W 2012 roku Mathieu Asselin rozpoczyna pracę nad autorskim reportażem śledczym na temat Monsanto®, międzynarodowego koncernu specjalizującego się w biotechnologii. W wyniku intensywnego pięcioletniego dochodzenia opartego na setkach zdjęć i dokumentów, Asselin rozpracowuje agresywną strategię i historię firmy, począwszy od jej działalności na terenie USA, przez produkcję insektycydów, aż po ich katastrofalny wpływ na stan środowiska naturalnego na Środkowym Zachodzie.
Asselin przypatruje się uważnie roli, jaką Monsanto® odegrało w Wojnie w Wietnamie, która sprowadza się do produkcji, na spółkę z innym przedsiębiorstwem, toksycznego defoliantu znanego pod nazwą Agent Orange, czyli broni chemicznej wykorzystywanej przed amerykańskie siły zbrojne do walki z tamtejszym wrogiem. Szacuje się, że ponad trzy miliony osób wciąż cierpi na choroby wywołane ich narażeniem na szkodliwe działanie herbicydu, w tym upośledzenia, wrodzone wady genetyczne, nowotwór i białaczkę. Co więcej, w ostatnich latach Monsanto® poszerzyło zakres swej działalności o uprawę modyfikowanych genetycznie nasion. Mathieu Asselin zgłębia również kontrowersyjny mechanizm wprowadzania produktów GMO na globalny rynek. Fotograf przytacza fakty, ujawnia dokumenty, zdjęcia i dowody rzucające światło dzienne na mroczną historię i szemrane praktyki stosowane przez międzynarodowego potentata, umiejscawiając je w kontekście złożonych operacji biznesowych współczesnych korporacji.
Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Była to spontaniczna inicjatywa studentów i wykładowców socjologii. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także sposoby organizowania wydarzeń kulturalnych. Zmienia się także Fotofestiwal - inaczej myślimy o programie, inaczej pracujemy, inne potrzeby mają nasi widzowie. Fotofestiwal zawsze jest jednak przestrzenią do prezentacji różnych form i rodzajów fotografii, forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, motywacją do poszukiwania alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. A przede wszystkim jest miejscem spotkań.
Tegoroczna edycja - Fotofestiwal 2018 w centrum uwagi stawia relacje łączące naturę i człowieka, włączając się tym samym w aktualną dyskusję nad rozwojem świadomości ekologicznej. Podczas Fotofestiwalu 2018 będzie można przyjrzeć się nie tylko globalnym problemom ekologicznym oraz rozwiązaniom, które mają zapewnić przetrwanie człowieka, ale także zobaczyć samą naturę w jej nieskończonych i ciągle zadziwiających formach.
Więcej informacji na stronie Festiwalu i na facebookowym wydarzeniu.
Organizator: Fundacja Edukacji Wizualnej
Współorganizatorzy: Miasto Łódź, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fabryka Sztuki w Łodzi, Łódź Art Center
Czas i miejsce:
21 czerwca (czwartek) - 1 lipca niedziela 2018
Fabryka sztuki w Łodzi/ Art_Inkubator /Budynek B1 / Galeria Fabryki Sztuki /
90-365 Łódź, ul. Tymienieckiego 3
tel. + 48 (42) 207 35 70
e-mail: art_in@fabrykasztuki.org
http://www.artinkubator.com
www.fotofestiwal.com
Przypominamy, że w poniedziałki większość instytucji kultury jest zamknięta dla zwiedzających. Prosimy sprawdzić na ich stronach dni i godziny otwarcia