Spotkanie z artystką stanowi doskonałą okazję do zapoznania się z jej dziełami od strony, która samą Grzeszykowską fascynuje najbardziej, czyli procesu ich powstawania. Fotografia i film - media, którymi najczęściej posługuje się artystka - dają twórcy pełną kontrolę nad efektem finalnym. Artystka egzekwuje tę kontrolę, przedstawiając widzom fotografie także tych dzieł, które mają charakter przestrzenny, umieszczając widza na ustalonej przez siebie pozycji. Grzeszykowska posługuje się wybranym przez siebie medium instrumentalnie, traktując je jak narzędzie służące realizacji bardziej zaawansowanych ćwiczeń artystyczno - ontologicznych. Artystkę interesuje rola, jaką fotografia odgrywa w tworzeniu i dokumentowaniu tożsamości człowieka. W jej projektach filmowych figura ludzka ma charakter marionetki, podobnie zresztą jak w jej rzeźbach-lalkach. Jednym z głównych tematów twórczości Grzeszykowskiej jest jej własna tożsamość, którą analizuje i z którą „gra” na wielu poziomach: wymazując własną postać z rodzinnego archiwum fotografii (Album, 2005) czy wcielając się w postać Cindy Sherman (Untitled Film Stills, 2006). W niektórych swoich projektach, jak w cyklu portretów nieistniejących ludzi (Untitled, 2006), Grzeszykowska wykorzystuje możliwości cyfrowej manipulacji obrazem, w innych posługuje się fotografią i filmem w sposób klasyczny, kładąc nacisk na performatywny wymiar działalności artystycznej. Motywy, które wręcz obsesyjnie powracają w twórczości Grzeszykowskiej, to m.in. nieobecność, niewidzialność, znikanie oraz konfrontacja ciała i myśli z niebytem. „Czasem myślałam, że ciekawym doświadczeniem byłoby obcięcie własnego palca i obserwowanie, jak on się psuje”, mówi artystka opisująca ciało, tożsamość i człowieka jako niekończący się proces.
Zaprezentowane na wystawie & trzy materiały wideo: Czerń (2007), Bolimorfia (2008-2010) i Ból głowy (2008) przedstawiają powolną dezintegrację ludzkiej postaci oraz nieskończoność przestrzeni. Na czarnym tle widzimy artystkę nakładającą na siebie czarne ubranie. Jej ciało znika kawałek po kawałku, podczas gdy ona sama wykonuje raz to zabawną, raz dramatyczną, a kiedy indziej erotyczną choreografię. Prezentowane materiały wideo są związane z historią awangardy artystycznej i początkami kina, budząc skojarzenia z twórczością Mana Raya czy Oskara Schlemmera.
Aneta Grzeszykowska: 1974 - urodzona w Warszawie. 1994-1999 - studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. od 1999 współpraca artystyczna z Janem Smagą. 2014 - laureatka Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne. Mieszka i pracuje w Warszawie.
Miejsce: ms², ul. Ogrodowa 19, sala audiowizualna
Aneta Grzeszykowska - spotkanie z artystką
- kategoria:
- Spotkania autorskie
19.09.2017
Podczas spotkania w Muzeum Sztuki w Łodzi Aneta Grzeszykowska opowie o swojej praktyce artystycznej, szczególną uwagę zwracając na prace, które prezentowane są na wystawie &. Prezentowana w siedzibie muzeum przy ul. Więckowskiego wystawa to próba zanurzenia się w otchłań twórczości i doświadczenia estetycznego; zaproszenie do świata składającego się z labiryntów, déjà vu, subtelnych podobieństw, dziwacznych symetrii i niespodziewanych odkryć.