Wojewoda powinien wycofać się z tej pomyłki

Czy nazwa łódzkiego Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej symbolizuje komunizm lub inny ustrój totalitarny czy też propaguje taki ustrój w inny sposób?

Takie wątpliwości ma Wojewoda Łódzki, który skierował w tej sprawie pismo do przewodniczącego Rady Miejskiej. Dokument jest datowany na 15 lutego.

W ostatnim czasie mieliśmy szereg dekomunizacji nazw ulic – przypomina Marcin Gołaszewski.

- Zespół „Harnam” nie ma nic wspólnego z Szymonem Harnamem, jest natomiast elementem łódzkiej tradycji, marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce ale i na  świecie. Należy dbać o jego nazwę i reputację. Chcę wierzyć, że służby podległe panu wojewodzie Rau wystosowały to pismo po prostu z niewiedzy. Jeśli ktoś grozi postepowaniem w sprawie dekomunizacji, już narusza reputację zespołu. Apeluję, aby pan wojewoda sam pochylił się nad tą sprawą, zapoznał się z historią zespołu i doszedł do wniosku, że należy wycofać się z tej pomyłki – podkreślił Marcin Gołaszewski.

Dziś na piśmie zwrócił się do Wojewody Łódzkiego z prośbą o pilne spotkanie w tej sprawie przed 21 lutego. Z tożsamym apelem zwraca się dyrekcja, kierownictwo, członkowie Zespołu oraz Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej.

„Harnam” jest najdłużej istniejącym zespołem tego typu w Polsce. Proces edukacji przeszło w nim blisko 30 000 osób. Wiele z nich zostało profesjonalistami: tancerzami, aktorami, muzykami, choreografami i pedagogami. „Harnam” to polska tradycja w najlepszym wydaniu. Kiedy inni poddawali się modom, zmieniali swoje oblicze artystyczne, „Harnam” pozostał wierny temu, co wykonuje najlepiej, pozostał w zgodzie z testamentem swojej założycielki Jadwigi Hryniewieckiej – czytamy na stronie internetowej zespołu.

Ponadto wczoraj do urzędu wpłynęły trzy inne pisma – w sprawie dekomunizacji łódzkich szkół – nr 173 im. im. I Dywizji Kościuszkowskiej, XXXVII LO im. Natalii Gąsiorowskiej oraz SP nr 114 im. prof. Jana Dembowskiego.

- Niedawno nadaliśmy szkole na Widzewie imię Wisławy Szymborskiej. Do tego odniósł się były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Doszukiwał się w życiorysie laureatki nagrody Nobla związków z komunizmem. Pojawia się pytanie – czy Wisławę Szymborską pan wojewoda też będzie chciał zdekomunizować – podsumował Marcin Gołaszewski.

Polecane aktualności

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

Kontakt