pan Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

Kenia jest rozwijającym się gospodarczo krajem położonym na wschodnim wybrzeżu Afryki nad Oceanem Indyjskim. Główne dochody pochodzą z usług (turystyka, finanse, telekomunikacja) oraz z rolnictwa (uprawa kawy, herbaty i kwiatów). Pozostałe dochody przynosi drobny przemysł i przetwórstwo spożywcze. Kenia posiada też niedawno odkryte złoża ropy naftowej. Po latach kolonializmu kraj czekają inwestycje infrastrukturalne, które są szansą na podniesienie stopy życiowej mieszkańców i na obniżenie wysokiego poziom ubóstwa.

 

Celem wizyty delegacji w Łodzi było zapoznanie się z funkcjonowaniem samorządu, zarządzaniem w administracji oraz inwestycjami. Goście postrzegali Łódź jako miasto, które nie tylko potrafiło podnieść się po upadku przemysłu włókienniczego, ale które stale rozwija się, prowadzi duże inwestycje, zmieniające całkowicie wizerunek miasta i życie jego mieszkańców.

 

Podczas spotkania przedstawiono dwie prezentacje: na temat wskaźników makroekonomicznych Łodzi (Pani Lidia Fazekas, UMŁ, Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej) oraz prezentacja firmy Airbus Helicopters Polska, której biuro projektowe mieści się  w naszym mieście. W ostatniej prezentacji położono akcent między innymi na kwestie bezpieczeństwa w lotnictwie, a także zademonstrowano projekt czteroosobowej taksówki powietrznej, będącej odpowiedzią na przykład na uliczne korki.

 

Pan Wiceprezydent Krzysztof Piątkowski odpowiadał na pytania delegatów żywo zainteresowanych charakterem przemian gospodarczych, rewitalizacji, kosztami transportu i budowy dróg.

 

Po zakończeniu oficjalnego spotkania goście zwiedzili kompleks Scheiblera             na Księżym Młynie, Manufakturę, EC1 wraz Nowym Centrum Łodzi oraz Studium Języków Obcych, gdzie zapoznali się z ofertą uczelni i spotkali ze studentami z Kenii.

 

 

Polecane aktualności

Kamienica przy ul. Wschodniej 42 w remoncie -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Łódź rewitalizuje na Wschodniej. Odsłaniamy elewację kamienicy, w której powstają mieszkania i biblioteka

Małgorzata Loeffler / ZIM

Kończymy generalny remont kamienicy przy ul. Wschodniej 42. Jesienią miasto odda do użytkowania 10... więcej

Ulica Mielczarskiego po przebudowie (wizualizacja)

Łódź buduje woonerf na ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Strefa spokojnego ruchu, kameralne place z zielenią, szpaler drzew, ławki i udogodnienia dla osób z... więcej

Rusza miejski program mikrograntów dla NGO na walkę z koronawirusem

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Epidemia koronawirusa nie ustępuje. W tej sytuacji władze miasta podjęły decyzję o uruchomieniu... więcej

Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewidomymi… -  fot. licencja CC0

Witaj szkoło, czyli równanie z wieloma niewiadomymi…

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Zbliża się początek nowego roku szkolnego, ale wciąż brakuje rozporządzeń prawnych rządu, co do... więcej

Remontowane wnętrze Przedszkola Miejskiego nr 37 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

30 miejskich przedszkoli jest remontowanych w czasie wakacji

Grzegorz Gawlik / BRP

4 placówki tj. przedszkola nr: 4, 142, 152 i 165 będą termomodernizowane w ramach dużego unijnego... więcej

Kontakt