Festiwal łączy w sobie dwa podstawowe moduły: teoretyczny i praktyczny. W pierwszym uczestnicy mają okazję zapoznać się z prezentacjami przygotowanymi przez reprezentantów świata nauki, aktywizmu, sztuki, a także pasjonatów, którzy – w zamierzeniu organizatorów – mają być wzorcem postawy, jaką przyjąć należy wobec dziedzictwa.
Program festiwalu:
17-21.06 – warsztaty teatru dokumentalnego „W czynie społecznym. Dla ducha i dla ciała” osnute wokół historii budynku YMCA w Łodzi, zakończone pokazem na terenie nieczynnego basenu w gmachu przy ul. Moniuszki. Prowadzenie: Katarzyna Skręt z Teatru Szwalnia.
21.06 – Prelekcje w Muzeum Miasta Łodzi – 17-21 – wystąpią: Agnieszka Partridge, autorka „Potęgi ornamentu” oraz Joanna Dudelewicz z Muzeum Miasta Warszawy.
22.06 – Prelekcje w Muzeum Miasta Łodzi – 11-19 – wystąpią: Michał Lech z Traffic Design, Ivanka Gonak z inicjatywy „Lwów po polsku”, Jerzy S. Majewski z portalu miastarytm.pl, Dariusz Prażmo z inicjatyw „Lubelski >>flanering<< i „Cegły z sygnaturami”, Marta Wasilewska i Joanna Kwiatkowska z inicjatywy „Niewidzialne miasta”.
22.06 – Pokaz spektaklu „W czynie społecznym. Dla ducha i dla ciała” – 20.00 – basen w podziemiach budynku YMCA przy ul. Moniuszki
23.06 – Prelekcje w Muzeum Miasta Łodzi – 11-15 – wystąpią: Maciej Burdza z inicjatywy „Zduńskie Opowieści” (Fundacji Monumenta Poloniae), Tomasz Bombrych z TYPO Poznań oraz prof. Krzysztof Stefański.
28.06 – Weekend wydarzeń towarzyszących – 18-22 – Detalowa gra miejska
29.06 – Weekend wydarzeń towarzyszących – 11-18 – Warsztaty rzemieślnicze
30.06 – Weekend wydarzeń towarzyszących – 11-18 – Warsztaty rzemieślnicze