Złote Glany dla mistrzów kina przyznane po raz kolejny

Złoty Glan, czyli nagroda Stowarzyszenia Łódź Filmowa i Kina Charlie, to wyróżnienie o długoletniej tradycji, które przyznawane jest twórczyniom i twórcom bezkompromisowym, z wyraźnie zarysowaną autorską wizją. Wizją, która nie boi się opowiadać o człowieku i jego czynach w sposób daleki od jednoznaczności, otwartą na różne interpretacje. W symbolicznym roku 75-lecia Łodzi Filmowej pragniemy docenić tych twórców rodzimej kinematografii, którzy na różnych poziomach swojej artystycznej działalności wcielali w życie ważny dla kina etos tradycji-edukacji-kreacji.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Złote Glany 2020 przyznano następującym twórcom:

- Januszowi ZAORSKIEMU za krytyczne spojrzenie na problematyczną i niekiedy wręcz nieludzką historię własnej ojczyzny, stawianie odważnych pytań (niekiedy „dziecinnych”), na które do dziś nie zawsze nasze sumienia pozwalają nam odpowiedzieć. Za twórczość wybitną, która była stanie opisać rozterki i pragnienia rodaków w różnych epokach i z różnych światów. Twórczość, która jest ciągle aktualna i inspirująca;

- Grzegorzowi KRÓLIKIEWICZOWI (pośmiertnie) za zrewolucjonizowanie języka filmowego na rodzimym gruncie, humanistyczne podejście do bohaterów pochodzących niekiedy ze światów tak nam odległych, a które stają się zarazem naszymi. Za niepokorność, oryginalność, bycie sobą zawsze, co odniesieniu do skomplikowanych prawideł branży filmowej nie zawsze jest proste. Za to, że stworzył psychologiczny portret bohaterów, których mimo złożoności postaw i wad charakterów, potrafiliśmy polubić;

- Bogdanowi DZIWORSKIEMU za wydobywanie z rzeczywistości prawdy, niekiedy magicznej, a niekiedy okrutnej. Za to, że potrafił wyrazić obrazem fotograficznym i filmowym to, co trudno nam wyrazić słowami. Kamera Dziworskiego – a zarazem jego cenna zdolność patrzenia i zaglądania do-istoty-rzeczy – była nie tylko partnerem i przyjacielem dla reżyserskiej wizji, ale również pełnowartościowym bohaterem. Malarz emocji;

- Feliksowi FALKOWI Za niezwykłą wnikliwość w obserwacji ludzkich zachowań i odwagę w pokazywaniu tych „cech”, mrocznych zakamarków ludzkiej natury, z którą na co dzień - my jako naród, ale tez przede wszystkim my jako ludzie - nie chcemy się identyfikować, jak zawiść , podłość, zdrada, dążenie po trupach do celu. Feliks Falk - scenarzysta, reżyser, laureat tegorocznych Platynowych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a od dziś także - laureat Złotego Glana.

- Na ręce laureatów – w dużym stopniu symbolicznie, wirtualnie – składamy najszczersze podziękowania i gratulacje. Na ceremonie wręczenia nagród dla JANUSZA ZAORSKIEGO, GRZEGORZA KRÓLIKIEWICZA (nagrodę odbierze symbolicznie córka mistrza, pani Bogna Janiec) i BOGDANA DZIWORSKIEGO zapraszamy wiosną przyszłego roku - opowiada Sławomir Fijałkowski z Kina Charlie - Jednocześnie pragniemy przekazać, że jeszcze w tym roku udało nam się spotkać się Feliksem Falkiem i nagrać z nim autorski masterclass, w którym reżyser „Wodzireja” nie tylko opowiada nam o meandrach swoich pracy twórczej, lecz także o (jego) Łodzi, Szkole Filmowej i kultowych, łódzkich Melomanach. Rozmowę z Feliksem Falkiem prowadziła filmoznawczyni i główna koordynatorka projektu ŁÓDZKIE WYTWÓRNIA KULTURY, Diana Dąbrowska. Spotkanie z Feliksem Falkiem oraz inne ciekawe filmowe konwersacje, prelekcje cenionych filmoznawców o Łodzi Filmowej i powiązanych z nią twórcach i twórczyniach znajdziecie na facebookowym profilu ŁODZI FILMOWEJ.

Z okazji zakończenia projektu ŁÓDZKIE WYTWÓRNIA KULTURY najpopularniejszy duet filmowy w polskim internecie - SFILMOWANI (Dawid Adamek i Agnieszka Pisarek) - nagrał specjalny odcinek poświęcony Łodzi i jej tradycjom, twórczości takich filmowców jak Marek Koterski, Władysław Pasikowski, Andrzej Wajda czy Paweł Pawlikowski.

Polecane aktualności

Pamięć protestem przeciw wojnie. 80. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

80. lat temu doszło do ostatniej w okresie okupacji Łodzi zbrodni wojennej. Tuż przed wkroczeniem… więcej

Grafika artystyczna promująca konkurs. W centralnym polu, na białym tle wielobarwny wielokąt, składający się z coraz większych figur geometrycznych, ułożonych centralnie względem siebie: kwadraty i wielokąty foremne. Na prawo od wielokąta prostopadłe, wielobarwne pasy w kolorach, tworzących wielokąt.

Stypendia artystyczne Miasta Łodzi 2025

Wydział Kultury

Rozpoczął się nabór wniosków o przyznanie w 2025 roku Stypendiów artystycznych Miasta Łodzi, w… więcej

Program szkoleniowy 3E – Edukacja o Efektywności Energetycznej

AK / KS

W Łodzi w dniach 20-22.11.2024 r. w ramach programu 3E-Edukacja o Efektywności Energetycznej odbyły… więcej

Pod hasłem „Dusza Europy” 19 i 20 listopada 2024 r. w Krakowie odbyła się IX edycja Kongresu Ekonomii Wartości Open Eyes Economy Summit.

MM / KS

Zaproszeni prelegenci i prelegentki rozmawiali o przyszłości Europy oraz wyzwaniach, przed którymi… więcej

Nowa siedziba Departamentu Finansów Publicznych UMŁ

Od listopada Biuro Egzekucji Administracyjnej i Windykacji, Wydział Budżetu oraz Wydział Finansowy… więcej

Kontakt