Festiwal Łódź Wielu Kultur 2024 | Centrum Dobrej Rozmowy: Mniejszości we współczesnym polskim kinie w Centrum Dialogu

autor:

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83)

13.10.2024

W trakcie dyskusji panelowej spróbujemy zastanowić się nad tym, w jaki sposób współczesna polska kinematografia portretuje mniejszości. Czy rzeczywiście dominuje stereotypowe podejście czy też może twórczynie i twórcy starają się ukazywać mniejszości w sposób złożony? WSTĘP WOLNY!

Liczne badania poświęcone portretowaniu mniejszości w światowym kinie udowadniają, że wciąż dominuje stereotypowy sposób ich obrazowania. Choć nigdy nie przeprowadzono analogicznych badań w stosunku do polskiego kina, można przypuszczać, że wnioski byłyby podobne. Podczas spotkania w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana wspólnie zastanowią się nad tym: gościnie - Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Anna Maliszewska, Joanna Talewicz oraz prowadząca: Michalina Majewska.

Biografia

Małgorzata Hajewska-Krzysztofik jest polską aktorką filmową i teatralną. Na przestrzeni lat wystąpiła w wielu filmach, w tym „33 sceny z życia”, „Śmierć jak kromka chleba” czy „Wrony”. W teatrze związała się m.in. ze Starym Teatrem w Krakowie oraz Nowym Teatrem w Warszawie, występując w produkcjach Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego. Hajewska-Krzysztofik jest również pedagożką, posiadającą stopień doktora habilitowanego sztuk teatralnych. W 2023 roku zagrała Anielę Wesoły, transpłciową kobietę, w filmie „Kobieta z…” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. 

Anna Maliszewska to uznana reżyserka teledysków, reklam i filmów krótkometrażowych. Absolwentka Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy. Wielokrotnie nagradzana na Yach Film Festival, m.in. za teledyski takich wykonawców jak Myslovitz, Raz, dwa, trzy, Sistars, Reni Jusis, Hey i Maria Peszek. Na koncie ma również nagrody Fryderyk za teledyski dla Sistars i Kasi Nosowskiej. Jej krótkometrażowy film „Pokój szybkich randek”, zrealizowany w ramach programu „30 Minut” Studia Munka, stał się częścią tryptyku Demakijaż, który znalazł się w Konkursie Głównym 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Reżyserka takich filmów jak „Tata” (2022, Ukraina, Polska), serialu „Infamia” (5 odcinków, 2023, Polska) oraz „Będziemy mieszkać razem” (4 odcinki, 2024, Polska).

dr Joanna Talewicz – antropolożka, działaczka społeczna i ekspertka w tematach dotyczących mniejszości romskiej, różnorodności oraz praw człowieka. Aktywnie i badawczo angażuje się w działania na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji, zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej. Jest założycielką i prezeską Fundacji W Stronę Dialogu oraz współzałożycielką Centrum Społeczności Romskiej w Warszawie. Laureatka Nagrody Fundacji Batorego im. Olgi Kersten-Matwin, za stałą pomoc integracyjną, edukacyjną, psychologiczną, prawną i aktywizacyjną dla osób uchodźczych pochodzenia romskiego oraz Nagrody Nieobojętności przyznawanej przez Oświęcimski Instytut Praw Człowieka. Publikowała m.in. na łamach Gazety Wyborczej, Vogue i tygodnika Newsweek. 

Michalina Majewska – z wykształcenia filmoznawczyni i historyczka, autorka projektu popularyzatorskiego Kino po żydowsku. Prowadzi wykłady i warsztaty poświęcone szeroko pojętym filmom żydowskim oraz przedstawieniom historii w kinie. Współpracuje m.in. z JCC Krakow oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Kuratorka filmowa Festiwalu Łódź Wielu Kultur.

Partner: Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu – mecenas projektu Kino Wielu Kultur
Kuratorzy projektu: Michalina Majewska, Emil Sowiński, Tomasz Poborca
Koordynatorka: Karolina Krauze

Kino Wielu Kultur to cykl pokazów filmowych oraz spotkań z filmoznawcami, który odbywał się w Centrum Dialogu od lutego 2024 roku. W jego ramach zaprezentowano dorobek kina różnych kultur, zarówno tych, które miały historyczny wpływ na rozwój miasta Łodzi, jak i tych, które kształtują jego tożsamość współcześnie.

Wydarzenie na stronie Festiwalu

Zapraszamy na stronę Festiwalu Łódź Wielu Kultur (4-13 października)

Bądź na bieżąco i zaobserwuj festiwalowe profile:

Facebook

Instagram

Zobacz również:

środa, 23 kwietnia 2025

Jarmark Produktów Regionalnych w Porcie Łódź

23 kwietnia zapraszamy Was na pachnącą tradycją i smakiem edycję kultowego Jarmarku Produktów Regionalnych! więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
23.04.2025 - 27.04.2025 10:00

piątek, 25 kwietnia 2025

Komiks Game Jam 2k25 w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1

Witamy Was ponownie na kolejnej edycji Komiks Game Jamu. Powracamy jeszcze więksi niż ostatnio. Zapraszamy wszystkich chętnych twórców gier (nie ważne, czy amatorów, czy profesjonalistów) do wzięcia… więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
25.04.2025 - 27.04.2025 00:00

niedziela, 27 kwietnia 2025

Otwarcie sezonu ogródkowego na OFFie!

Zapraszamy na oficjalne otwarcie sezonu ogródkowego! więcej

OFF Piotrkowska (Łódź, ul. Piotrkowska 138/140)
27.04.2025 09:00

„Historie przyszłości" - warsztaty filmowe w NCKF EC1

8. edycja warsztatów HISTORIE PRZYSZŁOŚCI rusza już w marcu. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
27.04.2025 09:00

Dzień Ziemi z Ziemkiem na Ulicy Żywiołów EC1

Z okazji Światowego Dnia Ziemi zapraszamy Was na pełen zielonych inspiracji weekend w towarzystwie naszego Żywiołaka Ziemka. Będzie kolorowo, rodzinnie, swobodnie i bardzo… ziemiście. więcej

EC1 - Łódź Miasto Kultury (ul. Targowa 1/3)
27.04.2025 10:00

Bing Na Żywo - Wielkie Urodziny w Teatrze Jaracza

Bing na Żywo – Wielkie Urodziny. więcej

Targ Jaracza (Łódź,ul. Kilińskiego 39)
27.04.2025 10:00

"Piaskowy Wilk" w Teatrze Pinokio

Spektakl na podstawie opowiadań autorstwa Åsy Lind. więcej

Teatr Pinokio w Łodzi (ul. Sienkiewicza 75/77)
27.04.2025 10:00
Kontakt