Ostatni dzień wystawy: Raz się żyje, raz się nie żyje | Katarzyna Karpowicz w Galerii Willa

autor:

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi - Galeria Willa (ul. Wólczańska 31)

16.02.2025

(...) Obrazów, które maluje Katarzyna Karpowicz, nie można osadzić w przeszłości ani w przyszłości, wymykają się kategorii czasu. „Raz się żyje, raz się nie żyje” to tytuł wystawy, na którą składa się kolekcja prac malowanych, gdzie dominującym tematem jest motyw dzieciństwa, bardzo ważny etap w życiu człowieka, stanowiący fundament dla jego dalszego rozwoju.

Dla Katarzyny Karpowicz jest to temat niezwykle ważny. W swojej twórczości malarskiej potrafi znakomicie uchwycić istotę dzieciństwa.

Sedno jej prac tkwi w intuicji, emocjach i odczuciu, które jest czymś niezwykle ulotnym, przez co niekiedy trudnym do pojęcia. Może być doznaniem jakiegoś uczucia, instynktownym przeczuciem, czy uświadomieniem sobie czegoś istotnego. To także pewnego rodzaju doświadczanie siebie, a jego następstwem jest opowiadanie obrazami o tym, co jest ważne, czyli o przyjaźni polegającej na oddaniu i wierności, dziecięcej przenikliwości i wrażliwości, zachwycie dziecka nad naturą, jedności z przyrodą, słodyczy życia, w którym jest też dużo goryczy istnienia, o niełatwym procesie dorastania, o dziecięcych traumach związanych z wojną i jej okrucieństwem.

To nie przypadek, że wystawa prac Katarzyny Karpowicz gości właśnie w secesyjnej willi Leopolda Kindermanna usytuowanej przy ul. Wólczańskiej 31. W niezbyt odległej przeszłości, bo na początku XX wieku, po salonach biegały i hałasowały dzieci Laury i Leopolda Kindermannów. Spostrzegawcze oczy dzieci mogły wypatrzyć gile i pliszki ukryte w gąszczu kwiatów, owoców, liści, łodyg, konarów i korzeni, a także wiewiórkę czy lisa, które niepostrzeżenie chcą przemknąć do wnętrza. Baśniowa ornamentyka willi zapewne umilała pociechom pierwszych właścicieli czas zabawy i tworzyła aurę domu bezpiecznego, idyllicznego, stworzonego z myślą o potrzebach najmłodszych mieszkańców. Kumulacja (we wnętrzu, a także na zewnątrz) zwierzęcych i roślinnych motywów (róże, irysy, dęby, kasztanowce, liście laurowe, winna latorośl, szyszki, liści akantu) wprowadzała element baśniowości.

Po drugiej wojnie światowej, do roku 1970, w willi funkcjonowało przedszkole, a zatem we wnętrzach znów zagościła dziecięca radość, śmiech i energia. Następnie obiekt przekazano Biuru Wystaw Artystycznych (obecnie Miejska Galeria Sztuki w Łodzi – Galeria Willa). Można powiedzieć, że zachodzi zaskakująca korelacja między funkcjami, jakie pełnił budynek w przeszłości, a malarstwem Katarzyny Karpowicz, za sprawą którego w historycznych przestrzeniach ponownie, chociaż symbolicznie, zagoszczą dzieci.

(...) Dzieci w malarstwie Karpowicz bywają obecne zarówno jako wizerunki na portretach, jak i figury symboliczne. Z jednej strony są one przedstawiane w sposób delikatny, a zarazem pełen intensywnych emocji, co może sugerować tęsknotę za beztroską dzieciństwa. Z drugiej strony postacie dzieci są niejednokrotnie ukazywane enigmatycznie, co stwarza przestrzeń do interpretacji.

Dzieciństwo w jej obrazach jest nie tylko czasem radości i beztroski, ale także konfrontacji z brutalną rzeczywistością, jest okresem pełnym sprzeczności, ukazywanym w kontrastach: między niewinnością a brutalnością świata dorosłych, między radością a smutkiem. Tego rodzaju napięcia budują silny emocjonalny ładunek w obrazach, które nie oferują jednoznacznych odpowiedzi, lecz raczej skłaniają do refleksji nad tym, jak dzieciństwo kształtuje naszą przyszłość.

Artystka często sięga po tematykę pamięci, zwłaszcza w kontekście dzieciństwa, traktując ją jako temat, który jest nasycony zarówno sentymentalnym podejściem do przeszłości, jak i bardziej melancholijnym spojrzeniem na to, co minione. Pamięć o dzieciństwie jest często pełna niedopowiedzeń, zapomnianych szczegółów i bolesnych doświadczeń. I chociaż każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, nie każdy jednak chce o tym pamiętać. Czas osładza przykre wspomnienia, sprawia, że w naszych wspomnieniach zostaje tylko to, co dobre. A przecież dziecięcy czas to czas pełen zarówno blasku, jak i mroku. W opowieści artystki o dzieciństwie czeka nas wiele zakrętów, zaułków, zwrotów i niewyjaśnionych historii oraz tajemnic. Stając przed obrazami Katarzyny Karpowicz każdy może doświadczać emocji, jakich dawno nie przeżywał, lub o jakich zapomniał, zarówno tych pięknych, jak i tych trudnych (...).

Adriana Usarek (pełny tekst w katalogu wystawy)

| Katarzyna KARPOWICZ | Urodzona w 1985 roku w Krakowie. Malarka, absolwentka ASP w Krakowie. Studiowała w pracowniach profesorów Grzegorza Bednarskiego i Leszka Misiaka; dyplom z oceną celującą otrzymała w 2010 roku. Uznana za talent młodego pokolenia, w latach 2014–2019 była stale notowana w pierwszej dziesiątce rankingu Kompas Młodej Sztuki; w 2017 i 2018 zdobyła w nim drugie miejsce. Prace Katarzyny Karpowicz znajdują się w kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej w Gdańsku, Muzeum POLIN w Warszawie oraz wielu kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Więcej informacji o wystawie na stornie internetowej Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi.

Identyfikacja wizualna: Ida Stańczyk

Materiały prasowe: promocja@mgslodz.pl
Promocja: Natalia Szeligowska

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi prowadzi działania edukacyjne do każdej z wystaw. Zapraszamy grupy zorganizowane (powyżej 5 osób) zainteresowane zajęciami do wystawy RAZ SIĘ ŻYJE, RAZ SIĘ NIE ŻYJE do kontaktu pod adresem e-mail: edukacja@mgslodz.pl

Program edukacyjny: Beata Bugaj-Tomaszewska


Więcej informacji

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

poniedziałek, 20 stycznia 2025

Świętuj Dzień Babci i Dziadka w Miejskiej Strefie Kultury

Zapraszamy wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Babci i Dziadka! W tym roku przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenia, które pozwolą uczcić to szczególne święto w ciepłej, rodzinnej… więcej

20.01.2025 - 26.01.2025 00:00

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

20.01.2025 - 24.01.2025 00:00

wtorek, 21 stycznia 2025

 -  O choroba! Historia do rany przyłóź

„O choroba! Historia do rany przyłóż" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl teatralny dla widzów od 9. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
21.01.2025 09:00

"Ballady i romanse" w Teatrze Pinokio

Gabriel Gietzky, reżyser adresowanego do młodzieży i widzów dorosłych przedstawienia, postanowił spojrzeć na Romantyczność, Świteziankę, Lilie czy Rybkę nieco inaczej, niż przyzwyczaiła nas szkolna… więcej

Teatr Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77)
21.01.2025 09:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
21.01.2025 10:00
 -  1, 2, 3 do Muzeum idziesz TY!

1, 2, 3 do Muzeum idziesz TY! - warsztaty dla dzieci 1+ w Centralnym Muzeum Włókiennictwa

Zapraszamy na warsztaty dla najmłodszych w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (Warsztaty dla dzieci 1+). więcej

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi (ul. Piotrkowska 282)
21.01.2025 11:00
 -  O choroba! Historia do rany przyłóź

„O choroba! Historia do rany przyłóż" w Teatrze Lalek Arlekin

Spektakl teatralny dla widzów od 9. roku życia. więcej

Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi (ul. Wólczańska 5)
21.01.2025 11:30
Kontakt