Organizowana przez Muzeum Miasta Łodzi wystawa „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…”, to nawiązanie do pomysłu, który tak jak grupa Jung Idysz, zrodził się przed stu laty w głowach członków dwóch awangardowych ugrupowań, żydowskiego Jung Idysz z Łodzi i polskiego Buntu z Poznania.
Dzięki zbiorom Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz innych placówek muzealnych i osób prywatnych w Polsce i za granicą (Londyn, Paryż, Berlin, Poczdam), zwiedzający będą mieli okazję poznać dzieła artystów z obu ugrupowań. Wystawa obejmie czas od lat dziesiątych XX w. do okresu powojennego – po 1945 roku.
Zaprezentowanych zostanie około stu grafik, rysunków, płaskorzeźb, obrazów, zdjęć, plakatów i oryginalnych wydawnictw z epoki. Efektu dopełnią dwujęzyczne przypisy, komentarze historyczne oraz biogramy twórców
Z okazji ekspozycji „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…” Muzeum Miasta Łodzi wyda reprint trzech zachowanych oryginalnych wydawnictw „Jung Idysz” po raz pierwszy opatrzony tłumaczeniem w języku polskim i angielskim. Wydawnictwo było możliwe dzięki wieloletnim badaniom Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.
Dodatkowo zorganizowana została ścieżka dydaktyczna o miejscach związanych z twórczością członków grupy oraz specjalny projekt Hommage dla Jung Idysz, prezentujący współczesne przykłady działań twórców polskich i zagranicznych w różnych przestrzeniach Łodzi.
Kulminacją projektu jest dwudniowa konferencja naukowa Jung Idysz – Modernizm – Wielka Awangarda: Nowa sztuka żydowska w niepodległej Polsce, zaplanowana przez Muzeum Miasta Łodzi we współpracy z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu Łódzkiego, Zakładem Niemcoznawstwa w Instytucie Filologii Germańskiej Uniwersytetu Łódzkiego oraz Polskim Instytutem Studiów nad Sztuką Świata w dniach 12-13 czerwca 2019 roku.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Łodzi.