Już 4 marca 2025 obejrzymy wspólnie film „Młodość Chopina" (1952, Aleksander Ford) oraz porozmawiamy o książce „Zjazd Filmowy w Wiśle 1949 : źródła - komentarze - opracowania" z jej autorką Panią Barbarą Gizą.
---
Książka: „Zjazd Filmowy w Wiśle 1949 : źródła - komentarze - opracowania" (2024, Barbara Giza i Adam Wyżyński)
Cykl wydawniczy „Zjazdy i narady filmowe w PRL” otwiera publikacja stenogramu Zjazdu Filmowego w Wiśle. Dokument ten uznajemy za najważniejszy nie tylko ze względu na wielorakie, daleko idące konsekwencje tego wydarzenia dla historii polskiego kina jako części kultury, ale przede wszystkim z uwagi na unikalny charakter materialny samego źródła. Tom zawiera pełną wersję stenogramu Zjazdu wraz z opracowaniem, komentarzami i innymi różnorodnymi, dotąd nieznanymi, archiwaliami″.
Film: „Młodość Chopina" (1952, Aleksander Ford)
Fragment biografii wielkiego kompozytora, próba ujawnienia źródeł inspiracji jego dzieła i genezy jego narodowego stylu. Losy Fryderyka Chopina w latach 1825-1830, splecione z najważniejszymi wydarzeniami politycznymi tamtych lat, przedstawione w luźnej formie dramaturgicznej: Chopin podczas manifestacji studentów i dyskusja "romantyków" z "klasykami"; na przyjęciu u księcia licznie swoje utwory; w czasie nabożeństwa w kościele, gdzie poznaje Konstancję i improwizuje na organach; na wiejskim weselu i hucznej zabawie warszawskich rzemieślników; na koncercie Paganiniego... Pożegnanie z Polską to prawykonanie koncertu e-moll w Warszawie. Na emigracji - dysputy polityczne między Lelewelem, a księciem Czartoryskim, komponowanie etiudy c-moll "Rewolucyjnej" na wieść o wybuchu powstania listopadowego i jej wykonanie w Wiedniu na koncercie, który zamienia się w manifestację solidarności wiedeńczyków z powstańcami polskimi.