Placówka – punkt szczepień | Numer telefonu kontaktowego |
Wielkopolska 55 | 42 651-69-22 |
Marynarska 39 | 42 657-35-63 |
Kolejną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (trzecią przypominającą) mogą przyjąć osoby: w wieku 60+ ; z upośledzoną odpornością oraz pracownicy placówek ochrony zdrowia – w pierwszej kolejności ze... więcej
Już od 12 grudnia będzie można zarejestrować się na szczepienie: bezpośrednio w poniższych punktach szczepień lub przez Moje IKP, bądź tradycyjnie przez infolinię 989, czynną codziennie w godzinach od... więcej
Minister Zdrowia informuje, że od dnia 16 września 2022 r. w punktach szczepień będą dostępne szczepionki mRNA o zaktualizowanym składzie dla wariantu Omikron stosowane wyłącznie w realizacji... więcej
Kolejną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (trzecią przypominającą) mogą przyjąć osoby:
pod warunkiem, że
Szczepienia wykonane będą 2-walentną szczepionką przeciw COVID-19 zaktualizowaną dla wybranych podwariantów Omikron:
- Comirnaty Original/Omicron (Pfizer) – dostępnych jest 1,3 mln dawek,
- Spikevax Bivalent Original/Omicron) (Moderna) – dostępnych jest 4 mln dawek.
Centrum e-Zdrowia wystawiło e-skierowania 15 kwietnia.
Zapraszamy do miejskich punktów szczepień!
Szczepionki będą zamawiane sukcesywnie, a terminy będą ustalane indywidualnie zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem zgłaszanym przez pacjentów.
Ze względu na podobieństwo objawów infekcji dróg oddechowych wywoływanych przez wirusy SARS-CoV-2, grypy i RSV, w postawieniu trafnej diagnozy i co za tym idzie odpowiedniego leczenia i profilaktyki pomocnym może być wykonanie testu antygenowego. W miejskich przychodniach można już wykonać takie testy. Ostateczną decyzję o wykonaniu testu podejmuje lekarz na podstawie przeprowadzonego badania pacjenta i jeśli objawy są nasilone.
Wykonanie testu antygenowego w kierunku grypy/COVID-19/RSV wskazane jest przede wszystkim u osób z objawami infekcji dróg oddechowych, szczególnie w sezonie wzmożonej zapadalności na grypę/COVID-19/RSV, i należą do grup ryzyka ciężkiego przebiegu tych chorób i/lub rozwoju powikłań. Są to:
Placówka – punkt szczepień | Numer telefonu kontaktowego |
Wielkopolska 55 | 42 651-69-22 |
Marynarska 39 | 42 657-35-63 |
Placówka – punkt szczepień | Numer telefonu kontaktowego |
Felińskiego 7 | W rejestracjach wszystkich porani MCM "Górna" w Łodzi: - ul. Felińskiego tel. 42 689-20-80 - ul. Tatrzańska tel. 42 643-39-72 lub 42 643-57-44 - ul. Cieszkowskiego tel. 42 689-11-50 - ul. Odrzańska tel. 42 684-45-37 lub 42 684-67-40 - ul. Rzgowska tel. 42 646-15-23 lub 42 231-55-15 |
Placówka – punkt szczepień | Numer telefonu kontaktowego |
Olimpijska 7a | 42 208-46-00 42 208-46-10 |
Maratońska 71a | 42 208-49-00 42 208-49-10 |
Kasprzaka 27 | 42 208-43-00 42 208-43-10 |
Placówka – punkt szczepień | Numer telefonu kontaktowego |
Elsnera 19 | 519-192-245 |
Placówka – punkt szczepień | Numer telefonu kontaktowego |
Piotrkowska 113 | 42 633-44-71 |
Placówka – punkt szczepień | Numer telefonu kontaktowego |
Lecznicza 6 | 666-703-539 42 25-65-130 |
Ze szczepień w miejscu pobytu w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 przez wyjazdowe punkty szczepień mogą skorzystać osoby, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień lub skorzystanie z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego.
Dla kogo?
Ze szczepień w miejscu pobytu mogą skorzystać osoby, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień lub skorzystanie z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego.
Jak się zgłosić?
Należy skontaktować się ze świadczeniodawcą podstawowej opieki zdrowotnej, pod którego opieką pacjent pozostaje, czyli swoim lekarzem / placówką podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub pielęgniarką opieki długoterminowej.
Czytaj więcej: pełna informacja o szczepieniach w miejscu pobytu pacjenta >>>
Mobilna Jednostka Szczepień (MJS) to profesjonalista medyczny wykonujący indywidualnie (samodzielnie) szczepienia poza punktami szczepień działającymi w ramach Narodowego Programu Szczepień.
W formule MJS szczepienia mogą wykonywać następujące osoby:
lekarze,
ratownicy medyczni,
pielęgniarki,
położne,
felczerzy.
Kto może być zaszczepiony przez MJS?
Z MJS na szczepienie może umówić się każda osoba posiadająca aktywne e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19.
Gdzie i kiedy są wykonywane szczepienia?
Miejsce i datę szczepienia powinieneś ustalić indywidualnie z MJS. Może być to np. gabinet diagnostyczno-zabiegowy, miejsce zamieszkania pacjenta lub MJS.
Jak możesz się zarejestrować?
Na szczepienie należy umawiać się indywidualnie z MJS, wykorzystując poniższe dane kontaktowe (nie ma możliwości umówienia się poprzez centralną infolinię 989).
Szczegółowe informacje oraz lista osób realizujących szczepienia w ramach Mobilnych Jednostek Szczepień znajdują się na stronie: https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/mobile-units-list .
Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek. Szczepionki, tak jak pozostałe produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dot. ich rejestracji są bardzo rygorystyczne.
Za dopuszczenie do obrotu szczepionek pandemicznych odpowiada Komisja Europejska, po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP). EMA wdrożyła szereg mechanizmów wspierających prace rozwojowe nad szczepionkami przeciw COVID-19, takich jak: szybkie i bezpłatne doradztwo naukowe oraz szybką weryfikację i zatwierdzanie planu badań pediatrycznych.
W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.
Szczepionki zostały dopuszczone do obrotu przez Komisję Europejską po wcześniejszym przetestowaniu. Ulotki szczepionek są ogólnodostępne. Można samodzielnie zweryfikować skład i rozwiać wszelkie wątpliwości. Najlepiej czerpać wiedzę ze źródeł zweryfikowanych, takich jak np. gov.pl, a w razie dodatkowych pytań przed szczepieniem jest jeszcze możliwość konsultacji z lekarzem.
Rozporządzenie nie dotyczy szczepień (Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny). Eksperymentem medycznym nazywamy wprowadzenie nowych lub tylko częściowo wypróbowanych metod diagnostycznych, leczniczych lub profilaktycznych w celu osiągnięcia bezpośredniej korzyści dla zdrowia osoby chorej. Szczepionka na COVID została dopuszczona przez Komisję Europejską, po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP). Jest to zatem zaprzeczeniem definicji eksperymentu medycznego.
Europejska Agencja Leków ocenia zgodność szczepionki ze standardami skuteczności, bezpieczeństwa i jakości, dokonując przeglądu danych dotyczących szczepionek w ramach przeglądu rolling review. W ich trakcie ocenia się dane dotyczące jakości szczepionek, a także wyniki badań laboratoryjnych. W następnej kolejności Europejska Agencja Leków oceni dane przedłożone w ramach formalnego wniosku o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.
Członkowie Komitetu oraz eksperci ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej poddają szczegółowej analizie zarówno dokumentację złożoną przez Aplikanta, jak też: raporty oceniające dokumentację jakościową, przedkliniczną i kliniczną, przygotowaną przez dwa niezależne zespoły ekspertów z dwóch krajów prowadzących. Zaangażowanie zespołów ekspertów ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zapewnia najwyższy poziom merytoryczny ocen, zgodny z obecnym stanem wiedzy naukowej oraz aktualnymi wymaganiami rejestracyjnymi. SARS-CoV-2 jest znany od końca 2019 roku. Szczepionki przeciwko COVID-19 są więc nowymi, lecz dobrze przebadanymi lekami. Badania nad lekami nie opierają się o prognozowanie i przypuszczenia, a o twarde dowody z badań. Polski system rejestracji niepożądanych działań leków prowadzony przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych pozwala w perspektywie lat ocenić negatywne skutki leków w tym szczepionek. Dotychczas odnotowano bardzo niewiele NOP - do tej pory udział zaraportowanych niepożądanych odczynów wynosi 0,0004. Łagodne objawy jak ból głowy i zaczerwienienie w miejscu szczepienia są normą w przypadku większości szczepień i utrzymują się nie dłużej niż kilka dni.
W odniesieniu od tradycyjnych szczepionek (np. na grypę sezonową) szczepionki mRNA mogą mieć krótszy okres produkcyjny. To efekt tego, ze zamiast wstrzykiwać białka wirusowe, nasz organizm wykorzystuje instrukcje do samodzielnego ich tworzenia.
Za dopuszczenie do obrotu szczepionek pandemicznych odpowiada Komisja Europejska, po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP). EMA wdrożyła szereg mechanizmów wspierających prace rozwojowe nad szczepionkami przeciw COVID-19, przyspieszających proces dopuszczania do obrotu, takich jak: szybkie i bezpłatne doradztwo naukowe oraz szybką weryfikację i zatwierdzanie planu badań pediatrycznych.
Sprawa zakrzepicy została bardzo nagłośniona, jednakże warto zauważyć, że statystyki związane z zakrzepicą pokazują, że środki antykoncepcyjne, przeciwbólowe czy palenie papierosów mają znacznie wyższe ryzyko wywołania zakrzepicy niż sama szczepionka.
Według danych Europejskiej Agencji Leków (EMA) do 4 kwietnia 2021 r. szczepionkę AstraZeneca podano dla ok. 34 mln osób, a zarejestrowano zaledwie 169 przypadków zakrzepicy zatok żylnych mózgu oraz 53 przypadki zakrzepicy żył trzewnych (obserwowano też zakrzepy w innych naczyniach krwionośnych). Dotychczas zgromadzone dane pokazują ze ryzyko jest znacznie mniejsze niż korzyści płynące z przyjęcia szczepionki.
Szczepimy się właśnie dlatego, żeby nie chorować, jednak zdarzają się przypadki zachorowań mimo zaszczepienia. Na ogół w takiej sytuacji przebieg zachorowania jest łagodniejszy i co bardzo ważne, nie występują powikłania.
Mechanizm ochrony powinien być taki jak w przypadku szczepionki przeciw grypie - obecnie szczepienie przeciw grypie, chroni przed wystąpieniem objawów lub rozwinięciem choroby, ale nie eliminuje transmisji wirusa grypy. Szczepienia przeciw grypie zapobiegają zachorowaniom u ok. 40-70% szczepionych osób, w zależności od sezonu i grupy osób szczepionych. Zapewniają wysoką ochronę przed powikłaniami pogrypowymi, i taki ma być docelowo mechanizm szczepionek p/COVID-19. Nie znamy jeszcze czasu utrzymywania się odporności po szczepieniu przeciw COVID-19.
Jak najbardziej! Ozdrowieńcy podlegają zaszczepieniu. Według CDC (Center for Disease Control and Prevention) i PHE (Public Health England) przebycie choroby nie jest przeciwwskazaniem do szczepień.
Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospa prawdziwa, błonica czy WZW B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażania kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując. Aby osiągnąć odporność populacyjną powinno się zaszczepić jak najwięcej osób. Dia różnych szczepionek podaje się różny odsetek zaszczepionych pozwalający na ochronę pozostałych osób, które nie mogły się zaszczepić. Już 50% zaszczepionej populacji może istotnie wpłynąć na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej koronawirusa.
Szczepionki są skuteczne również w przypadku wariantu Delta. Ta odmiana jest znacznie bardziej zaraźliwa, ale po badaniu i analizie ponad 14 tys. przypadków jesteśmy w stanie stwierdzić, że szczepionki są najbardziej skutecznym rozwiązaniem ograniczającym ryzyko transmisji kolejnych wariantów wirusa SARS-CoV-2.
znajduje się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/ .
Nazwa punktu szczepień | Adres | Numer telefonu | Rejon | ||
---|---|---|---|---|---|
Miejskie Centrum Medyczne „Śródmieście” sp. z o.o. | Piotrkowska 113 |
42 633 44 71
|
Śródmieście |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne „Śródmieście” sp. z o.o. | Próchnika 11 |
42 630 72 21
|
Śródmieście |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne „Śródmieście” sp. z o.o. | Pomorska 59 |
42 632 81 80
|
Śródmieście |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Garnizonowa" | Garnizonowa 38 |
42 208 44 10
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Kasprzaka" | Kasprzaka 27 |
42 208 43 10
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Kusocińskiego" | Kusocińskiego 140a |
42 208 47 10
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Maratońska" | Maratońska 71 |
42 208 49 10
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Olimpijska" | Olimpijska 7A |
42 208 46 10
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Skłodowskiej - Curie" | Skłodowskiej-Curie 15/17 |
42 208 41 10
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Srebrzyńska" | Srebrzyńska 75 |
42 208 44 60
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
MCM Polesie Przychodnia „Wileńska" | Wileńska 25 |
42 208 45 10
|
Polesie |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" | Wielkopolska 55 |
42 651 69 22
|
Bałuty |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne "Bałuty" | Marynarska 39 |
42 657 35 63
|
Bałuty |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne "Górna" | Felińskiego 7 |
42 689 20 80
|
Górna |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne "Widzew" | Piłsudskiego 157 |
501 405 346
|
Widzew |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne "Widzew" | Sacharowa 21a |
727 724 937
|
Widzew |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne "Widzew" | Elsnera 19 |
727 724 936
|
Widzew |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Medyczne im. dr. Karola Jonschera w Łodzi | Lecznicza 6 |
42 256 61 11; 42 256 51 30; 601 281 311 |
Górna |
Pokaż na mapie |
|
Miejskie Centrum Terapii i Profilaktyki Zdrowotnej im. Bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi | Niciarniana 41 |
42 676 16 61
|
Widzew |
Pokaż na mapie |
|
ADAMED | Paderewskiego 11 |
570 008 605
|
Górna |
Pokaż na mapie |
Źródło informacji: https://www.gov.pl/web/szczepimysie
Zgłoś błąd (dla przychodni/punktów szczepień.)