Wyłączone strony

    Dzielimy się Świętami


    ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA NA SCHRONISKO

    Święty Mikołaj pamięta o bezdomnych zwierzętach w Łodzi. Do końca 2021 roku trwa zbiórka koców, ręczników i karmy dla Schroniska dla Zwierząt w Łodzi. Mieszkańcy mają do dyspozycji jeden punkt w każdej z dzielnic, a wszystkie zebrane dary zostaną później przekazane zwierzętom ze schroniska przy ul. Marmurowej 4.

    Antonina Majchrzak, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Łodzi:W Święta Bożego Narodzenia pamiętamy o naszych bliskich. Zostawiamy też wolne miejsce przy stole dla kogoś, kto mógłby potrzebować naszej pomocy. Pomyślmy również o naszych mniejszych braciach, o zwierzętach. Często w domach traktujemy ich jak pełnoprawnych członków naszych rodzin. Pamiętajmy też o tych zwierzętach, które nie mają swoich domów. Zorganizowaliśmy Świętego Mikołaja dla schroniska, żeby zebrać jak najwięcej rzeczy potrzebnych psom i kotom. Niech te zwierzaki również poczują magię świąt, w oczekiwaniu na nowe rodziny.

    Marta Olesińska, dyrektor Schroniska dla Zwierząt:Nie ma lepszego prezentu dla zwierząt przebywających w schronisku niż nowy, odpowiedzialny dom. Tego nie zastąpi im żaden podarunek. Wiele osób pyta, jak można pomóc takim zwierzakom. My zawsze odpowiadamy, że najlepszym prezentem jest karma bytowa dobrej jakości. Jest to bardzo ważne. Innym trafnym podarunkiem są koce i ręczniki, które wykorzystywane są dla szczeniaków i kotów przebywających w kociarni. Warto pamiętać, żeby koców i innych tekstyliów nie wkładać do bud, ponieważ chłoną wilgoć. W budach mamy tylko i wyłącznie słomę.

    Mikołaj Stefanowski, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Rady Miejskiej w Łodzi:To już nasza trzecia akcja zbiórki karmy, koców i ręczników w tym roku. Łodzianie chętnie pomagają zwierzętom. Dary dla schroniska można oddawać również do kilku bibliotek na terenie naszego miasta. Dziś znajdujemy się
    w bibliotece Odyseja przy ul. Wschodniej. Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w zbiórce i podzielenia się dobrocią na święta.


    MOBILNA WIGILIA DLA SAMOTNYCH

    Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym nikt nie powinien czuć się samotny. Dlatego już po raz kolejny w Łodzi odbędzie się Mobilna Wigilia dla Samotnych. To piękna akcja, w ramach której do osób w trudnej sytuacji życiowej trafią specjalne paczki z wigilijnymi daniami.

    Przed nami najpiękniejszy czas w roku – Święta Bożego Narodzenia. Jednak nie każdy ma szczęście spędzać je w gronie najbliższych. Z myślą o osobach, które z różnych względów zasiądą same do wigilijnego stołu, Miasto Łódź po raz kolejny organizuje Wigilię dla Samotnych, która podobnie jak rok temu, ze względu na pandemię odbędzie się w formie mobilnej.

    W ramach akcji przygotowanych zostanie 1000 paczek z tradycyjnymi, wigilijnymi daniami – karpiem, barszczem z uszkami, kapustą z grzybami i śledziami. Do tego coś słodkiego i drobne, świąteczne upominki. Paczki trafią do mieszkańców Łodzi – osób w trudnej sytuacji życiowej,
    w szczególności samotnych, wykluczonych społecznie i pochodzących z rodzin z problemem alkoholowym. 

    I chociaż ze względu na pandemię nie będzie można, jak bywało w poprzednich latach, spotkać się przy wspólnym stole, to paczki zostaną dowiezione bezpośrednio do domów uczestników akcji
    w Wigilię. – Paczki dostarczą wolontariusze z osobistymi życzeniami od Miasta Łodzi i jego mieszkańców – mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Nie możemy usiąść do wspólnego stołu, ale zależy nam, aby chociaż w ten sposób pokazać, że wszyscy jesteśmy częścią większej społeczności łodzian o wielkich sercach i nikt z nas nie jest sam.

    Zadanie finansowane z budżetu Miasta Łodzi zrealizuje łódzka Fundacja Jemy w Łodzi, której założycielki współpracowały wcześniej przy podobnych akcjach jako wolontariuszki. – Celem naszej fundacji jest między innymi pomoc osobom w trudnej sytuacji życiowej w zakresie żywienia we współpracy z łódzkimi restauracjami. – mówi Agata Zarębska, prezes Fundacji Jemy w Łodzi. – Dlatego Mobilną Wigilię przygotowujemy we współpracy z łódzką restauratorką i filantropką Lilly Tran. Wspierają nas też zaprzyjaźnione fundacje i firmy, ale przyjmujemy również zgłoszenia od wolontariuszy zainteresowanych pomocą.

    Osoby chcące wziąć udział w akcji mogą zgłaszać się przez specjalną, bezpłatną infolinię pod numerem: 800 887 844. Infolinia czynna jest codziennie w godzinach 10:00 – 16:00 do wyczerpania puli paczek. Fundacja Jemy w Łodzi zaprasza też do współpracy wolontariuszy do pomocy zarówno przy przygotowaniu paczek jak i ich dostarczaniu w Wigilię. – To wspaniała okazja, aby zrobić dobry, świąteczny uczynek, a jednocześnie samemu poczuć się częścią wspólnoty ludzi, którym los innych nie jest obojętny – dodaje Agata Zarębska. Osoby zainteresowane wolontariatem mogą zgłaszać się mailowo: fundacja@jemywlodzi.pl lub telefonicznie: 800 887 844.

    Więcej informacji:

    Agata Zarębska
    Fundacja Jemy w Łodzi
    t. 691 860 116
    m. fundacja@jemywlodzi.pl 


    LODÓWKI SPOŁECZNE I JADŁODZIELNIE

    Nie marnuj świątecznego jedzenia – podziel się nim z potrzebującymi!

    Prawie 5 mln ton zmarnowanego jedzenia rocznie jest wyrzucane do kosza we wszystkich domach w całej Polsce. W skali całej Europy jest to niemal 88 mln ton żywności trafiającej co roku na śmietnik, a w skali całego świata – blisko miliard ton żywności każdego roku. Tak wynika z ostatnich badań zrealizowanych w ramach projektu PROM, czyli Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności w Polsce. Według ekspertów, ogromna część jedzenia jest marnotrawiona w okresach świątecznych, w tym także w zbliżającym się okresie bożonarodzeniowym.

    Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi oraz Miasto Łódź apelują do wszystkich łodzian i zachęcają do tego, by nie wyrzucać świątecznego jedzenia do śmietnika. Kiedy tylko ktoś zorientuje się, że przygotował lub też zakupił zbyt dużo bożonarodzeniowych, kulinarnych pyszności, może podzielić się nimi z innymi za pomocą funkcjonujących na terenie całego miasta trzynastu lodówek społecznych oraz trzech jadłodzielni.

    Na liście tej znajduje się także nowo uruchomiona, pierwsza miejska lodówka społeczna ulokowana przy głównej siedzibie łódzkiego MOPS przy ul. Kilińskiego 102/102a.

    Pierwsza, miejska lodówka społeczna przy ul. Kilińskiego jest czynna przez całą dobę i siedem dni w tygodniu. Na identycznej zasadzie działa pozostałe dwanaście lodówek społecznych rozmieszczonych na terenie całej Łodzi i prowadzonych przez Stowarzyszenie „Chleba Naszego”.

    Oto lokalizacje łódzkich lodówek społecznych:

    1. ul. Armii Krajowej 50 (przy sklepie SAM-SCAN)
    2. ul. Kilińskiego 228 (przy Kościele pw. Matki Boskiej Fatimskiej
    3. ul. Klaretyńska 11 (na parkingu Kościoła pw. Niepokalanego Serca NMP i św. Antoniego Marii Klareta)
    4. ul. Kopernika 13 (przy Kuchni Społecznej Caritas Archidiecezji Łódzkiej)
    5. ul. Kosynierów Gdyńskich 61a (przy Konwencie Bonifratrów; dojście od ul. Przedświt)
    6. ul. 11 Listopada 36 (przy sklepie SAM-SCAN)
    7. ul. Nawrot 104 (przy Kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)
    8. pl. Niepodległości (targowisko Górniak – przy wejściu do Nowej Hali)
    9. ul. Pasterska 12/14 (przy Kościele pw. Dobrego Pasterza)
    10. ul. Pomorska 149/153 (Wydział Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego)
    11. ul. Romantyczna 1 (przy Kościele p.w. Najświętszego Sakramentu)
    12. ul. Rysownicza 11 (przy Kościele pw. św. Michała Archanioła)

    Uzupełnienie lodówek społecznych stanowią trzy jadłodzielnie funkcjonujące na terenie miasta, którymi opiekuje się grupa Foodsharing Łódź.

    1. ul. P.O.W. 3/5 (Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 6 – 20, w soboty w godz. 7 – 20 oraz w niedziele w godz. 8 – 18.
    2. ul. Strzelców Kaniowskich 9 (Społeczny Dom Kultury „Miejsce Spotkań”) – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12 – 20 (zamknięta 24 oraz 31 grudnia)
    3. ul. Wólczańska 108 (Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej – czynna od poniedziałku do piątku w godz. 7.30 – 17.30 (24 i 31 grudnia czynna w godz. 7.30 – 14)

    Jakie produkty można przynosić do lodówek społecznych i jadłodzielni:

    • produkty, którem sam mógłbyś i chciałbyś zjeść (bez jakichkolwiek oznak zepsucia)
    • produkty zapakowane lub w pojemnikach
    • wyroby własne (np. zupa, sałatka, ciasto) – szczelnie zapakowane, z dokładnym opisem tego, co jest w środku i datą przygotowania potrawy
    • produkty, które przekroczyły datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”), ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia („najlepiej spożyć do”)

    Jakich produktów nie należy przynosić do lodówek społecznych i jadłodzielni:

    • produktów, które mają jakiekolwiek oznaki popsucia (nietypowy zapach lub kolor, są nadgniłe, mają wydęte wieczka)
    • żadnego rodzaju surowego mięsa
    • jakichkolwiek potraw zawierających w składzie surowe jaja (np. domowe kremy, majonezy)
    • produktów napoczętych (m.in. otwartych puszek)
    • produktów, które przekroczyły termin przydatności do spożycia („najlepiej spożyć do”) – nie mylić z datą minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”)
    • alkoholu.
    Kontakt