Podczas gdy pierwszy koncert „Muzyka dla kobiet – kobiety w muzyce” poświęcony był damskim aspektom w muzyce późnego renesansu i baroku (wirginał, wiola da gamba, lira korbowa i śpiew historyczny), drugi koncert zaprezentuje tradycyjne instrumentarium japońskie (koto, shakuhachi, yakumogoto, gekkin).
Wachlarz jawi się nam bogato, kolorowo i zmiennie: czasem azjatycko, a czasem europejsko. Jako przybysz z Dalekiego Wschodu, a zarazem ulubiony bywalec zachodnich dworów, ów atrybut piękna – jako metafora – rozchyla przed nami pełne spektrum tematów. Jest jednak jedno zastrzeżenie: muszą one być ciekawe, inspirujące i dodające blasku wszystkim, którzy z owego atrybutu piękna zechcą skorzystać. Spojrzenie na blask może mieć jednak różne oblicza. Japoński pisarz Tanizaki Junichiro, w swojej książce „Pochwała cienia”, zwraca uwagę na to, że złoto najkorzystniej prezentuje się w cieniu. Dlaczego? Tego dowiemy się na kolejnym spotkaniu „Wachlarza łódzkiego”.
Ascetyczne piękno w duchu zen i wabi sabi spotkają się w muzycznych brzmieniach oraz bogatym komentarzu, z możliwością dyskusji/interakcji z publicznością. Będziemy grać, słuchać i rozmawiać w cieniu wiosennej, kwitnącej wiśni.
Gościem spotkania będzie Paweł Szulik z Krakowa, uczeń mistrza bambusowego fletu shakuhachi Kyle Choumei Kamal Helou. Artysta zagra utwory solo oraz z towarzyszeniem koto w wykonaniu Anny Krysztofiak.
Miejsce: ul. Dowborczyków 18, II piętro, siedziba tymczasowa Łódzkiego Domu Kultury
Wstęp: wolny
Więcej informacji: