Młody Kurd przybywa do Polski. Jego marzeniem jest skończyć medycynę. Jest rok 1979. A może… jest rok 2021 i młody Kurd nie przybywa do Polski, bo umiera w Puszczy Białowieskiej na granicy polsko-białoruskiej. A może jest rok 1942 i to młody Polak przybywa do młodego Kurda, prosi go o wodę i coś do jedzenia?
Doktor Arsalan Azzaddin pracuje jako specjalista chorób wewnętrznych w szpitalu w Bielsku Podlaskim. W dobie kryzysu humanitarnego na granicy z Białorusią trafiają do niego pacjenci – ofiary kryzysu. Dzięki znajomości języka arabskiego, kurdyjskiego, perskiego, tureckiego, angielskiego i polskiego staje się nie tylko lekarzem, ale i powiernikiem, przyjacielem rodzin. Gdy doktor Arsalan zaczyna leczyć pacjentów przywiezionych z przygranicznego lasu, jego ustabilizowane życie prywatne ulega rozpadowi. Zadaje sobie pytania o tożsamość: „kim jestem?”; „kim jest drugi człowiek?”; „ile jest warte ludzkie życie?”.
Spektakl powstał na podstawie scenariusza stworzonego przez Joannę Troc podczas V Kursu teatru dokumentalnego, organizowanego przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu w ramach projektu „Teatr na Faktach”.
Autorka napisała scenariusz, wykorzystując metodę verbatim, na podstawie wywiadów przeprowadzonych z doktorem Arsalanem Azzaddinem. Jego opowieść przynosi inną, nową perspektywę w dyskursie na temat kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.
UWAGA! Spektakl zawiera sceny przemocy psychicznej i fizycznej.
ZESPÓŁ
Scenariusz, reżyseria: Joanna Troc
Scenografia, multimedia: Aleksandra Czerniawska
Muzyka: SwÅda x Niczos
Występuje: Rafał Pietrzak
PO SPEKTAKLU ZAPRASZAMY NA ROZMOWĘ Z TWÓRCAMI.
INICJATYWĘ WSPIERA FUNDUSZ OBYWATELSKI im. LUDWIKI i HENRYKA WUJCÓW.
Miejsce:
Łódzkie Centrum Wydarzeń, ul. Zachodnia 54/56
Bilety:
obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru u organizatora: pon-pt w godzinach 10:00- 18:00
Projekt Dotknij Teatru jest dofinansowany ze środków Miasta Łodzi