NIE WIESZ KOMU POMÓC? DZWOŃ!
Uszyłeś maski i nie wiesz kto ich potrzebuje? Masz płyn dezynfekujący, a nie wiesz do którego szpitala możesz go przekazać?
Zadzwoń do koordynatora w UMŁ, a my zajmiemy się resztą.
(42) 638 56 81
Paweł Jędrachowicz
NIE WIESZ KOMU POMÓC? DZWOŃ!
Uszyłeś maski i nie wiesz kto ich potrzebuje? Masz płyn dezynfekujący, a nie wiesz do którego szpitala możesz go przekazać?
Zadzwoń do koordynatora w UMŁ, a my zajmiemy się resztą.
Paweł Jędrachowicz
Wszystkie inne oferty pomocy proponowane przez instytucje, organizacje i osoby prywatne prosimy zgłaszać do:
Jakie normy powinny spełniać maseczki, rękawice, kombinezony, gogle czy płyny dezynfekcyjne, które mogą ochronić nas przed koronawirusem? Wiele firm chciałoby zaangażować się w produkcję takich materiałów, ale nie wiedzą jakie wymogi muszą spełnić.
Tymczasem okazuje się, że Polski Komitet Normalizacyjny w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2 postanowił nieodpłatnie udostępnić normy, które dotyczą zarówno maseczek, jak i gogli do ochrony oczu, kombinezonów i fartuchów ochronnych czy jednorazowych rękawic - https://sklep.pkn.pl/.
Informacje o normach można znaleźć również na stronach Ministerstwa Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacje-dotyczace-produktow-wykorzystywanych-podczas-zwalczania-covid-19
oraz Ministerstwa Rozwoju:
https://www.gov.pl/web/rozwoj/normy-europejskie-dla-artykulow-medycznych
Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi ma takie wytyczne. Korzysta z nich do oceny materiałów, które mają trafić do miejskich centrów medycznych czy do domów pomocy opiekujących się osobami starszymi czy niepełnosprawnymi.
Dodajmy, że Łódź też jako pierwszy samorząd weszła we współpracę z wyższą uczelnią (Politechniką Łódzką - Wydziałem Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów), która zgodziła się skontrolować szyte przez darczyńców maseczki ochronne na potrzeby np. instytucji opiekujących się osobami starszymi. Celem badania było sprawdzenie, jakie są różnice pomiędzy maska szytą z np. agrowłókniny a maska chirurgiczną. Zespół pod kierunkiem prof. Izabelli Krucińskiej określił zdolność filtracyjną masek. Wskazane zostaną też najlepsze wzory, modele masek, które mogłyby być wykorzystywane do użytku prywatnego.
Spodziewamy się, że w związku z piątą falą koronawirusa do Urzędu Miasta ponownie będą się zwracać do Urzędu Miasta ponownie zwracać się będą seniorki i seniorzy oraz inne osoby potrzebujące wsparcia, które w tych dniach wymagają szczególnej pomocy w codziennych sprawach, dotyczących zrobienia zakupów, kupna leków itp. Są to osoby zdrowe, które z racji swoich ograniczeń nie mogą bądź obawiają się wychodzić z domu.
Aby móc efektywnie nieść im pomoc serdecznie zapraszamy Was do zgłaszania się do bazy łódzkich wolontariuszy. Nie zostawiajmy tych osób bez pomocy!
Więcej informacji na stronie poświęconej MIEJSKIEMU WOLONTARIATOWI >
Chcesz pomóc sąsiadom w robieniu zakupów lub odebraniu leków z apteki? Wydrukuj plakat, powieś na klatce schodowej i... pomagaj!
"Podziel się książką z seniorem" to akcja społeczna księgarni Gandalf i samorządowych instytucji zajmujących się kulturą i zdrowiem publicznym. Celem partnerstwa publiczno-prywatnego jest pomoc w dostępie do literatury osobom wykluczonym ze względu na wiek, bądź ze względów ekonomicznych.
300 jednostek krwi - tyle dziennie potrzebuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, by zapewnić skuteczne działanie szpitali w województwie łódzkim. Krew jest wykorzystywana zarówno w nagłych sytuacjach, jak i w trakcie planowych zabiegów medycznych - przy operacjach serca czy przeszczepach. Wszystkie grupy krwi są tak samo ważne - najważniejsza dla funkcjonowania Centrum jest regularność oddawania.
W związku z epidemią COVID-19 i wynikającymi z niej ograniczeniami w prowadzeniu wyjazdowych pobrań, zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Łodzi do odwiedzenia Łódzkiego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi i oddania krwi. To nie tylko działanie na rzecz naszego wspólnego bezpieczeństwa - to również pakiet benefitów dla każdego dawcy, od ekwiwalentu kalorycznego, przez bezpłatne badania krwi, po przysługujący każdemu oddającemu krew dzień wolny od pracy.
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi działa 7 dni w tygodniu:
Poniedziałek | 7:00-15:30 |
Wtorek | 7:00-17:30 |
Środa | 7:00-15:30 |
Czwartek | 6:30-18:00 |
Piątek | 7:00-15:30 |
Sobota | 8:00-13:30 |
Niedziela | 8:00-13:00 |
Osoby, które przeszły zakażenie wirusem COVID-19 powinny zarejestrować się telefonicznie:
Więcej informacji nt. aktualnych procedur w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Łodzi na stronie: http://www.krwiodawstwo.pl/