W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zakończyło się właśnie przyjmowanie zgłoszeń do udziału w 16. Międzynarodowym Triennale Tkaniny. Z ponad 600 zgłoszeń z całego świata międzynarodowe jury dokona teraz oceny prac i wskaże listę zakwalifikowanych uczestników do Wystawy, którzy powalczą o złoty medal Triennale.
Bardzo się cieszymy z tak dużego zainteresowania Międzynarodowym Triennale Tkaniny. Zgłoszenia wpłynęły do nas z całego świata m.in. z Japonii, Meksyku, Kanady, Korei Południowej czy Wietnamu – mówi Aneta Dalbiak, dyrektor Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. - Międzynarodowe Triennale Tkaniny to najstarsza i najważniejsza prezentacja związana
z tkaniną, która w tym roku odbędzie się już po raz 16. Tegoroczna edycja będzie jednak wzbogacona o nową formułę. Po raz pierwszy w historii łódzkich spotkań Triennale, opieką obejmie je kurator – dodaje.
Zbudowanie Triennale wokół tematu przewodniego „Przekraczania granic” pozwoli kuratorowi skonstruować spójną narrację wokół ważnych idei poruszających problemy współczesności. Tego zadania podjęła się Marta Kowalewska, kuratorka wielu wystaw i pokazów dotyczących sztuki tkaniny. Jest również autorką licznych publikacji, od lat bada historię tkaniny artystycznej w kontekście zjawisk sztuki współczesnej.
Ponadto Triennale otrzymało nową otwartą formułę, co pozwoli przedstawić reprezentatywny obraz współczesnej sztuki tkaniny. Imponująca ilość zgłoszeń jest dowodem na ogromne zainteresowanie artystów tym właśnie medium, a także pozwoli wyłonić różnorodne sposoby jej interpretacji. Zaprezentujemy tkaninę artystyczną jako nośnik znaczeń kulturowych
i społecznych.
Przekraczanie granic można rozumieć na wielu płaszczyznach, a sztuka tkaniny pozwala zobrazować je w pełni dzięki swoim szczególnym właściwościom. Artyści, którzy unowocześnili jej język pół wieku temu, sami przekraczali granice dyscyplin sztuki. Tym samym pokazali, że tkanina jest najbardziej wszechstronnym środkiem, oferującym twórcom nieograniczone zestawy wyrażeń – mówi Marta Kowalewska.
W najbliższym czasie zgłoszenia zostaną poddane weryfikacji pod względem formalnym. Następnie międzynarodowe jury wyłoni jego zdaniem najciekawsze prace, które zostaną zaprezentowane na wystawie Triennale.
Otwarcie wystawy 16. Międzynarodowego Triennale Tkaniny oraz ogłoszenie laureatów nastąpi 5 października 2019 r. (wystawa potrwa do 15 marca 2020 r).
(materiały prasowe CMWŁ)