Pokazy PRZEDPREMIEROWE:
3 stycznia o godz. 19:00
bilety: https://bit.ly/3ZSZDLs
5 stycznia o godz. 19:00
bilety: https://bit.ly/4gypksc
Uciekając z powojennej Europy, wizjonerski architekt László Toth przybywa do Ameryki, aby odbudować swoje życie, swoją pracę i małżeństwo z żoną Erzsébet po tym, jak w czasie wojny został zmuszony do rozstania przez zmieniające się granice i reżimy. Samotny w obcym, nowym kraju, László osiedla się w Pensylwanii, gdzie bogaty i wybitny przemysłowiec Harrison Lee Van Buren dostrzega jego talent do projektowania. Ale władza i dziedzictwo mają swoją cenę...
W fimie zobaczymy: Adrien Brody, Felicity Jones, Guy Pearce, Joe Alwyn, Raffey Cassidy, Stacy Martin oraz Isaach De Bankholé i Alessandro Nivola
Brutalistyczna architektura pojawiła się w Wielkiej Brytanii w latach pięćdziesiątych XX wieku, wśród projektów odbudowy powojennej. Minimalistyczne konstrukcje prezentujące gołe elementy, takie jak odsłonięty beton lub cegła, Brutalizm kładzie nacisk na elementy konstrukcyjne nad dekoracyjnym wzornictwem, co widać w pracach Le Corbusiera, Marcela Breuera, Williama Pereiry, Moshe Safdie, Denysa Lasduna oraz Alison i Petera Smithsonów.
UWAGA!
W trakcie projekcji filmu „The Brutalist” nastąpi przerwa.
Przerwa zaczyna się po 1 godzinie i 40 minutach, pomiędzy częścią pierwszą „Tajemnica przyjazdu 1947 – 1952”, a drugą „Surowa esencja piękna 1953-1960”. Przerwa jest integralną częścią filmu, trwa 15 minut.
W tym czasie na ekranie jest widoczny zegar odliczający minuty do końca.
Jednym z ostatnich dużych tytułów, który miał taką przerwę, był „Tańcząc w ciemnościach” Larsa von Triera z 2000 roku. Ale przerwy były kiedyś bardzo powszechne w hollywoodzkich filmach, zaczynając od „Przeminęło z wiatrem”, aż po „2001: Odyseję kosmiczną”. Były częścią wielkich musicali i czy filmów epickich z lat sześćdziesiątych.
„The Brutalist” nawiązuje do tamtej epoki filmowej dzięki ważkim tematom i wyjątkowej scenografii.