Zgraj się z nauką: nowe przestrzenie w Centrum Nauki EC1 – od izby druida po tunel aerodynamiczny

W 2019 rok Centrum Nauki i Techniki wkroczyło z nową energią i czterema nowymi strefami tematycznymi, które wzbogaciły stałą ekspozycję „Rozwój wiedzy i cywilizacji”.

7 zdjęć
mat.UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

- Łódzkie Centrum Nauki i Techniki, największe tego typu w kraju, to ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych żywej wiedzy i zabawy, wyjątkowo energetyczne miejsce, w którym duch dawnej elektrowni działa w sprzężeniu z energią pracujących tu osób po to, by w jak najatrakcyjniejszej formie pokazywać prawa nauki  - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent miasta.

Nowa część stałej ekspozycji „Rozwój wiedzy i nauki”, otwarta miesiąc temu, składa się z czterech stref. W pierwszej z nich Centrum zaprasza do izby druida i pracowni alchemika. W kolejnej można poznać proste maszyny mechaniczne – od dźwigni i równi pochyłych przez układ bloczków linowych i przekładnie, aż po pełnowymiarową drezynę ręczną. Tu bez energii i zaangażowania zwiedzających absolutnie się nie obejdzie! W części związanej z akustyką można zbadać, jak powstaje dźwięk i z czego się składa, osobiście zmierzyć jego szybkość, a nawet wykorzystać go do zawieszenia drobnego obiektu w powietrzu!

Ta część ekspozycji CNiT poświęcona jest także zjawiskom związanym z aerodynamiką, hydrodynamiką i ogólnie ciśnieniem. Goście zbadają efekt Magnusa – zjawiska, dzięki któremu podkręcona piłka zamiast lecieć prosto – skręca w bok, do bramki, a w pionowym tunelu aerodynamicznym będą mogli przetestować, czy w strumieniu powietrza zawiśnie zbudowany przez nich obiekt latający. Nie zabraknie też możliwości sprawdzenia, jak działa łódź podwodna oraz dlaczego silny wiatr zrywa dachy.

A jakie przykładowe stanowiska znajdują się w tej domykającą ścieżkę edukacyjną „Rozwój wiedzy i cywilizacji” strefie CNiT EC1? Na przykład drezyna. Zwiedzający będzie mógł się poczuć się jak w westernie. Jadąc przez Dziki Zachód prawdziwą drezyną typu „pompa”, dowie się, jak ruch wajchy jest przenoszony na koła napędzające ten pojazd szynowy. Równie ciekawy jest zegar. Tak, zegary wieżowe przez setki lat odmierzały czas mieszkańcom miast i wsi. Ale w jaki sposób wahadło napędza wskazówki i to jeszcze tak, aby prawidłowo wskazywały czas? Zegar na wystawie w CNiT nie zadziała bez zwiedzającego, który może stać się jego częścią – wahadłem bądź przeciwwagą!

Zapraszamy również do labiryntu szalonego mechanika. Tam zwiedzający staje przed wyzwaniem przeprowadzenia piłeczki przez skomplikowany labirynt przy wykorzystaniu tylko grawitacji i prostego urządzenia mechanicznego. Zachęcamy także do wypróbowania pionowego tunelu aerodynamicznego. Każdy, nawet największy statek powietrzny musi być najpierw przetestowany właśnie w tunelu aerodynamicznym. W CNiT każdy może  zbudować prosty obiekt latający i sprawdzić, czy zawiśnie on w strumieniu powietrza!

Jeśli gości zmęczy tematyka lotu, mogą wypróbować zanurzenie kontrolowane- poczuć się jak kapitan łodzi podwodnej i napełniając powietrzem albo wodą zbiorniki balastowe, kontrolować zanurzenie batyskafu!

- Warto zauważyć, że w ten sposób domykamy projekt naszego centrum, oddając w pełni przygotowaną stałą wystawę pod nazwą „Rozwój wiedzy i cywilizacji", poświęconą prawom przyrody, metodom naukowym oraz związanym z nimi wynalazkom — wszystkiemu, co pozwoliło zbudować cywilizację, w której żyjemy. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi nie tylko o tym opowiadamy. Poznajemy rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami. Ta część jest najbardziej interaktywna i wierzę, że spotka się z doskonałym przyjęciem naszych gości – mówi Michał Buława kierujący CNiT EC1

- Chcę podkreślić, że nowe przestrzenie w Centrum Nauki i Techniki zostały otwarte w weekend 2-3 lutego, a w ciągu zaledwie 2 tygodni ferii odwiedziło je już 20 tys. osób. Ta liczba mówi sama za siebie i stanowi najlepszą recenzję wystawy „Rozwój wiedzy i cywilizacji”. A także dopełnienie jej sensu, bo jak twierdzą znawcy tematu prawdziwą duszą cywilizacji jest bezinteresowna ciekawość intelektualna. W tym miejscu można dać jej niemal niekontrolowany upust  –dodaje wiceprezydent Piątkowski.

Zapraszamy do Centrum Nauki i Techniki EC-1.

Polecane aktualności

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Wiwat Biało-Czerwona!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Marsz ze 123-metrową flagą Polski uświetnił obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.… więcej

10. rocznica kanonizacji Papieża-Polaka

Patryk Wacławiak / BAM

W 10. rocznicę kanonizacji Świętego Jana Pawła II – pamiętamy o Honorowym Obywatelu Miasta Łodzi.… więcej

Kontakt