Zabytkowa drewniana willa odzyskuje dawny blask

Trwa modernizacja drewnianej willi oraz domów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej. Prace odbywają się w ramach inwestycji, która przyczyni się do wzbogacenia oferty Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Zabytkowa drewniana willa odzyskuje dawny blask -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Zabytkowa drewniana willa odzyskuje dawny blask , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Jednym z najbardziej przykuwających wzrok obiektów w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej jest przedwojenna drewniana willa z Rudy Pabianickiej. Obiekt został przeniesiony do skansenu w 2008 r. i przez lata pozostawał niedostępny dla łodzian. Dzięki trwającej od marca modernizacji, w willi powstanie nowa przestrzeń wystawienniczo-edukacyjna. Obiekt wyposażony zostanie w centralne ogrzewanie, co pozwoli na użytkowanie go przez cały rok. Aby umożliwić osobom niepełnosprawnym dostęp, willa zostanie wyposażona w windę. W kolejnym etapie inwestycji wybudowana zostanie instalacja centralnego ogrzewania rozprowadzająca ciepło do wszystkich obiektów w skansenie.

Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi, mówi: - Dzięki temu projektowi i koncepcji, którą stworzyło Centralne Muzeum Włókiennictwa, zabytkowa drewniana willa będzie służyła mieszkańcom w znacznie większym stopniu niż do tej pory. Cieszy mnie remont całego skansenu, bo choć jest on dostępny dla łodzian stosunkowo od niedawna, to stan techniczny drewnianych budynków zgromadzonych w tym miejscu, wymaga intensywnych prac.

Magda Komarzeniec, zastępca dyrektora Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi dodaje: - Drewniana willa z Rudy Pabianickiej jest tak samo piękna, jak i tajemnicza. Nie znamy zbyt wielu faktów dotyczących historii tego obiektu. Nie wiadomo, kto ją wybudował, ale wiemy, że willa przy ul. Scaleniowej 18 do 1939 r. należała do żydowskiego przemysłowca Szai Światłowskiego, który kupił ją jako letnią rezydencję dla swojej żony. Po II wojnie światowej willę przekształcono w mieszkania komunalne. W 2008 r. willę przeniesiono na teren skansenu, ale można było ją tylko podziwiać z zewnątrz. Dlatego modernizacja tego obiektu jest dla nas bardzo istotna, bo po zakończeniu wszystkich prac otworzymy wnętrza willi dla zwiedzających.

Zgodnie z harmonogramem, prace w zabytkowej willi powinny zakończyć się do końca 2019 r., a otwarcie w jej wnętrzach nowej ekspozycji, poświęconej historii wakacyjnego wypoczynku i dawnym sposobom spędzanie wolnego czasu, zaplanowano na wrzesień 2020 r.

Oprócz prac w skansenie, projekt zakłada m.in. odnowienie elewacji zachodniej, południowej i północnej oraz wnętrz najstarszego skrzydła zabytkowego budynku Centralnego Muzeum Włókiennictwa, znanego łodzianom jako Biała Fabryka.

Łączny koszt inwestycji, obejmującej również budynki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, a w szczególności  wynosi 15,5 mln zł, z czego dofinansowanie z UE wynosi blisko 9 mln zł, a ok. 6,4 mln zł. stanowi wkład własny miasta.

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt