Na ekspozycję składa się blisko 30 prac najwybitniejszych twórców, w tym Magdaleny Abakanowicz, Wojciecha Sadleya, Jolanty Owidzkiej, Marii Chojnackiej, Katarzyny Józefowicz czy Izabeli Gustowskiej.
Wystawa przypomina historię Triennale, której kluczową częścią jest postać legendarnej założycielki Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, Krystyny Kondratiuk, głównej pomysłodawczyni imprezy i wielkiej entuzjastki nowego nurtu w sztuce włókna, zainicjowanego przez polskich artystów na początku lat sześćdziesiątych.
Ekspozycja przybliża także zjawisko „polskiej szkoły tkaniny”, która w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX w. zrewolucjonizowała myślenie o tej materii artystycznej i poszerzyła wachlarz wykorzystywanych materiałów, włączając je w obszar eksperymentalnych rozwiązań. Rewolucja tkaniny artystycznej rozpoczęła się w Polsce – w ciągu niespełna półwiecza porzuciła ona swą utylitarną funkcję i stanęła w równym szeregu z dziedzinami sztuki czystej – malarstwem i rzeźbą.
Wystawa prezentuje także dzieła zagranicznych artystów, które wyznaczały kolejne etapy w rozwoju sztuki tkaniny. Nacisk położony jest na dorobek twórców polskiej szkoły tkaniny oraz spadkobierców i kontynuatorów ich myśli, gdyż to w Polsce często kształtowały się główne nurty buntu wobec zastanych reguł w dziedzinie tkaniny unikatowej.
Kuratorką wystawy jest Marta Kowalewska, historyk sztuki, kurator, wykładowca akademicki, kierownik Działu Tkaniny Artystycznej. Za aranżację ekspozycji odpowiada duet projektantów Kosmos Project (Ewa Bochen i Maciej Jelski).
Więcej o informacji o wydarzeniu znaleźć można tutaj.
Do oglądania wystawy zapraszamy od 29 czerwca 2017 r. do 18 lutego 2018 r. (budynek D, I piętro).