POKAZ FILMU + SPOTKANIE Z REŻYSEREM
ROK Z ŻYCIA KRAJU
reż. Tomasz Wolski
24 listopada o godz. 18:00
bilety: https://bit.ly/4fsLCe9
Puste półki, handlowanie kartkami i kurczątka sprzedawane w sklepie obuwniczym. To polska codzienność sprzed ponad czterech dekad, którą szczęśliwie możemy oglądać już tylko na archiwalnych nagraniach. To właśnie z takich materiałów powstał nagrodzony Srebrnym Rogiem na 64. Krakowskim Festiwalu Filmowym “Rok z życia kraju” Tomasza Wolskiego.
„Ciemna noc stanu wojennego” – tak nazywany jest okres, jaki nastał w komunistycznej Polsce po 13 grudnia 1981 roku. Ale czasy państwowego terroru, wymierzonego w ruch „Solidarność”, miały też inne oblicza. Korzystając wyłącznie z materiałów archiwalnych, nie tylko dobrze znanych, film zagląda za kulisy tamtych wydarzeń. W rytm wojskowych werbli pokazuje codzienne funkcjonowanie mieszkańców kraju oraz działalność propagandy i wojska. Przywołuje zróżnicowane głosy ulicy, zderza ze sobą pochody, zamieszki i karnawałowe zabawy. Podważa tym samym zmitologizowany obraz polskiego społeczeństwa jako ofiary systemu.
Wydawałoby się, że o stanie wojennym wiemy już wszystko. A jednak Tomaszowi Wolskiemu ponownie udało się stworzyć film, który zaskakuje. Pamiętamy okulary Jaruzelskiego, telewizyjnych spikerów w mundurach, zdjęcie Niedenthala spod „Moskwy” – cały, już nieco zużyty przez lata zestaw obrazów zamkniętych w zakurzonej szufladzie z napisem „13 grudnia”. Ale „Rok z życia kraju” nie powtarza znanych ujęć.
Zmontowany z nieopatrzonych materiałów, pozwala nam zajrzeć za kulisy ówczesnych wydarzeń. Tym bardziej, że wiele z tych materiałów zostało nakręconych przez milicję lub Służbę Bezpieczeństwa. Choć niektóre zdjęcia są naprawdę wstrząsające, dokument Wolskiego w zasadzie pozbawiony jest martyrologii: nie oglądamy pomnikowych postaci, tylko zadziwiająco realnych ludzi, którzy niezależnie od strony barykady, zazwyczaj chcą po prostu „jakoś” żyć. Nawet generał traci nieco swoją legendarną sztywność, kiedy patrzymy, jak powstawały kolejne duble jego słynnego przemówienia.
---
Wydarzenie Kino z Dianą Dąbrowską realizowane jest przy wsparciu Stowarzyszenia Kin Studyjnych.
Partnerami wydarzenia są Fundacja Miasto Kultury i Hub Kultury Kina Charlie. www.hubkultury.pl