Wysłuchajmy tych, którzy ocaleli. 77. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

Od 22 do 29 sierpnia br. odbywać się obchody 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Ich program jest bogaty. Przewiduje m.in. oficjalne uroczystości, wystawy, spacery oraz spotkania z Ocalałymi.

Fot. Stefan Brajter/UMŁ
3 zdjęcia
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
Fot. Stefan Brajter/UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

- Wciąż mamy szansę gościć tych, którzy przeżyli getto i obozy koncentracyjne. Tych, którzy kiedyś byli obywatelami naszego miasta i którzy do dziś tu wracają. Mamy nadzieję, że w tym roku gościć będziemy wyjątkowych ludzi. Zdając sobie sprawę, że żyjemy w trudnych czasach wierzę, że spotkamy się z Ocalałymi z getta - Leonem Wajntraubem i Marianem Turskim. Wsłuchajmy się w to, co powiedzą. Zawsze bowiem mówią nie tylko o swoich doświadczeniach, ale płynie z ich ust przekaz na przyszłość. Weźmy je sobie do serca - powiedział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

- W Łodzi przed wojną mieszkało 200 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego, którzy tworzyli to miasto. Obchody podkreślają pamięć o nich i przypominają, do czego prowadzi nienawiść i chora wyobraźnia - dopowiedział Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Józef Weininger.  

Litzmannstadt Getto powstało na terenie łódzkich Bałut w kwietniu 1940 roku. Było pierwszym w pełni odizolowanym gettem na obszarze okupowanej Polski i drugim największym po getcie warszawskim. Istniało też najdłużej, bowiem 29 sierpnia 1944 roku ze stacji Radegast odprawiono ostatni transport Żydów. Większość z nich trafiła do komór gazowych w obozach śmierci. Przeżyła tylko nieliczna grupa kilkuset osób. W sumie przez Litzmannstadt Getto przeszło ponad 200 tys. łódzkich Żydów oraz kilka tysięcy deportowanych z innych krajów Europy.

- Jesteśmy zaszczyceni, że będą z nami Ocaleli, którzy wspominać będą nie tylko swoje doświadczenia z okresu getta, ale i życia w Łodzi przed wojną. Opowiedzą też o swoich przyjaciołach, dziś już nieżyjących, którzy tak, jak i oni przeszli piekło getta. Po raz pierwszy też zdecydowała się zabrać głos pani Zofia Lubińska-Rosset, która również doświadczyła koszmaru II wojny światowej. Zapraszamy oczywiście na główne uroczystości. Organizujemy także koncert inspirowany muzyką Dawida Bajgelmana, który był znakomitym kompozytorem przedwojennej Łodzi, a później także dyrygentem i kompozytorem orkiestry utworzonej w Litzmannstadt Getto. Co ciekawe będziemy mieli też okazję posłuchać muzyki, o której wydawało się, że już nie istnieje, a mianowicie powstałej w 1921 roku ścieżki dźwiękowej do Dybuka - dodała dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi.

Oficjalne uroczystości odbędą się w piątek, 27 sierpnia br. w godz. 11-12:30 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej oraz Stacji Radegast, gdzie złożone zostaną kwiaty, a znicze zapalone. W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się m.in. uroczysty pogrzeb zwojów Tory (niedziela, 22 sierpnia br. o godz. 15 na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackej), odsłonięcie rzeźby autorstwa Magdaleny Walczak pn. Marzenie Abramka (czwartek, 26 sierpnia br. godz. 11 w parku Ocalałych) czy spotkania z Leonem Wajtraubem (czwartek, 26 sierpnia br. o godz. 16 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana) i Marianem Turskim (środa, 25 sierpnia br. o godz. 18:30 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana).

- Proszę łodzian, by choć symbolicznie wzięli udział w tegorocznych obchodach. Siadając na ławce w  Parku Ocalałych, wychodząc na spacer po Starych Bałutach, pamiętali o tych, którzy tu byli przed nimi. Zatrzymajmy się na chwilę zadumy. Pamiętajmy o naszych dawnych łodzianach - zaapelowała prezydent Hanna Zdanowska.

Obchody rocznicy Likwidacji Litzmannstadt Ghetto w Łodzi - Centrum Dialogu im. Marka Edelmana

 

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt