Prezydent Hanna Zdanowska mówi: - Jestem z panem prezydentem po kilkunastu spotkaniach ze światem uczelni, biznesu, służby zdrowia, kultury, na których prezentowałam założenia do nowej strategii miasta, którą przez najbliższe pół roku będę chciała konsultować z mieszkańcami Łodzi.
Jak zaznacza prezydent Hanna Zdanowska, prace nad strategią zostały rozpoczęte już w 2019 r., a epidemia COVID dodatkowo przyspieszyła te prace. - Będziemy pierwszym miastem w Polsce i prawdopodobnie jednym z pierwszych w Europie, które przygotuje strategię rozwoju odpowiadającą nowym wyzwaniom i nowej rzeczywistości, w jakiej wszyscy się obecnie znajdujemy. Gdy wszystko zwalnia, my chcemy przyspieszyć. Tam, gdzie większość widzi kryzys, my dostrzegamy szansę. W czasie światowej epidemii i zmian klimatu, mamy szansę wyznaczyć drogę, którą podążą inni. Przez lata goniliśmy innych, dziś czas na to, abyśmy stali się liderem.
- Od początku swojej prezydentury wsłuchuję się w głos łodzian. Nie wyobrażam sobie pracy bez rozmów, spotkań z mieszkańcami, bez Budżetu Obywatelskiego i konsultacji. Dlatego – mówiąc w ogromnym skrócie - w nowej strategii stawiam na mieszkańców. Oddaję Łódź w ręce w łodzian. Przenoszę partycypację społeczną na nowy, wyższy poziom. To łodzianie w większej niż dotychczas skali będą decydowali o kształcie miasta. Nie tylko w sferze pomysłu i podejmowania decyzji, ale także poprzez zaangażowanie się w realizację tych pomysłów – dodaje prezydent Łodzi.
Założenia Strategii
Jak podkreśla prezydent Hanna Zdanowska, Łódź będzie współtworzona przez mieszkańców. Wprowadzone zostaną unikatowe na skalę kraju rozwiązania, w których miasto będzie wspierać lokalne inicjatywy i projekty na niespotykaną dotąd skalę.
Wiceprezydent Wojciech Rosicki dodaje: - Stworzony zostanie system grantów i konkursów na wzór dofinansowania dla projektów unijnych. Warunkiem realizacji projektów będzie wkład własny mieszkańców, np. w postaci własnego czasu. Uproszczony zostanie proces podejmowania decyzji o inwestycjach. Przygotowana zostanie szybka ścieżka skracająca drogę od idei do realizacji pomysłów mieszkańców. Utworzone zostanie Miejskie Centrum Aktywności, w którym pracownicy podpowiedzą mieszkańcom, jak najprościej i najszybciej zrealizować ich pomysły przy współpracy miasta.
Wizja: Łódź – miasto tworzone wspólnie
Wojciech Rosicki podkreśla, że celem władz Łodzi jest włączenie w proces wspólnego zarządzania miastem jak największej liczby łodzian: - Urząd będzie pełnił funkcję lidera, motywującego mieszkańców do działania oraz animatora zapewniającego mieszkańcom niezbędne narzędzia do realizacji ich pomysłów.
Hanna Zdanowska dodaje: - Chcę, żeby łodzianie w większej niż dotychczas skali decydowali o kształcie miasta. Nie tylko w sferze pomysłu i podejmowania decyzji, jak w przypadku Budżetu Obywatelskiego, ale także poprzez zaangażowanie się w realizację tych pomysłów. Np. lokatorzy kamienicy przy ul. Legionów chcieli miejsca na sąsiedzkie spotkania. I je sobie zrobili, postawili krzesła, stół, zbudowali altanę. Pan Michał wymarzył sobie ławkę na pamiątkę pierwszej randki z ukochaną. I ławka stoi w parku na Zdrowiu. Chcę podzielić się władzą z mieszkańcami. Chcę pomagać realizować ich marzenia.
Przykładowe cele strategiczne
Łódź silna i odporna
- Miasto bezpieczne - podniesienie odporności miasta na kryzysy wewnętrzne i zewnętrzne takie jak COVID - 19
- Miasto jakościowej edukacji - podniesienie poziomu edukacji, dostosowanie jej do wymogów rynku i gospodarki – by po studiach mieć dobrą pracę
- Miasto innowacji społecznych – podniesienie jakości życia wszystkich mieszkańców miasta, dzięki aktywizacji społecznej i wsparciu oddolnych inicjatyw
- Miasto sprawnych urzędów – lepsze zrozumienie potrzeb mieszkańców i dostosowanie e-urzędu do oczekiwań klientów
Łódź ekonomicznego i społecznego rozwoju
- Rewitalizacja 2.0 – utrzymanie pozycji lidera rewitalizacji w Polsce
- Przedsiębiorcza Łódź – wspieranie łódzkich przedsiębiorców i tworzenie silnej lokalnej gospodarki
- Rozwój branż kreatywnych – kontynuacja wsparcia dla branż i przedsięwzięć kreatywnych
- Turystyka MICE - stworzenie z Łodzi najbardziej atrakcyjnego miasta dla sektora MICE
- Hub logistyczny dla Europy Środkowej – stworzenie infrastruktury, rozwój branży e-commerce i logistyki
- Łódź produkcyjna 2.0. – rozwój istniejących i generowanie nowych przedsięwzięć produkcyjnych
Łódź odpowiadająca na oczekiwania interesariuszy
- Miasto korzystnej wartości za cenę – utrzymanie kosztów życia na atrakcyjnym poziomie, zwiększanie pakietu korzyści mieszkańca z faktu, że mieszka w Łodzi
- Miasto twórcze – poszerzanie kreatywnej współpracy, tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy
- Miasto wartościowego wypoczynku – planowanie nowych atrakcji miasta i zadbanie o dotychczasowe miejsca wypoczynku
- Odwrócenie negatywnej demografii – zwiększanie atrakcyjności miasta i odwrócenie trendów demograficznych
Łódź zachwycająca
- inLodz21 – realizacja projektu Muzeum Cywilizacji będącego unikatem w skali europejskiej, który wyznaczy nowy poziom realizacji idei kulturowych w Łodzi
- Miasto zeroemisyjne i czyste - troska o najwyższą jakość powietrza, wody i środowiska
- Miasto aktywności obywatelskiej – zwiększenie zaangażowania łodzian i stworzenie unikatowego sposobu zarządzania miastem
Jak podkreśla prezydent Hanna Zdanowska, przedstawione założenia do strategii miasta są dokumentem otwartym, który poddany będzie jak najszerszym konsultacjom wśród wszystkich zainteresowanych.
- Wprowadzenie w życie nowej strategii nie będzie ani proste, ani gwałtowne. W wielu jej aspektach jednakże będziemy pionierami, wiele rozwiązań będziemy stosować jako jedni z pierwszych. Dzięki tym wszystkim działaniom stworzymy wyjątkowy, unikalny w skali Europy sposób zarządzania miastem. To stanie się naszym znakiem rozpoznawczym. To będzie nas wyróżniać na tle innych. Otwartość, obywatelskość, współtworzenie miasta – to będzie nasza łódzka droga do sukcesu – mówi Hanna Zdanowska i dodaje: - Chcę, by łodzianie mieszkali w swoim wymarzonym mieście. Chcę pomagać im w realizacji marzeń. By każdy łodzianin, który chce coś zrobić – choćby postawić ławkę w parku – miał tę możliwość, a urząd służył mu pomocą.