Kobalt, oznaczany symbolem chemicznym Co, stanowi zaledwie 0,0025% masy Ziemi. Czy to dużo, czy mało? Trudno jednoznacznie ocenić. Jednak to właśnie jego niebieskawo-metaliczna barwa czyni go tak intrygującym pierwiastkiem – i tutaj zaczyna się fascynująca opowieść. Sama nazwa "kobalt" pochodzi od kobolda, złego gnoma, który według dawnych legend miał podrzucać rudy kobaltu – wówczas uznawane za bezwartościowe – w miejsce cennych rud srebra. Sole tego pierwiastka mogą przybierać różne kolory: od intensywnego niebieskiego, przez różowy, aż po głęboki fiolet. Czy możemy w jakiś sposób wpływać na ich barwę? Jakie reakcje chemiczne i odczynniki mogą to umożliwić? Odpowiedzi na te pytania poznacie podczas warsztatów w Centrum Nauki i Techniki EC1.
Jeden weekend w miesiącu w EC1 odbywają się warsztaty w laboratoriach w formule OPEN. Co to oznacza?
Elastyczność czasową: Brak konkretnej godziny rozpoczęcia i zakończenia warsztatów. Warsztaty odbywają się w godzinach pracy Centrum Nauki i Techniki EC1 - 10:00-18:00, z wyjątkiem zaplanowanej przerwy technicznej w godz. 13:00-14:00.
Własne tempo doświadczeń: Podczas warsztatów OPEN doświadczenia wykonujecie we własnym tempie, bez konieczności dostosowywania się do innych uczestników. To sprzyja zagłębianiu się w przygotowane zagadnienia wg własnych upodobań i potrzeb.
Pełny dostęp do atrakcji: Każdy uczestnik może spędzić więcej czasu na przygotowanych stanowiskach doświadczalnych, co pozwala w pełni skorzystać z proponowanych atrakcji.
A to wszystko z jednym biletem wstępu do Centrum Nauki i Techniki, bez dodatkowego biletu na zajęcia.
Ważne informacje:
- Jednocześnie w laboratorium może przebywać 16 osób.
- Warsztaty przeznaczone są dla uczestników pow. 10 roku życia.
- Warsztaty odbywają się w godzinach pracy Centrum Nauki i Techniki EC1 - 10:00-18:00, z wyjątkiem zaplanowanej przerwy technicznej w godz. 13:00-14:00.
- Wstęp z biletem wstępu do Centrum Nauki i Techniki, bez dodatkowego biletu na zajęcia.