Wojewoda powinien wycofać się z tej pomyłki

Czy nazwa łódzkiego Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej symbolizuje komunizm lub inny ustrój totalitarny czy też propaguje taki ustrój w inny sposób?

Takie wątpliwości ma Wojewoda Łódzki, który skierował w tej sprawie pismo do przewodniczącego Rady Miejskiej. Dokument jest datowany na 15 lutego.

W ostatnim czasie mieliśmy szereg dekomunizacji nazw ulic – przypomina Marcin Gołaszewski.

- Zespół „Harnam” nie ma nic wspólnego z Szymonem Harnamem, jest natomiast elementem łódzkiej tradycji, marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce ale i na  świecie. Należy dbać o jego nazwę i reputację. Chcę wierzyć, że służby podległe panu wojewodzie Rau wystosowały to pismo po prostu z niewiedzy. Jeśli ktoś grozi postepowaniem w sprawie dekomunizacji, już narusza reputację zespołu. Apeluję, aby pan wojewoda sam pochylił się nad tą sprawą, zapoznał się z historią zespołu i doszedł do wniosku, że należy wycofać się z tej pomyłki – podkreślił Marcin Gołaszewski.

Dziś na piśmie zwrócił się do Wojewody Łódzkiego z prośbą o pilne spotkanie w tej sprawie przed 21 lutego. Z tożsamym apelem zwraca się dyrekcja, kierownictwo, członkowie Zespołu oraz Stowarzyszenie Sympatyków Zespołu Tańca Ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej.

„Harnam” jest najdłużej istniejącym zespołem tego typu w Polsce. Proces edukacji przeszło w nim blisko 30 000 osób. Wiele z nich zostało profesjonalistami: tancerzami, aktorami, muzykami, choreografami i pedagogami. „Harnam” to polska tradycja w najlepszym wydaniu. Kiedy inni poddawali się modom, zmieniali swoje oblicze artystyczne, „Harnam” pozostał wierny temu, co wykonuje najlepiej, pozostał w zgodzie z testamentem swojej założycielki Jadwigi Hryniewieckiej – czytamy na stronie internetowej zespołu.

Ponadto wczoraj do urzędu wpłynęły trzy inne pisma – w sprawie dekomunizacji łódzkich szkół – nr 173 im. im. I Dywizji Kościuszkowskiej, XXXVII LO im. Natalii Gąsiorowskiej oraz SP nr 114 im. prof. Jana Dembowskiego.

- Niedawno nadaliśmy szkole na Widzewie imię Wisławy Szymborskiej. Do tego odniósł się były prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki. Doszukiwał się w życiorysie laureatki nagrody Nobla związków z komunizmem. Pojawia się pytanie – czy Wisławę Szymborską pan wojewoda też będzie chciał zdekomunizować – podsumował Marcin Gołaszewski.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt