Jak informuje dyrektor Katarzyna Korowczyk, pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów - do piątku rano - do spisu wyborców w Łodzi dopisało się ponad 10,2 tys. osób. Jednocześnie 4785 osób pobrało zaświadczenia upoważniające do głosowania poza miejscem zamieszkania.
Głosowanie korespondencyjne
– Do urzędu wpłynęło również 3269 zgłoszeń od osób chcących zagłosować korespondencyjnie. W tej grupie jest 145 osób objętych kwarantanną, izolacją bądź izolacją w warunkach domowych. W trakcie rozpatrywania zgłoszeń 10 osób zrezygnowało z tej formy głosowania. Do końca dnia wczorajszego łącznie wysłaliśmy 3066 pakietów do wyborców. Pakiety były dostarczane za pośrednictwem Poczty Polskiej, a część pakietów rozwozili we wtorek pracownicy Urzędu Miasta Łodzi – mówi dyr. Katarzyna Korowczyk.
Urząd Miasta Łodzi oczekuje na potwierdzenie przez pocztę dostarczenia pakietów. Informacja ta powinna się znaleźć w materiałach przekazywanych do komisji wyborczych, na wypadek, gdyby w dniu wyborów do komisji zgłosiły się osoby twierdzące, że pakietów nie otrzymały. – Komisja na podstawie zestawienia z UMŁ, zweryfikuje, czy osoby te zgłosiły chęć głosowania korespondencyjnego oraz czy pakiet został im doręczony. W przypadku, gdy pakiet został dostarczony, komisja nie wyda karty do głosowania. W przypadku potwierdzeniu przez komisję, że pakiet nie został doręczony, wyborca otrzyma kartę do głosowania – dodaje dyr. Katarzyna Korowczyk.
Pełnomocnik Prezydenta Miasta Łodzi ds. wyborów podkreśla, że z powodu luki prawnej osoby, które planowały głosować w miejscu zameldowania, ale zostały objęte kwarantanną w innym miejscu i do 23 czerwca nie złożyły wniosku o dopisanie do spisu wyborców, nie będą mogły zagłosować w wyborach prezydenckich, mimo że ustawodawca dał im możliwość złożenia wniosku o głosowanie korespondencyjne aż do 26 czerwca włącznie.
Głosowanie w reżimie sanitarnym
Zbliżające się wybory będą wyjątkowe z racji trwającej epidemii. Jak podkreśla Katarzyna Korowczyk, priorytetem jest przeprowadzenie ich w sposób bezpieczny, zarówno dla głosujących, jak i osób pracujących w komisjach wyborczych.
– Minister zdrowia 15 czerwca wydał rozporządzenie, w którym określił warunki głosowania w lokalach wyborczych. Członkowie obwodowych komisji wyborczych zostaną wyposażeni w maseczki, przyłbice i jednorazowe rękawiczki oraz płyn do dezynfekcji rąk. W siedzibach komisji będzie również płyn do dezynfekcji powierzchni. Będą również naklejone, w odległości 1,5 m taśmy ostrzegawcze, tak by wyborcy stali od siebie w odpowiedniej odległości. Wyborca powinien przyjść do lokalu komisji wyborczej w maseczce i najlepiej z własnym długopisem. Chodzi nie tylko o zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa - dzięki temu, że członkowie komisji nie będą musieli poświęcać czasu na dezynfekcję puli długopisów dostępnych w siedzibie, głosowanie będzie odbywało się płynniej. Rozporządzenie ministra zdrowia przewiduje, że co godzinę powinno nastąpić 10-minutowe wietrzenie lokalu wyborczego, ale ta czynność nie wymaga przerywania głosowania – dodaje Katarzyna Korowczyk.
Osoby udające się w niedzielę na wybory powinny wziąć pod uwagę, że z racji obostrzeń sanitarnych, w lokalach wyborczych oraz na zewnątrz prawdopodobnie będą kolejki oczekujących na głosowanie. Gdy minie godz. 21.00 jeden z członków komisji powinien udać się na koniec takiej kolejki i informować osoby, które przyjdą po tej godzinie, o zamknięciu lokalu i barku możliwości oddania głosu.
Więcej informacji o wyborach: https://bip.uml.lodz.pl/samorzad/wybory/wybory-prezydenta-rzeczypospolitej-polskiej-zarzadzone-na-dzien-28-czerwca-2020/