- Wiosenne porządki to zamiatanie piachu pozostałego po zimowym odśnieżaniu, mycie jezdni, chodników i ścieżek rowerowych oraz przystanków komunikacji miejskiej - wyliczał Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, dodają: - Będziemy restrykcyjnie i konsekwentnie kontrolować stan wykonanych prac, zależy nam aby miasto było czyste. Zachęcam też mieszkańców do kontaktu telefonicznego czy za pośrednictwem mediów społecznościowych. Każde zgłoszenie dotyczące miejsca wymagającego uporządkowania będziemy sprawdzać i oczywiście porządkować.
W ramach wiosennego sprzątania umyty zostanie przystanek Piotrkowska Centrum, zajmie się tym Łódzki Zakład Usług Komunalnych. Z uwagi na konieczność użycia podnośnika prace będą wykonywane nocami, aby można było bezkolizyjnie wyłączyć trakcję tramwajową oraz zamknąć dla ruchu fragment al. Piłsudskiego/Mickiewicza. Zimowe utrzymanie dróg kosztowało budżet miasta ponad 8,5 mln zł, podczas gdy poprzednia zima 5,9 mln zł. Wiosenne porządki będą prowadzone w ramach zaplanowanych środków na roczne utrzymanie porządku i czystości.
- Nie płacimy za to "ekstra", zawsze była to usługa zawarta w umowach jakie mamy podpisane z firmami wyłonionymi w przetargu - wyjaśniła Małgorzata Ożegalska, wicedyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.
Do 25 kwietnia jest wyznaczony czas na kontrolę stanu technicznego oraz sanitarnego placów zabaw. Wszystkie urządzenia do zabawy, ławki, ogrodzenia, elementy małej architektury będą skontrolowane pod kątem ich stanu, a te wymagające naprawy zostaną naprawione lub wymienione. Wymieniony zostanie także piasek we wszystkich piaskownicach.
Jesienią kończą się umowy jakie miasto zawarło z firmami zajmującymi się letnim i zimowym utrzymaniem dróg. Nowa procedura przetargowa jest na etapie przygotowań, a w warunkach jakie będą musiały spełnić firmy znalazły się m.in. samochody służące do zimowego utrzymania będą musiały spełniać surowsze normy emisji spalin oraz zakaz korzystania z dmuchaw spalinowych. Dodatkowy warunek jaki znajdzie się w szczegółowych warunkach zamówienia to opróżnianie koszy na śmieci 7 dni w tygodniu, dzięki czemu po weekendzie nie będzie problemu z wysypującymi się z koszy odpadami.
Sygnały dotyczące miejsc do sprzątania czy dzikich wysypisk można zgłaszać do Wydziału Gospodarki Komunalnej pod nr tel: 42 638 49 73 lub 42 638 54 53