W ramach realizacji Programu Współpracy, w roku 2021 ogłoszono 58 otwartych konkursów ofert dla organizacji pozarządowych. W ich wyniku zawarto 502 umowy na realizację zadań publicznych z 349 organizacjami.
W roku ubiegłym aktywnie pracowała Łódzka Rada Działalności Pożytku Publicznego, która wydała 11 stanowisk (m.in. w sprawie uwag do Strategii Miasta Łodzi czy zaplanowania środków na funkcje społeczne przewidziane w projektach Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi). Aktywnie działały również 2 Komisji Dialogu Obywatelskiego – KDO ds. Kultury i KDO ds. wdrażania Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych oraz inne ciała dialogu (np. Miejska Rada Seniorów czy Rada ds. Rozwiązywania Problemu Bezdomności).
Wsparcie III sektora prowadzone było m.in. udostępnienie lokali na działalność organizacji pozarządowych. Organizacje aktywnie korzystały m.in z możliwości ubiegania się o preferencyjny czynsz najmu (w roku ubiegłym z preferencji korzystało 14 organizacji pozarządowych), a także o użyczenie lokalu (przyznano 9 użyczeń w roku ubiegłym). Aktywność obywatelska wpierana była również poprzez Miejski Program Mikrograntów (dofinansowano 37 projektów za kwotę 200 tys zł), a organizacje realizujące projekty ze źródeł zewnętrznych mogły korzystać z Funduszu Wkładów Własnych (przyznano 17 dotacji za kwotę 188 tys zł).
Na uwagę zasługuje również działania Łódzkiego Centrum Obywatelskiego, gdzie organizacje mogły uzyskać wsparcie szkoleniowe, doradcze oraz infrastrukturalne (można było wynająć sale, sprzęt, skorzystać z dostępności do platformy Zoom itp.)
Więcej informacji, wraz ze szczegółowym zestawieniem przyznanych dotacji, dostępnych jest w załączniku. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.