Plenerowe koncerty z cyklu „Piotrkowska Kameralnie”

Ulica Piotrkowska (Łódź)

06.07.2022

W każdą środę wakacji od 6 lipca w Pasażu Rubinsteina odbywać się będą plenerowe koncerty z cyklu „Piotrkowska Kameralnie” przedstawiające różne gatunki muzyczne (od muzyki klasycznej po jazz i smooth).

Walorami wydarzenia jest możliwość bliskiego spotkania z muzyką, która zwykle zamknięta jest w salach koncertowych. Pojawienie się muzyków w przestrzeni miejskiego zieleńca nadaje pasażowi przy ul. Piotrkowskiej nowej funkcji i sprawia, że repertuar starannie wyselekcjonowanych zespołów dostępny jest każdemu. Wydarzenie złożone jest z 9 występów, wraz z finałowym koncertem uwielbianego przez widownię Piotrkowskiej big bandu. W razie niepogody wydarzenie zostanie przeniesione wewnątrz klubu „Siódemki” przy Piotrkowskiej 77. Start zawsze o g. 20.00.


Harmonogram:

6 lipca – Dixie Friends

13 lipca – Makowski, Jahr, Erenc

20 lipca – Wojtek Justyna Quartet

27 lipca – Balkan Spirit

3 sierpnia – Hot d, Jazz Trio

10 sierpnia – Borkiewicz, Filipiak, Werner

17 sierpnia – Tara Gayan

24 sierpnia – Siergiej Wowkotrub Quartet

31 sierpnia – Big Band Fabryka Wełny


O artystach:

Dixie Friends Tradycyjny – jazz nowoorleański
Zespół powstał w 1999 roku i gra do dzisiaj. Sama śmietanka – mówią niektórzy, a ci co zazdroszczą przestali się już w ogóle odzywać. Cieszymy się z tego, bo to komfortowa sytuacja… Każdy z nas gra bądź grał w wielu innych projektach i zespołach (m.in. Varius Manx, Spooko, Ich Troje, Kat, Clostelkeller, Rezerwat, Michał Urbaniak, itp…), ale jednak Dixie Friends to coś zupełnie innego, na swój sposób jedynego. Mając tak “mocny” skład gramy wszędzie i dla wszystkich.
Zespół Dixie Friends podczas swoich koncertów występował na jednej scenie z takimi artystami jak: Skaldowie, De Mono, Elektryczne Gitary, Czarno Czarni, Kombi, Bogusław Mec, Andrzej Rosiewicz, Tadeusz Drozda, Krystyna Giżowska i inni. Brał udział również w programach telewizyjnych m. in. „Gwiazdorskie ostatki TVP”, benefis Zygmunta Kałużyńskiego i Krzysztofa Teodora Toeplitza w Teatrze STU.

Makowski, Jahr, Erenc

ROMUALD ERENC – ukończył Akademię Muzyczną w Łodzi w klasie gitary oraz studia podyplomowe w Bundesakademie w Trossingen (Niemcy). Uzyskał tytuł doktora sztuki w zakresie instrumentalistki. Doskonalił się także podczas licznych kursów mistrzowskich w kraju i zagranicą. Od kilkunastu lat prowadzi działalność koncertową solową i kameralną na terenie kraju i za granicą. Współpracował też z innymi filharmoniami w kraju. Koncertuje w kraju i zagranicą.

Wojtek Justyna Quartet – Jazz na Piotrkowskiej
Obecnie Wojtek mieszka w Hadze, w Holandii. Pracuje jako sideman, muzyk sesyjny, kompozytor, producent i pedagog. Jest liderem zespołu Wojtek Justyna TreeOh!, który zdobył drugą nagrodę w konkursie Zoetermeer Jazz Concours (2011) i w 2015 r. wydał swoją pierwszą płytę Definitely Something. W tym samym roku, w uznaniu za swoje osiągnięcia artystyczne, był nominowany do tytułu Polaka Roku w kategorii Młody Polak Sukcesu, przyznawanego przez fundację Polonus w Holandii.

Balkan Spirit – Muzyka bałkańska

Balkan Spirit Projekt to dwóch Serbów, trójka Polaków i prawdziwa muzyczna bałkańska energia. Zespół założyli Darko Bugarić (wokal, gitara) i Dalibor Drčelić (wokal, gitara basowa) – przyjaciele od dzieciństwa, pochodzący z Kraljeva w centralnej Serbii, a dziś obaj mieszkający i żyjący w Polsce. Zauważyli, że muzyka i kultura Bałkanów od lat fascynują polską publiczność. Pokazują to entuzjastyczne reakcje podczas występów na każdą melodię kojarzącą się z tym regionem świata. Do Darko i Dalibora dołączyła trójka polskich muzyków: prezentująca piękne, głębokie brzmienie Julia Wiśniewska (skrzypce), najbardziej uśmiechnięty człowiek w zespole i wieloletni fan bałkańskich rytmów Michał Mroziński (akordeon) oraz najmłodszy, ale niezmiernie utalentowany Kacper Kuta (perkusja).

Hot d’Jazz Trio – nowy program z muzyką polską
Zespół Hot D`Jazz Trio powstał z inicjatywy Jacka Serczyka oraz Tomasza Kobieli w 2009 roku. Celem stało się propagowanie muzyki Django Reinhardta oraz stylu Gypsy Swing. Zespół tworzą Jacek Serczyk – gitara, Tomasz Kobiela – gitara oraz Michał Rapka – kontrabas. Na repertuar zespołu składają się głównie kompozycje Django Reinhardta i Stephana Grappelliego. Zespół jest uważany przez fachowców i miłośników starego jazzu, za najciekawszą grającą grupą w tym stylu.

Borkiewicz / Filipiak / Werner

Przeboje opery, operetki, musicalu oraz polskiej piosenki, a także najpiękniejsze romantyczne utwory instrumentalne, specjalnie zaaranżowane dla potrzeb projektu, zabrzmią w wykonaniu trójki łódzkich artystów - sopranistki Aleksandry Borkiewicz, wiolonczelistki Marii Filipiak oraz pianisty Marcina Wernera. Muzycy zabiorą Państwa w fascynującą, barwną podróż, wykonując starannie wybrane fragmenty wybitnych dzieł reprezentujących różne gatunki i style. W programie między innymi arie z oper Giacomo Pucciniego, operetek Lehara i Kalmana, fragmenty musicali takich jak "My fair Lady", czy "Cats", niezapomniane polskie piosenki, jak choćby "Kasztany" z repertuaru Nataszy Zylskiej oraz utwory Chopina, Kreislera i Saint-Saensa. Koncert poprowadzi pomysłodawczyni projektu, autorka aranżacji, wiolonczelistka Maria Filipiak.

Zespół Tara Gayan 

- tworzy troje utalentowanych muzyków: Agnieszka Mendel, Maciej Hanusek i Michał Brańka. Ich codzienna rzeczywistość rozpięta jest między wschodem i zachodem (Lubelszczyzna / Małopolska / Dolny Śląsk), tak jak ich muzyka – inspirowana myślą dalekowschodnich muzyków, poetów i filozofów, pobrzmiewa kinem drogi.

W tym bogatym muzycznym pejzażu usłyszymy vintage’owe barwy gitar, elektronikę, fuzję tematów indyjskich z zachodnią perspektywą szeroko rozumianej muzyki alternatywnej i rocka. Wyraźnie przebija się też nutka ambitnego synth popu, z kolei w warstwie tekstowej pojawia się mozaika języków.

Po latach przyjaźni i pracy przy wielu wspólnych projektach, muzycy zdecydowali się stworzyć swój własny niepowtarzalny świat, czerpiąc z bogatych doświadczeń muzycznych i teatralnych (Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”, Muzyka Sfer, Yaron Trio,The Gate). W 2020 roku zespół planuje wydanie debiutanckiego albumu.

Siergiej Wowkotrub – muzyk pochodzący z Ukrainy, od 20 lat na stale mieszkający w Polsce. W jego wirtuozowskiej grze mocno są wyczuwalne emocje cygańskiego swingu manouche, połączonego z delikatną wschodniosłowiańską nutką.

Big Band „ Fabryka Wełny” to inicjatywa muzyków z województwa łódzkiego, którzy założyli dużą orkiestrę rozrywkową. Siedzibą zespołu jest hotel „Fabryka Wełny” w Pabianicach

Skład zespołu to klasyczny big band: 5 saksofonów, 4 puzony, 5 trąbek i 4 – osobowa sekcja rytmiczna. Wśród naszych muzyków mamy nauczycieli akademickich, muzyków Filharmonii Łódzkiej, Teatru Wielkiego i Teatru Muzycznego w Łodzi, członków wielu znanych polskich zespołów jazzowych i rozrywkowych.

Wraz z zespołem występują również znani wokaliści i instrumentaliści. Repertuar Big Bandu to przede wszystkim muzyka swingowa. Staramy się, żeby nasi słuchacze mogli usłyszeć „na żywo” muzykę ze „złotej ery jazzu” z połowy ubiegłego wieku, kiedy to grały słynne orkiestry Glenny Millera, Benny Goodmana, czy Duka Ellingtona. W naszym repertuarze nie brakuje również klasycznej muzyki tanecznej w oryginalnych aranżacjach, którą tak rzadko wykonuje się na dzisiejszych balach i przyjęciach. Na naszych koncertach można również usłyszeć transkrypcje utworów klasycznych (Peer Gynt) oraz klasyczne marsze J. Sousy, do dzisiaj z powodzeniem grane przez duże orkiestry jazzowe. Wykonujemy też kompozycje własne.

Zobacz również:

czwartek, 14 listopada 2024

 -  Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Park Miliona Świateł przy Orientarium Zoo Łódź

Orientarium Zoo Łódź zamieni się w krainę pełną magii, a to wszystko za sprawą wystawy „Magiczne zwierzęta”. Noc ożyje w sposób, który zaskoczy nawet najbardziej wymagających gości – zarówno dzieci,… więcej

Orientarium ZOO Łódź (ul. Konstantynowska 8/10)
14.11.2024 - 02.03.2025 17:00

sobota, 11 stycznia 2025

„Oglądamy storczyki” – wystawa zdjęć Pani Beaty Urzędowicz

Palmiarnia w Łodzi serdecznie zaprasza w dniach od 11 stycznia do 9 lutego 2025 r. na wystawę zdjęć Pani Beaty Urzędowicz pt. „Oglądamy storczyki” do łódzkiej Palmiarni, mieszczącej się w Parku… więcej

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi (al. Piłsudskiego 61)
11.01.2025 - 09.02.2025 09:00

piątek, 31 stycznia 2025

Jemy w Łodzi PIZZA FEST 2025

Jakie słowo będzie królować w lutym? Już po raz dziewiąty, razem z Łódzkim Centrum Wydarzeń zapraszamy Was na 10 dni wielkiej pizzowej uczty. więcej

31.01.2025 - 09.02.2025 00:00

poniedziałek, 3 lutego 2025

Bezpłatne zajęcia sportowo-rekreacyjne z MOSiR

MOSiR Łódź serdecznie zaprasza na zajęcia sportowo -rekreacyjne organizowane na naszych obiektach. więcej

03.02.2025 - 07.02.2025 00:00

Lodowisko w Manufakturze

Lodowisko na rynku Manufaktury to jedna z ulubionych zimowych rozrywek łodzian. To tam pierwsze niepewne kroki stawiają najmłodsi, oczywiście z pomocą niezawodnego pingwinka, a zapaleni łyżwiarze… więcej

Manufaktura (Łódź, ul. Karskiego 5)
03.02.2025 10:00

Warsztaty w Fabryce Lizaka w Galerii Łódzkiej

Poznaj tajemnice słodkiego rzemiosła i stwórz swoje dzieło. więcej

Galeria Łódzka (ul. Piłsudskiego 15/23)
03.02.2025 12:00

Jest lodowisko, jest zabawa w Porcie Łódź

Możecie cieszyć się zimową zabawą na naszym lodowisku, zlokalizowanym na parkingu podziemnym, niedaleko wejścia do sklepu IKEA. Lodowisko czynne jest codziennie, a bilet pozwala na jazdę bez limitu… więcej

Port Łódź (ul. Pabianicka 245)
03.02.2025 14:00

Luty w Bibliotece Secesja. Archihub - miejsca dla wielbicieli architektury, designu i Łodzi

Interesujesz się miastem, wzornictwem i/lub architekturą? Powstaliśmy właśnie dla Ciebie! więcej

Biblioteka Scesja. Archihub (Łódź, ul. Zchodnia 76)
03.02.2025 17:30
Kontakt