Zza kulis Miss Sajgon

Kimona, gorsety, mundury – w sumie ponad 200 kostiumów dla blisko osiemdziesięciu wykonawców; liczniejsza niż zwykle orkiestra – ze względu na rozbudowany skład grająca poza orkiestronem… Zbliżająca się premiera „Miss Saigon” w Teatrze Muzycznym w Łodzi to nie tylko piękna muzyczna opowieść, wymagające wokalnie i aktorsko role w wykonaniu najlepszych polskich artystów czy gwarancja fantastycznych emocji dla publiczności, to również gigantyczne wyzwanie realizacyjne.

fot. Teatr Muzyczny
3 zdjęcia
fot. Teatr Muzyczny
fot. Teatr Muzyczny
fot. Teatr Muzyczny
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Teatr Muzyczny w Łodzi kończy sezon realizowaną z rozmachem premierą „Miss Saigon”. W spektaklu w reżyserii Zbigniewa Maciasa i pod kierownictwem muzycznym Macieja Pawłowskiego wystąpią między innymi: Robert Rozmus, Marcin Jajkiewicz, Sylwia Banasik, Marcin Januszkiewicz, Marcin Franc, Edyta Krzemień. Oprócz solistów na scenie pojawi się też zespół wokalny, kilkunastoosobowy chór, tancerze i… kaskaderzy. Łącznie blisko 80 osób.

Jest to dzieło szalenie trudne dla wykonawców, ze względu na ogromne wymagania wokalno-aktorskie, dlatego do współpracy zaprosiliśmy najlepszych artystów w kraju – mówi Zbigniew Macias, reżyser spektaklu. – Niebanalna jest też muzyka w Miss Saigon – dopowiada Maciej Pawłowski, sprawujący kierownictwo muzyczne nad spektaklem. – W swojej melodyce często nawiązuje do muzyki wschodu, jednocześnie cały czas utrzymując zachodni klimat – podkreśla.

Właśnie dlatego konieczne było rozbudowanie orkiestry, w której zagra 40 muzyków. Tak liczny zespół nie mieści się w orkiestronie, dlatego muzycy grać będą w innej sali, z której dźwięk popłynie na scenę i widownię.

Za kostiumy do spektaklu odpowiada Zuzanna Markiewicz. Pod jej okiem pracownia krawiecka teatru przygotowuje wietnamskie kimona, gorsety i mundury. Szczególne wyzwanie stanowiły te ostatnie. Po raz pierwszy w historii Teatru Muzycznego w Łodzi konieczne było sięgnięcie po wsparcie konsultanta do spraw militarnych. – Mundur w teatrze „ogrywa się” inaczej, niż w filmie, dlatego musieliśmy zadbać nie tylko o historyczną zgodność stroju, ale też o jego wygląd w ruchu – zapewniają realizatorzy.

Oprawę spektaklu przygotowuje Grzegorz Policiński. Nie zabraknie wietnamskich domków, symbolicznych pomników i słynnego helikoptera. Największe z elementów mają aż 6,5 metra wysokości, a do zbudowania scenografii zużyto 4,5 km stali.

W postać Chrisa w łódzkiej inscenizacji wcielą się Marcin Franc, Marcin Januszkiewicz, Maciej Pawlak i Jan Traczyk, w rolę Kim natomiast – Sylwia Banasik i Joanna Gorzała. Z kolei Edyta Krzemień i Agnieszka Przekupień wykreują postać Ellen – amerykańskiej żony Chrisa, a Robert Rozmus i Tomasz Steciuk staną się charyzmatycznym Szefem, właścicielem nocnego klubu w Sajgonie. Marcin Jajkiewicz, wystąpi jako John, przyjaciel Chrisa, a Katarzyna Łaska i Ewa Spanowska stworzą postać Gigi. Wiadomo też, kto zagra Thuy’a – kuzyna Kim. Będzie to Michał Piprowski

Prapremiera „Miss Saigon” odbyła się na West Endzie w Londynie w 1989 roku. Musical grany był tam przez dziesięć lat, kolejne dziesięć grany był na Broadwayu – w sumie dano ponad osiem tysięcy trzysta przedstawień. Dwadzieścia pięć lat po premierze, w maju 2014 roku, na West Endzie odbyła się premiera nowej wersji i tę pokaże Teatr Muzyczny w Łodzi.

Terminy najbliższych przedstawień:

6 czerwca, g. 18.30 / 7 czerwca, g. 11.00 / 7 czerwca, godz. 18.30

8 czerwca, g. 18.30 (PREMIERA) / 9 czerwca, g. 17.00

Bilety dostępne na: http://www.teatr-muzyczny.lodz.pl/bilety

Polecane aktualności

Młodzież Obywatelska – projekt na rzecz aktywizacji młodych mieszkańców Łodzi

Olha Skvyrska

Instytut Nowych Technologii realizuje od lat projekty, które mają na celu promowanie innowacji w… więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Pamiętamy o tragicznym losie tych narodów w okresie II wojny światowej

Tomasz Walczak / BRP

2 sierpnia to wyjątkowa i tragiczna data dla Romów i Sinti. Właśnie tego dnia, dokładnie 80 lat… więcej

W rocznicę Marszu Głodowego Kobiet - największego protestu w Polsce po Sierpniu 1980 roku

Tomasz Walczak / BRP

W 43. rocznicę Marszu Głodowego, który odbył się 30 lipca 1981 roku wiceprezydent Łodzi Adam… więcej

Historycznie na nowym Starym Rynku. 601. rocznica nadania Łodzi praw miejskich.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

Łódź oficjalnie ukończyła 601. Po latach przerwy spowodowanej remontem obchody rocznicy lokacji… więcej

„Łódź poprzez wieki. Historia miasta”. Premiera IV tomu monografii Łodzi, przygotowanej na 600-lecie nadania praw miejskich

Tomasz Walczak / BRP

W piątek, 19 lipca w Sali Lustrzanej Muzeum Miasta Łodzi odbyła się oficjalna premiera tomu IV… więcej

Kontakt