Za nami 10 barwnych dni z kulturą buntu

Występy teatrów ulicznych i koncert Ani Rusowicz zakończyły Festiwal Łódź 4 Kultur. Dopisała pogoda i dopisała publiczność. Tegoroczna edycja festiwalu trwała 10 dni i rozgrywała się na scenach teatrów, w muzeach, galeriach, klubach, ale ściągnęł też tłumy na Stary Rynek, Rynek Włókniarek Łódzkich w Manufakturze oraz do łódzkich świątyń czterech wyznań. We wszystkich wydarzeniach udział wzięło ponad 16 tysięcy uczestników.

fot. HaWa
Festiwal Łódź 4 Kultur
19 zdjęć
fot. HaWa
fot. HaWa
fot.Mikołaj Zacharow
fot. HaWa
fot. HaWa
ZOBACZ
ZDJĘCIA (19)

Zaproszenie organizatorów przyjęli artyści z Izraela, Niemiec, Białorusi, Rosji, Ukrainy, Francji oraz znakomitości rodzimych scen muzycznych i teatralnych. Wydarzeń w programie było przeszło 40: koncerty, spotkania, spektakle, panele dyskusyjne, lekcje. Tradycyjnie największą popularnością cieszyły się te plenerowe – koncert inauguracyjny w wykonaniu orkiestry Rebel Babel zgromadził na Starym Rynku blisko 4000 osób.

– Zaproponowaliśmy premierowe pozycje, przygotowane przez nas lub zamówione specjalnie na festiwal, jak chociażby koncert piosenek Serga Gainsbourga, projekt Hani Rani i Christiana Loefflera czy spektakl Agnieszki Jakimiak, ale nie zabrakło też znanych tytułów, takich jak propozycje ukraińskiego Dakh Daughters czy francuskiego Pipototal – podsumowuje Kamila Golik, producent festiwalu. – W tym roku uzupełniliśmy program o wystawy wpisujące się w tytułową dla tej edycji kulturę buntu – podkreśla.

Wystawa główna festiwalu Biegnij. Stary świat jest za Tobą jest nadal otwarta w Art_Inkubatorze. Aż do 26 września można prześledzić, w jaki sposób kuratorka  Agnieszka Zawadowska, wykorzystując filmowe kadry i etiudy dawnych studentów łódzkiej Szkoły Filmowej, cytaty literackie oraz fragmenty reklam, zbudowała pejzaż przemian społecznych i portret buntowników lat 60. i 80.

Do 11 października w Ośrodku Propagandy Sztuki prezentowane są prace niemieckiego fotografa Clausa Friedricha Rudolpha oraz inspirowane jego twórczością rzeźby Tanyi Krylovej.

Z kolei rozpościerającą się nad Starym Rynkiem instalację SPREAD autorstwa Adama Cieślaka i Bartka Świąteckiego oglądać będzie można jeszcze w październiku, tak długo, jak długo aura okaże się dla niej łaskawa.

Na scenie ponownie zagości spektakl Gala ’68. Wolność to luksus, współprodukowany przez festiwal i Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Do końca roku zostanie zagrany jeszcze kilkukrotnie.

- Mamy nadzieję, że podobnie jak w zeszłym roku, powróci także nasz koncert główny, jeśli nie w formie wydawnictwa, to trasy promującej Łódź i markę festiwalu ­– podkreśla Golik.

Festiwal Łódź Czterech Kultur jest marką własną Łodzi, kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego z inicjatywy Witolda Knychalskiego. Organizowane od 16 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości. Za program tegorocznej edycji odpowiadał zespół kuratorów: Agnieszka Zawadowska (teatr i wystawa główna), Marcin Tercjak (muzyka) i Teresa Latuszewska (urban art).

Organizatorem festiwalu jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. Na budżet tegorocznej edycji złożyły się miejskie dofinansowanie w wysokości 1 200 000 złotych, dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 400 000 złotych oraz dotacje od partnerów i sponsorów.

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt