Wyjątkowy Dom Dziennego Pobytu dla seniorów już otwarty

Obok szpitala im. Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9 rozpoczął działalność Dom Dziennego Pobytu. Został on wyremontowany i wyposażony dzięki budżetowi obywatelskiemu.

fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
Obok Szpitala Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9 rozpoczął działalność Dom Dziennego Pobytu
8 zdjęć
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
fot. Radosław Żydowicz / UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Dom Dziennego Pobytu powstał w budynku po byłej administracji szpitala im. Jordana (dziś będącego częścią Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera), tuż obok szpitala geriatrycznego.

Budynek Domu Dziennego Pobytu ma około 110 m kw., został kompleksowo wyremontowany i wyposażony dzięki budżetowi obywatelskiemu. Również środki na utrzymanie DDP do końca 2018 r. pochodzą z BO. Remont i wyposażenie kosztowały ok. 153 tys. zł, a na funkcjonowanie domu do końca roku przeznaczono ok. 201.686,00 zł. Od 2019 r. utrzymanie DDP ma przejąć Miejskie Centrum Medyczne im. Jonschera.

Nowo otwarty Dom Dziennego Pobytu jest odpowiedzią na szybko rosnącą w Łodzi populację osób starszych, przewlekle chorych i niesamodzielnych. Dzięki tej placówce aktywni zawodowo łodzianie nie muszą rezygnować z pracy zawodowej, by zapewnić seniorom kompleksową opiekę.

Otwierając DDP dla seniorów, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała: - To wyjątkowy obiekt. Tu pensjonariusze nie tylko będą mieli okazję spotkać się i przebywać w towarzystwie osób w podobnym wieku, z podobnymi doświadczeniami. Ten dom, to również miejsce, w którym seniorzy będą mogli przejść kompleksową rehabilitację. To dom dla seniorów, którzy są tuż po poważnym zabiegu czy wypadku. Mogą wyjść już ze szpitala, ale w domu rodzinnym, bez opieki, sami sobie nie poradzą. Będą mogli tu przebywać przez cały dzień, do godzin popołudniowych. Przechodzić ćwiczenia i rehabilitację, zaś po południu pojadą do swojego domu rodzinnego i zaopiekuje się nimi ktoś z najbliższych.

Dom dysponuje 10 miejscami dla kobiet i mężczyzn, jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 - 17.00. W tym czasie pensjonariusze dostają trzy posiłki: drugie śniadanie, obiad i kolację. Podopiecznych do DDP przywożą i odbierają ich opiekunowie. Seniorzy będą korzystać z domu do kilku tygodni do dwóch miesięcy, w zależności od długości rehabilitacji. Kwalifikacja do DDP prowadzona jest przez poradnię geriatryczną w szpitalu im. H. Jordana przy ul. Przyrodniczej 7/9, a pobyt w placówce jest bezpłatny.

W obiekcie znajdują się m.in. sale sensoryczne, terapii zajęciowej, ćwiczeń rehabilitacyjnych, wypoczynku i relaksu. W DDP jest też aparat do tlenoterapii oraz ścieżka zdrowia dla seniora. Pensjonariusze DDP będą mieli zapewnione zajęcia i ćwiczenia poprawiające kondycję psychofizyczną. Na seniorów w DDP czeka cały pakiet terapii: przez sztukę, muzykę, taniec, gimnastykę, gry towarzyskie. Będą też np. zajęcia z kosmetologii dla pań.

W placówce do dyspozycji pensjonariuszy będzie: rehabilitant, 2 pielęgniarki i 2 asystentów pacjenta. Wszystkie pomieszczenia w placówce dostosowane zostały do osób niepełnosprawnych, a obok budynku powstała siłownia zewnętrzna.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt